Komitetas domėjosi prieglobsčio prašančių asmenų gyvenimo sąlygomis

EN  FR

2007 m. kovo 21 d. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas lankėsi Užsieniečių registracijos centre (Pabradėje). Šis vizitas inicijuotas JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) koordinatorius Vladimiro Siniovo, kuris pateikė siūlymus dėl prieglobsčio prašančių asmenų priėmimo sąlygų Lietuvoje gerinimo.

Vizito metu Centro viršininkas Robertas Petraitis Komiteto narius supažindino su Centro veikla bei užsieniečių gyvenimo sąlygomis. Šiuo metu Centre gyvena 105 užsieniečiai (daugiausia Rusijos piliečiai), iš jų – 74 prieglobsčio prašytojai su nepilnamečiais vaikais, kiti – nelegaliai sieną kirtę pažeidėjai. Šių asmenų gyvenimo sąlygos skiriasi, nes prieglobsčio prašantys asmenys gyvena atskirame pastate nuo sienos pažeidėjų, taip pat prieglobsčio prašytojai turi daugiau judėjimo laisvės (išvykę, Centre turi prisistatyti per 24 val.), kambariuose gyvena šeimomis, galima naudotis atskira virtuve, skalbimo mašinomis, šaldytuvais. Centre veikia medicinos punktas, socialinės pagalbos projektus vykdo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos bei Vilniaus Caritas organizacijos darbuotojai, psichologas. Du kartus per savaitę vyksta fizinės kultūros pamokos moterims su vaikais. Viena iš problemų Užsieniečių registracijos centre - vienišų moterų su mažamečiais vaikais apgyvendinimo sąlygos, todėl būtinos papildomos patalpos vienišoms moterims. Centro vadovybė nepritaria siūlymams prieglobsčio prašytojus iš karto išsiųsti į Pabėgėlių priėmimo centrą Rūkloje, kadangi dažnai pasitaiko, jog prieglobsčio prašymas tampa „intelektualios ekonominės migracijos“ forma.

JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) koordinatorius Lietuvoje Vladimiras Siniovas išsakė nuogąstavimus dėl prieglobsčio prašančių asmenų gyvenimo sąlygų ir galimybių ribotumo. Koordinatorius pabrėžė, kad ši įstaiga yra geras sulaikymo centras, tačiau dėl priėmimo funkcijos situacija abejotina. Centro struktūroje turi atsirasti priėmimo ir (ar) socialinis skyrius, o socialines paslaugas turi garantuoti valstybė.

LR Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Anatolijus Rimkevičius paprašė Komiteto palaikymo svarstant kitų metų biudžetą ir numatyti skirti lėšas Centrui, norint įsteigti nuolatines socialinio darbuotojo ir psichologo pareigybes.

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių ir socialinės integracijos departamento direktorius Alfredas Nazarovas pasiūlė, kad ateityje visą socialinės srities veiklą vykdytų nevyriausybinės organizacijos, o dėl papildomo pastato statybos būtina dalyvauti Europos pabėgėlių fondo projektiniuose konkursuose.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nusprendė kreiptis į LR Vyriausybę, kad svarstant 2008 m. Valstybės biudžeto projektą būtų pateikti siūlymai su konkrečiais skaičiavimais dėl papildomų lėšų skyrimo Užsieniečių registracijos centrui, siekiant padidinti centro darbuotojų skaičių ir dėl atskiro pastato statybos. Taip pat Komitetas inicijuos LR Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kurios numatytų alternatyvių priemonių taikymą Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie nėra teisiškai susitvarkę dokumentų. Šiuo metu tokie asmenys yra sulaikomi Užsieniečių registracijos centre ir patalpinami kartu su kitais sienos pažeidėjais.

 

Parengė Laura Klečkauskaitė, SRDK patarėja

Tel. 2396882



 
 © Seimo kanceliarija, 2008