2007-12-05 DISKUSIJA DĖL NEVEIKSNUMO

EN  FR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETO BIURAS

 

Juridinių asmenų registras     Kodas 1886 05295    Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius   Tel. (8~5) 239 68 11     Faksas (8~5) 239 64 99

El. p. [email protected]

___________________________________________________________________________________________________________


Spaudos tarnybai                                                                                                                  2007-12-05

 

Neveiksnumo pripažinimas dažnai tampa žmogaus teisių pažeidimų priežastimi

 

2007 m.  gruodžio 5 d.  Žmogaus teisių komitetas ir  Všį „Globali iniciatyva psichiatrijoje” surengė apskrito stalo diskusiją dėl neveiksnumo problemų Lietuvoje ir pristatė leidinį „Neveiksnumo problematika Europos Sąjungos deklaruojamų vertybių kontekste”.

Žmogaus teisių komitetas yra gavęs ne vieną skundą dėl asmenų pripažinimo neveiksniais, taip siekiant materialinės naudos. Komiteto pirmininko pavaduotojas prof. Arimantas Dumčius diskusijoje iškėlė klausimą dėl iš sovietų laikų paveldėto įdingo neveiksnumo pripažinimo teisinio instituto, kuris dažnu atveju buvo priemonė nutildyti nepaklūstančius rėžimui. Tie, kurie tarybiniais laikais dėl politinių motyvų buvo „susargdinti”, su psichinio ligonio diagnoze gyvena iki šiol.

Taip pat yra pažeidžiami ir tie žmonės, kuriuos siekiama pripažinti neveiksniais dabar. Procesą dėl neveiksnumo pradėjęs asmuo yra suinteresuotas asmuo, jo interesas gali būti ir turtinis. Žmogus apie pradėtą procesą dėl jo neveiksnumo nustatymo gali būti ir neinformuotas. Teisinis nesuinteresuoto asmens atstovavimas tokiam žmogui nenumatytas. Tas, kuriam pradėta neveiksnumo pripažinimo byla, neturi galimybių procesą apskųsti dėl nežinojimo.  Taip gali būti grubiai pažeidžiamas lygiateisiškumo principas. Diskusijoje prieita išvados, kad neveiksnumo pripažinimas turėtų pasitarnauti neveiksnaus žmogaus apsaugai, tačiau dažnai atsitinka atvirkščiai ir neveiksnumo pripažinimas dažnai tampa žmogaus teisių pažeidimų priežastimi.

Diskusijoje dalyvavęs Seimo narys Kęstutis Čilinskas papasakojo tikrų pavyzdžių, kai artimieji, siekdami šeimos narį pripažinti neveiksniu, teisme net neslėpė, kad taip nori išspręsti finansines problemas.

Taip pat buvo iškelta globėjo problema. Šiuo metu nėra numatytas globėjo kontrolės mechanizmas. Diskusijos dalyviai apsvarstė nepriklausomos žmogaus teisių stebėsenos ir kontrolės institucijos, besirūpinančios neveiksniais pripažintų žmonių teisėmis, klausimą. Keltos priverstinio gydymo, psichinę negalią turinčių žmonių artimųjų apsaugos ir kitos problemos.

Diskusijai pirmininkavęs prof. Arimantas Dumčius pasiūlė kreiptis į Vyriausybę ir paraginti nedelsiant parengti Neveiksnumo nustatymo koncepciją.

 

 

 

 

 

 

 

 

Parengė Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Eglė Gibavičiūtė, 239 68 09



 
 © Seimo kanceliarija, 2008