2005-03-23

EN  FR

Seimo Užsienio reikalų komitetas pritarė

Transporto veiklos pagrindų įstatymo 1 ir 2 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo trečiuoju skirsniu bei priedu įstatymo projektui Nr. XP-286 ES

 

Seimo Užsienio reikalų komitetas apsvarstė šiuos klausimus:

            Transporto veiklos pagrindų įstatymo 1 ir 2 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo trečiuoju skirsniu bei priedu įstatymo projektą Nr. XP-286 ES.  Komiteto nariai po svarstymo pritarė patobulintam įstatymo projektui. Įstatymo projektą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Vaclav Stankevič ir Vidaus Reikalų viceministras Virgilijus Bulovas.

Projekto parengimą paskatino Lietuvos Respublikos tarptautiniai įsipareigojimai dėl Tarybos direktyvų nuostatų perkėlimo į nacionalinę teisę. Teikiamo įstatymo projekto tikslas – perkelti 2001 m. birželio 28 d. Tarybos direktyvos Nr. 2001/51/EB dėl Konvencijos, įgyvendinančios 1985 m. birželio 14 d. Šengeno susitarimą, 26 straipsnio nuostatų papildymo nuostatas į nacionalinę teisę ir nustatyti vežėjams atsakomybę už užsieniečių, neturinčių reikiamų kelionės dokumentų, atvežimą į Lietuvos Respubliką. Šiuo metu vežėjai neprivalo įsitikinti, ar užsieniečiai turi reikiamus kelionės dokumentus, ir už tai jiems netaikomos sankcijos. Priėmus įstatymo projektą vežėjai privalės užtikrinti, kad jų vežami užsieniečiai turėtų reikiamus kelionės dokumentus. Taip bus sumažinta nelegalios migracijos tikimybė, valstybei sumažės išlaidos išlaikant bei grąžinant užsieniečius į jų kilmės šalis ar šalis, iš kurių jie atvyko. Priėmus įstatymo projektą vežėjai, užsiimantys asmenų pervežimu privalės užtikrinti asmens dokumentų patikrą tų užsieniečių, kurie keliaus vežėjui priklausančia transporto priemone tarptautiniais maršrutais.

Įstatymo “Dėl Tarptautinės sutarties dėl maisto ir žemės ūkio paskirties augalų genetinių išteklių ratifikavimo” projektą Nr. XP-291. Komiteto nariai po svarstymo pritarė patobulintam įstatymo projektui. Įstatymo projektą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Algirdas Ivanauskas ir Žemės ūkio ministerijos sekretorius Vytautas Grušauskas. Įstatymo projektu siūloma ratifikuoti Tarptautinę sutartį dėl maisto ir žemės ūkio paskirties augalų genetinių išteklių. Šia sutartimi reglamentuojami tarpvalstybiniai teisiniai santykiai, susiję su maisto ir žemės ūkio  paskirties augalų genetinių išteklių išsaugojimu bei tvariu  jų naudojimu ir sąžiningu bei teisingu dalijimusi  iš jų naudojimo  gaunama nauda. Siekiant išsaugoti ir tvariai naudoti maisto ir žemės ūkio paskirties augalų genetinius išteklius, sutartyje nustatoma valstybės sutarties dalyvės pareiga bendradarbiauti  su kitomis sutarties šalimis dalijantis maisto ir žemės ūkio paskirties  augalų genetiniais ištekliais. Valstybės, ratifikavusios šią sutartį ir tapusios šios sutarties dalyvėmis, įgis teisę nevaržomai naudotis kitų šalių augalų genetiniais ištekliais, nepažeidžiant jų interesų. Tarpvalstybiniai mainai augalų genetiniais ištekliais vyks per atitinkamus šiam tikslui įkurtus tarptautinius centrus, kurie kontroliuos kaip laikomasi šios sutarties nuostatų.

Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XP-269. Komiteto nariai po svarstymo pritarė patobulintam įstatymo projektui. Įstatymo projektą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Rimvydas Turčinskas ir Sveikatos apsaugos viceministras Rimantas Šadžius. Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekte numatyta, kad nelydimi nepilnamečiai užsieniečiai ir specialių poreikių turintys (ypatingai socialiai pažeidžiami) užsieniečiai draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis. Šiuo metu, vadovaujantis Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalimi, privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvoje, ir užsieniečiai, laikinai gyvenantys Lietuvoje, jei jie teisėtai dirba Lietuvoje, bei nepilnamečiai jų šeimos nariai. Tokiu būdu užsieniečiai, turintys pabėgėlio statusą ir nuolat gyvenantys Lietuvoje, yra draudžiami kaip  Lietuvos Respublikos piliečiai ir moka įmokas, nurodytas  Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnyje. Sumokėję įmokas jie tampa apdraustaisiais privalomuoju sveikatos draudimu.

            Sveikatos sistemos įstatymo 47 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XP-270.

Komiteto nariai po svarstymo pritarė pateiktam įstatymo projektui. Įstatymo projektą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Rimvydas Turčinskas ir Sveikatos apsaugos viceministras Rimantas Šadžius. Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 47 straipsnio 2 dalies 4 punktas valstybės laiduojamai (nemokamai) sveikatos priežiūrai priskiria tik pabėgėlių ir nelegalių migrantų sveikatos priežiūrą, o užsieniečių, gavusių prieglobstį, taip pat užsieniečių, pateikusių prašymą suteikti prieglobstį, sveikatos priežiūra nepriskiriama valstybės laiduojamai sveikatos priežiūrai. Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 47 straipsnio 2 dalies 4 punktas nesuderintas su Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6  straipsnio 5 dalimi, kuri numato valstybės biudžeto lėšomis apmokėti asmenų, kurie pateikė prašymą suteikti pabėgėlio statusą, sveikatos priežiūrą, o Sveikatos sistemos įstatymas valstybės laiduojamai priežiūrai priskiria pabėgėlių sveikatos priežiūrą. Priėmus minėtą projektą, privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis būtų draudžiami nelydimi nepilnamečiai užsieniečiai, taip pat prieglobstį gavę itin pažeidžiamų asmenų grupei priskiriami užsieniečiai. Kiti prieglobsčio prašytojai ir asmenys, jau gavę prieglobstį, turėtų teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

Komiteto nariai išklausė URM Saugumo politikos departamento direktorius Kęstutis Jankausko ir Seimo delegacijos Vakarų Europos Sąjungos Parlamentinės Asamblėjoje vadovės Laimos Mogenienės pranešimo dėl Seimo dalyvavimo Vakarų Europos Sąjungoje veikloje. Komiteto nariai pritarė Lietuvos dalyvavimui Vakarų Europos Sąjungos veikloje.

            Komiteto nariai taip pat susitiko su Strateginių studijų centro atstovu Egidijumi Motieka, kuris pristatė centro veiklos tikslus ir uždavinius.

 

 

 

Vaida Tupčiauskaitė (6799)

Užsienio reikalų komiteto patarėja

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008