Apie 2005 04 27 posėdį

EN  FR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETO POSĖDIS

 

 

 

Posėdis įvyko 2005-04-27.

Posėdžio pirmininkas  Raimondas Šukys.

Dalyvavo :

Komiteto nariai:  Nijolė Steiblienė, Albertas Sereika, Vilija Aleknaitė Abramikienė, Česlovas Juršėnas, Jonas Pinskus, Petras Baguška, Vidmantas Žiemelis,  Aldona  Staponkienė.

Komiteto patarėjai: Loreta Zdanavičienė, Andrius Kabišaitis, Dalia Komparskienė, Julius Dirma, Dalia Latvelienė; komiteto padėjėja Aidena Jankauskaitė.

Kviestieji asmenys: Teisingumo ministras Gintautas Bužinskas, Teisingumo viceministras Gintaras Švedas, Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius Paulius Koverovas, Susiekimo ministerijos valstybės sekretorius Alminas Mačiulis, Ryšių reguliavimo tarnybos Teisės departamento direktorė Lina Rainienė, Seimo Kaimo reikalų komiteto patarėja Gintarė Dešukaitė.

 

 

1. SVARSTYTA: Tarybos pamatinio sprendimo dėl kovos su rasizmu ir ksenofobija pasiūlymas ES–7.

NUSPRĘSTA:

1.   Pritarti pateiktam Tarybos pamatinio sprendimo dėl kovos su rasizmu ir ksenofobija pasiūlymui.

  1. Pareiškiant Seimo nuomonę, siūlyti Europos reikalų komitetui atsižvelgti į pastabas ir pasiūlymus, kuriems Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė, be to siūlyti:

-         tiksliau ir siauriau apibrėžti  projekto 1 straipsnio c ir d punktuose numatytas veikas. Siūlomuose  1 str. c ir d punktuose numatytos veikos santykyje su 8 str. 1 dalyje numatytomis išimtimis palieka neaiškumų kokie vis dėlto turėtų būti su rasizmu ir ksenofobija susijusių nusikaltimų požymiai, tad šio nuostatos turėtų būti tiksliai formuluojamos, kad apimtų konkrečius atvejus.

-         atsisakyti projekto 8 str. 3 dalyje numatytai išimčiai iš abipusio baudžiamumo taisyklės. Šia taisykle siekiama užtikrinti asmenų apsaugą nuo nepagrįsto persekiojimo kitose valstybėse už veikas, kurios nėra baudžiamos pagal nacionalinę teisę. Tokia nuostata yra itin specifinė, todėl ji neturėtų būti dėstoma šiame dokumente, o aptarta bendresniuose, su teisinės pagalbos baudžiamosiose bylose teikimu susijusiuose dokumentuose.

Balsavimo rezultatai :

            Bendru sutarimu – “už”.

 

 

2. SVARSTYTA: Administracinių teisės pažeidimų kodekso 26, 224, 259(1), 320 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 152(14) straipsniu įstatymo projektas XP-332.

NUSPRĘSTA: Daryti komiteto svarstyme pertrauką.

Balsavimo rezultatai :

            Bendru sutarimu – “už”.

 

 

3. SVARSTYTA: Notariato įstatymo 27(1) straipsnio  papildymo įstatymo projektas IXP-3534.

NUSPRĘSTA: Įstatymo projektą atmesti:

1. Atsižvelgiant į įgaliotinio atliekamų veiksmų – nekilnojamųjų daiktų ir daiktinių teisių į juos registravimo - reikšmę ir teisines pasekmes, notaro funkciją užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų, reikalavimus, keliamus notarui dėl išsilavinimo, kvalifikacijos, privalomo civilinės atsakomybės draudimo, siūlytina įstatymo nekeisti.

            2. Kreiptis į Teisingumo ministeriją dėl notarinių veiksmų atlikimo pagerinimo kaimo vietovėse.

Balsavimo rezultatai :

            Bendru sutarimu – “už”.

 

 

4. SVARSTYTA: Teisingumo ministerijos pateikta informacija apie Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo įgyvendinimą.

 

 

Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo įgyvendinimas:

atlikti darbai

 

 

1. Teisingumo ministras 2005 m. balandžio 15 d. priėmė įsakymą Nr. 1R-114 „Dėl Advokatų, teikiančių antrinę teisinę pagalbą, konkurso nuostatų patvirtinimo, advokatų, teiksiančių antrinę teisinę pagalbą, atrinkimo ir sutarčių su jais sudarymo“ (Žin., 2005, Nr. 51-1720), kuriuo buvo patvirtinti Advokatų, teikiančių antrinę teisinę pagalbą, konkurso nuostatai. Konkurso nuostatai buvo derinami su Lietuvos advokatūra.

 

2. Teisingumo ministras 2005 m. balandžio 5 d. priėmė įsakymą Nr. 1R-105 „Dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybų steigimo ir viešųjų įstaigų Vilniaus viešosios advokatų kontoros bei Šiaulių viešosios advokatų kontoros pertvarkymo“ (Žin., 2005, 47-1577), kuriuo patvirtino Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybų (toliau vadinama – VGTPT) nuostatus. Panevėžio VGTPT Juridinių asmenų registre įregistruoti 2005-04-08, Kauno VGTPT – 2005-04-08, Klaipėdos VDTPT – 2005-04-11. Trišalės sutartys dėl viešųjų įstaigų „Vilniaus viešoji advokatų kontora“ ir „Šiaulių viešoji advokatų kontora“ dalininko teisių neatlygintino perleidimo pasirašytos 2005-03-15.

 

3. Teisingumo ministerija raštu kreipėsi į Vilniaus ir Šiaulių viešąsias advokatų kontoras dėl darbo sutarčių su viešųjų įstaigų darbuotojais nutraukimo bei dėl kitų veiksmų, reikalingų užtikrinti tinkamą ir savalaikį viešųjų advokatų kontorų pertvarkymą į biudžetines įstaigas, organizavimo ir vykdymo. Vilniaus ir Šiaulių viešosios advokatų kontoros pateikė Teisingumo ministerijai detalią informaciją apie viešųjų įstaigų turimą turtą, įsipareigojimus bei kreditorius.

 

4. 2005 m. kovo 31 d. priimtas Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 20 d. nutarimo Nr. 684 „Dėl Ministro Pirmininko politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių, Vyriausybės kanceliarijos, ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir įstaigų prie ministerijų valstybės tarnautojų suvienodintų pareigybių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 44-1422). Šio nutarimo projektas buvo derinamas su Finansų ir Vidaus reikalų ministerijomis.

 

5. 2005 m. kovo 31 d. priimtas Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 19 d. nutarimo Nr. 1641 "Dėl didžiausio leistino valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis ir gaunančių darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų, pareigybių skaičiaus patvirtinimo" (Žin., 2005, Nr. 44-1429). Šio nutarimo projektas buvo derinamas su Finansų ir Vidaus reikalų ministerijomis.

 

6. Teisingumo ministras 2005 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. 1R-106 „Dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybų pareigybių sąrašo aprašymo patvirtinimo“ patvirtino Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybų direktoriaus pareigybių, vyriausiųjų specialistų ir vyresniųjų specialistų pareigybių aprašymus. 

 

7. 2005-04-27 Vyriausybė svarstys Vyriausybės nutarimų „Dėl asmenų turto ir pajamų lygių antrinei teisinei pagalbai gauti nustatymo" (projektas derintas su Lietuvos advokatūra, Finansų ministerija, Generaline prokuratūra, Europos teisės departamentu prie Teisingumo ministerijos) bei „Dėl advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą ir koordinavimą mokamo užmokesčio dydžių ir mokėjimo taisyklių patvirtinimo“  projektus (projektą rengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Teisingumo ministerija).

 

8. Parengtas teisingumo ministro įsakymo „Dėl prašymo suteikti antrinę teisinę pagalbą formos patvirtinimo“ projektas, kurį ketinama priimti 2005 m. balandžio 27 d.

 

9. Parengtas teisingumo ministro įsakymo „Dėl Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos koordinavimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ projektas.

 

10. Parengtas teisingumo ministro įsakymo „Dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo pavyzdinių sutarčių patvirtinimo“ projektas, kurį ketinama priimti 2005 m. balandžio 27 d.

 

11. Koordinatorių skaičius ir jiems mokamas užmokestis nustatytas Vyriausybės nutarimo „Dėl advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą ir koordinavimą mokamo užmokesčio dydžių ir mokėjimo taisyklių patvirtinimo“ projekte. Koordinatorius skirs Lietuvos advokatūra pagal sutartis su valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybomis.

 

12. Teisingumo ministerija 2005-03-04 raštu Nr. (1.16)-7R-1607 informavo ikiteisminio tyrimo institucijas, Vidaus reikalų ministeriją, Generalinę prokuratūrą, Nacionalinę teismų administraciją dėl Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimo įstatymo bei su juo susijusių teisės aktų priėmimo ir įgyvendinimo.

 

13. Teisingumo ministerija 2005-03-10 raštu Nr. (1.16)-7R-1751 informavo savivaldybes dėl Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimo įstatymo įsigaliojimo.

 

14. 2005-04-28 Teisingumo ministerijos patalpose įvyks Advokatų, teikiančių antrinę teisinę pagalbą, konkursas.

 

15. 2005-04-27 Teisingumo ministerijos patalpose įvyks konkursai į VGTPT vyriausiųjų ir vyresniųjų specialistų pareigas, 2005-03-29 – į VGTPT direktorių pareigas.

 

 

Teisingumo ministerijos atstovai atkreipė dėmesį, kad Lietuvos Respublikos VyriausyValstybės  garantuojamos teisinės   pagalbos   įstatymo pakeitimo  įstatymui ir su juo susijusiems kitiems teisės aktams pritarė 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1131, o Lietuvos Respublikos Seimas jį patvirtino tik 2005 m. sausio 20 d. Todėl Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimo įstatymo įgyvendinimui reikalingus teisės aktus bei su juo susijusius organizacinius darbus reikėjo parengti ir atlikti tik per 3 mėnesius, dėl ko darbus reikėjo atlikti pakankamai skubiai.

2005  m. gegužės 2 d. Teisingumo ministerija numato spaudos konferenciją, kurios metu visuomenė bus informuota apie įsigaliosiantį įstatymą, pirminės ir antrinės teisinės pagalbos suteikimo tvarką, nurodyti adresai ir telefonai, kuriais bus galima gauti visą reikiamą informaciją, susijusią su valstybės garantuojama teisine pagalba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto padėjėja

Aidena Jankauskaitė, 2396795

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008