Apie 2005-11-04 posėdį

EN  FR

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETO POSĖDIS

2005-11-04

 

Posėdis įvyko 2005-11-04.

Posėdžio pirmininkas Raimondas Šukys.

Dalyvavo :

Komiteto nariai: Vilija Aleknaitė Abramikienė, Petras Baguška, Vytautas Sigitas Draugelis, Jonas Pinskus, Česlovas Juršėnas, Albertas Sereika, Nijolė Steiblienė, Vidmantas Žiemelis.

Komiteto patarėjai: Loreta Zdanavičienė, Andrius Kabišaitis, Dalia Komparskienė, Dalia Latvelienė, komiteto padėjėja Aidena Jankauskaitė.

Kviestieji asmenys: Seimo narys Valdemar Tomaševski, : Mykolo Romerio Universiteto docentas Jonas Juškevičius.

 

 

 

1. SVARSTYTA: Preliminarus įvertinimas ar Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo 2, 10, 15, 16, 23, 27, 28, 29, 30, 32, 35, 36, 37, 42, 44, 46, 48, 49, 51, 53, 54, 59 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas XP-732 atitinka LR Konstituciją.

NUSPRĘSTA: Vadovaudamasis LR Seimo statuto 67 str. 3 p. bei atsižvelgdamas į LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadą Komitetas preliminariai įvertino, kad Projektu XP-732 keičiamo įstatymo 23 straipsnio 3 dalies 13 punkto nuostatos gali prieštarauti Konstitucijos 23 straipsniui.

Balsavimo rezultatai: Bendru sutarimu – “už”.

 

2. SVARSTYTA: Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo papildymo septintuoju skirsniu įstatymo projektas XP-674.

NUSPRĘSTA: Daryti Komiteto svarstyme pertrauką iki kito Komiteto posėdžio.

Balsavimo rezultatai: Bendru sutarimu – “už”.

 

3. SVARSTYTA: Seimo statuto 6 ir 15 straipsnių pakeitimo ir papildymo projektas XP-675.

NUSPRĘSTA: Daryti Komiteto svarstyme pertrauką iki kito Komiteto posėdžio.

Balsavimo rezultatai: Bendru sutarimu – “už”.

 

4. SVARSTYTA: Dėl Seimo nario Vidmanto Žiemelio komandiruotės į Edinburgą.

NUSPRĘSTA: Pritarti Seimo nario Vidmanto Žiemelio komandiruotei į Edinburgą, dalyvauti Tibeto rėmimo 4 –jame pasaulio parlamentarų suvažiavime 2005 m. lapkričio 17-20 dienomis.

Balsavimo rezultatai: Bendru sutarimu – “už”.

 

5. SVARSTYTA: Pasiūlymai Seimo rinkimų įstatymo papildymo 5(1) ir 67(1) straipsniais ir 6, 18, 27, 30, 31, 34, 47, 48, 49, 50, 51, 56, 61, 65, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 78, 79 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui XP-842.

 

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Seimo nariai

Edvardas Žakaris

Jonas Juozapaitis

 

12 straipsnis. 51 straipsnio pakeitimas ir papildymas

 

Papildyti 51 straipsnio 5 dalį nauju 2 punktu. 5 dalies 2, 3, 4, 5, 6 punktus atitinkamai laikyti 3, 4, 5, 6, 7 punktais.

,,5. Draudžiama įrengti ir skleisti išorinę politinę reklamą:

1) ant statinių, kuriuose veikia valstybės valdžios, teisėsaugos ir kitos valstybės institucijos ir įstaigos;

2) ant statinių, kuriuose veikia savivaldybių institucijos bei įstaigos, išskyrus vietas, kurias savivaldybės administracijos direktoriaus teikimu, patvirtina apygardos rinkimų komisija;

3) ant transporto priemonių ir viešajame transporte;

4) automobilių keliuose ir jų sanitarinės apsaugos zonose, taip pat gatvėse ir prie jų, jeigu ji gali užstoti technines eismo reguliavimo priemones, kelio ženklus, pabloginti matomumą, akinti eismo dalyvius, atitraukti jų dėmesį ir taip kelti pavojų eismo dalyviams, taip pat draudžiama naudoti reklamą, imituojančią kelio ženklus;

5) ant skulptūrų ir paminklų;

6) 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa;

7) neturint žemės, statinių ar kitų objektų, ant kurių ar kuriuose ji įrengiama, savininko sutikimo.”

 

Nepritarti

Visi šiame straipsnyje nustatyti draudimai yra susiję su tam tikrais apsaugos aspektais – pvz. automobilių keliai, transporto priemonės – saugaus eismo sumetimai; skulptūros, paminklai – kultūros paveldo apsauga; žemės savininko sutikimas – nuosavybės apsauga ir t.t. Šiuo atveju, savivaldybės administracijos direktorius yra pats įpareigotas rūpintis išorinės reklamos vietų parinkimu. Be to, rinkimų įstatymai nustato daug funkcijų, susijusių su rinkimų organizavimu savivaldybėms.

 

NUSPRĘSTA: Bendru sutarimu nepritarti pasiūlymui.

 

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Seimo nariai

Edvardas Žakaris

Jonas Juozapaitis

 

Pakeisti 51 straipsnio 6 dalį ir išdėstyti ją taip:

,,6. Išorinė politinė reklama saugomose teritorijose ir nekilnojamosiose kultūros vertybėse, taip pat jų teritorijose leidžiama tik apygardos rinkimų komisijai suderinus su valstybės įstaiga, atsakinga už kultūros vertybių apsaugą, ir saugomos teritorijos steigėjo įgaliota įstaiga.”

 

 

Nepritarti

Bazinio įstatymo 51 str. 8 d. nustatyta, kad vietas, kuriose gali būti skleidžiama išorinė politinė reklama parenka ir teikia apygardos rinkimų komisijai tvirtinti savivaldybės administracijos direktorius. Taigi, derinimo funkcija turėtų tekti ne apygardos rinkimų komisijai, o savivaldybės administracijos direktoriui.

NUSPRĘSTA: Bendru sutarimu nepritarti pasiūlymui.

 

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Seimo nariai

Edvardas Žakaris

Jonas Juozapaitis

 

Pakeisti 51 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Vietas, kuriose gali būti įrengta ir skleidžiama išorinė politinė reklama, rinkimų apygardos teritorijoje privalo parinkti ir pateikti apygardos rinkimų komisijai tvirtinti savivaldybės administracijos direktorius ne vėliau kaip likus 35 dienoms iki rinkimų dienos. Jeigu stendai, skydai ar teikiamos vietos išorinei politinei reklamai netinkamos arba netinkamai įrengtos, apygardos rinkimų komisija pareikalauja, kad būtų teikiamos tinkamos vietos ar teikiamos vietos būtų tinkamai įrengtos. Kiekvienoje išorinei politinei reklamai skirtoje vietoje visiems kandidatų sąrašams ir tos vienmandatės rinkimų apygardos kandidatams (partijos išdėstomos pagal sąrašų numerius, o kandidatai – pagal abėcėlę) skiriamas vienodas reklamos plotas, kurį nurodo apylinkės rinkimų komisijos pirmininkas. Šis plotas kiekvienam turi būti ne mažesnis didesnis kaip A2 vertikalaus formato. Išorinę politinę reklamą skelbia politinės partijos, kandidatai ar šių įgalioti asmenys jiems skirtuose reklamos plotuose. Jeigu išorinė politinė reklama skelbiama nenustatytose vietose, savivaldybės administracijos direktorius užtikrina, kad ji būtų nedelsiant nuimta.“

 

 

Pritarti

 

NUSPRĘSTA: Pritarti pasiūlymui.

Balsavimo rezultatai: 6 – “už; 1 – “susilaikė”, 1 – nedalyvavo balsavime.

 

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Seimo nariai

Edvardas Žakaris

Jonas Juozapaitis

 

16 straipsnis. 67 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 67 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Už balsavimo paštu organizavimą atsako pašto vadovas. Už pašto darbo balsuojant paštu priežiūros organizavimą atsako rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje tas paštas yra, komisijos pirmininkas. Prireikus Jis kartu su kitų rinkimų apylinkių komisijų pirmininkais, kuriems tai pavedė apygardos rinkimų komisija, organizuoja apylinkių rinkimų komisijų narių budėjimą paštuose, taip pat kad rinkimų komisijos nariai dalyvautų balsuojant specialiuose paštuose.

 

 

Nepritarti

Šis pasiūlymas yra identiškas Seimo nario J.Razmos pasiūlymui, kuriam komitetas nepritarė.

NUSPRĘSTA: Bendru sutarimu nepritarti pasiūlymui.

 

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Seimo nariai

Edvardas Žakaris

Jonas Juozapaitis

 

 

 

17 straipsnis. 67 1  straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 67 1 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Balsavimo paštu vokus ir rinkimų biuletenius rinkėjams, kurie įrašyti į namuose balsuojančių rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą ir kurie yra šios rinkimų apylinkės rinkėjai, paskutinį šeštadienį iki rinkimų dienos į namus pristato ne mažiau kaip du apylinkės rinkimų komisijos nariai. Balsavimo paštu vokus ir rinkimų biuletenius rinkėjams, kurie įrašyti į namuose balsuojančių rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą, bet neįrašyti į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jie laikinai apsistoję, rinkėjų sąrašą, paskutinį ketvirtadienį iki rinkimų dienos į namus pristato ne mažiau kaip du apygardos rinkimų komisijos nariai ar jos pirmininko pavedimu ne mažiau kaip du apylinkės rinkimų komisijos nariai. Balsavimą namuose gali stebėti rinkimų stebėtojai, turintys pažymėjimą stebėti rinkimus bet kurioje rinkimų apylinkėje.

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

NUSPRĘSTA: Bendru sutarimu pritarti pasiūlymui.

 

 

6. SVARSTYTA: Preliminarus įvertinimas ar Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas XP-432 (2) atitinka LR Konstituciją.

NUSPRĘSTA:

6.1. Vadovaudamasis LR Seimo statuto 67 str. 3 p. bei atsižvelgdamas į LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento, Europos teisės departamento išvadas bei Komitete išdėstytus argumentus Komitetas preliminariai įvertino, kad Projekto XP-432(2) straipsnio nuostatos gali prieštarauti Konstitucijos 22 straipsnio 1 daliai teigiančiai, kad “žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas” ir 4 daliai - “įstatymas ir teismas saugo, kad niekas nepatirtų savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį ir šeimyninį gyvenimą, kėsinimosi į jo garbę ir orumą”.

Nustatant vaisiaus teisės į gyvybę apimtį atsižvelgtina į kitas konstitucines vertybes – moters teisę į privatų gyvenimą (teisę turėti ar neturėti vaikų), moters sveikatą ir gyvybę. Ieškant proporcijos tarp minėtų vertybių apsaugos būtina pagrįstai pasirinkti iki kada prioritetą teikti moters, nuo kada – vaisiaus apsaugai. Vienas iš būdų derinti šiuos interesus – apibrėžti nuo kurio momento draudžiama nutraukti nėštumą. Nustačius neribojamą teisės į gyvybę apsaugą - nuo pradėjimo momento – būtų pažeista Konstitucijos 22 straipsnyje įtvirtinta moters teisė į privatų gyvenimą. Neabejotinai būtų vykdomi kriminaliniai abortai, kas sukeltų pavojų motinos sveikatai ir gyvybei.

Balsavimo rezultatai: 6 už; 3 prieš.

 

6.2. Katalikų Bažnyčios išskyrimas iš kitų bažnyčių bei religinių organizacijų (projekto 4 straipsnio 2 dalyje) neprieštarauja Konstitucijos 43 straipsnio 1 daliai, pagal kurią “valstybė pripažįsta tradicines Lietuvoje bažnyčias bei religines organizacijas, o kitas bažnyčias ir religines organizacijas – jeigu jos turi atramą visuomenėje ir jų mokymas bei apeigos neprieštarauja įstatymui ir dorai”, bei šio straipsnio 7 daliai, numatančios, kad “Lietuvoje nėra valstybinės religijos”.

            Balsavimo rezultatai:  6 už; 3 prieš.

 

7. SVARSTYTA: Seimo nutarimo "Dėl Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos nuostatų patvirtinimo" projektas XP-261 (2).

NUSPRĘSTA:  Pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui XP-261(2).

Balsavimo rezultatai: Bendru sutarimu – “už”.

 

 

 

 

 

 

Komiteto padėjėja

Aidena Jankauskaitė, 2396795



 
 © Seimo kanceliarija, 2008