2008-05-15 DISKUSIJA „KONSTITUCINĖ TĖVŲ PAREIGA AUKLĖTI VAIKUS"

EN  FR

„KONSTITUCINĖ TĖVŲ PAREIGA AUKLĖTI VAIKUS. PAMIRŠTŲ PAREIGŲ PASEKMĖS”.

Žmogaus teisių komiteto pirmininko Armino Lydekos įžanginis žodis apskritojo stalo diskusijoje

2008-05-15 Tarptautinė Šeimos diena

Konstitucija skelbia Šeima – visuomenės ląstelė. Valstybė remia globoja šeimą. Taigi, žmonės gyvenantys šeimoje ir puoselėjantys šeimyninius santykius turi teisę į valstybės paramą ir globą.

             Teisių ir laisvių atsiradimas, jų įgyvendinimas visada siejamas su pareigų vykdymu.

Pareiga – tai teisės normose nustatytas įpareigojimas asmeniui atlikti tam tikrus veiksmus ar nuo tokių veiksmų susilaikyti.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 28 straipsnyje suformuluotas ypač svarbus konstitucinis žmogaus teisių principas, jame nurodoma, kad įgyvendindamas savo teises ir naudodamasis savo laisvėmis, žmogus privalo laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų.

 Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įvardinta tėvų pareiga (ir teisė) auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti (38 straipsnis). Dažnai mes stropiai vykdome pareigą išlaikyti vaikus, norime suteikti jiems visa kas geriausia, tačiau ar pakankamai skiriame dėmesio auklėjimui? Gal bandome šią pareigą deleguoti mokyklai ir gatvei? Tačiau reikėtų nepamiršti, kad vaikas pradeda formuotis šeimos aplinkoje ir tėvai yra svarbiausi asmenys, kurie formuoja vaiko gyvenimo filosofijos ir gyvenimo būdo pagrindus. Stebint šiandieninių vaikų ir jaunimo elgesį mokykloje ir gatvėje, atrodytų, kad tėvai nepakankamą dėmesį skiria Konstitucinei pareigai auklėti vaikus.

Kyla klausimas, kaip teisingiau tėvams paaiškinti jų pareigas. Tėvų santykiai su vaikais begalo privatus ir subtilus dalykas. Kita vertus, neišauklėti vaikai pažeidžia kitų visuomenės narių teises bei blogais dalykais užkrečia bendraamžius.

Administracinės teisės pažeidimų kodekso 175 straipsnyje numatyta, kad nepilnamečių nuo keturiolikos iki šešiolikos metų padarytas nedidelis chuliganizmas arba chuliganizmas, taip pat tyčinis suaugusiųjų garbės ir orumo žeminimas – užtraukia baudą tėvams arba globėjams (rūpintojams) nuo penkiasdešimties iki vieno šimto litų. Ar to pakanka? Juk nepilnamečiai dažniau tyčiojasi ir smurtauja prieš bendraamžius. O Smurto ir patyčių sukeliama žala vaikui yra žymiai didesnė nei suaugusiam. Ar už smurtaujančius vaikus iki 14 metų niekas neatsakingas, ar tėvai neturėtų būti atsakingi už netinkamą vaiko auklėjimą, jei vaikas vartoja narkotikus, girtuokliauja ar kitaip žaloja sveikatą? Gal pakanka prevencinių priemonių, socialinės reklamos, skatinančios tėvus kokybiškiau bendrauti su vaikais ir švietimo apie tinkamą tėvystę? Šiandien turėtume pabandyti atsakyti į šiuos klausimus.

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008