SPRENDIMAS Nr.9 "DĖL INVALIDUMO NUSTATYMO IR MEDICININĖS SOCIALINĖS EKSPERTIZĖS SISTEMOS PERTVARKYMO PROBLEMŲ" 2005-04-13

EN  FR

 

            Komitetas, išnagrinėjęs Socialinės apsaugos ministerijos pateiktus dokumentus, š.m. balandžio 5 d. surengęs pasitarimą  dėl  invalidumo nustatymo ir medicininės socialinės ekspertizės atlikimo bei šios sistemos pertvarkymo problemų ir išklausęs Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos apsaugos ministerijų atstovų informaciją, Valstybinės ir teritorinių MSEK atstovų,  sveikatos priežiūros įstaigų vadovų ir GKK atstovų, Invalidų reikalų tarybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovų ir šią tarybą sudarančių neįgaliųjų organizacijų atstovų, Lietuvos gydytojų sąjungos, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos atstovų, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narių pasisakymus šiais klausimais konstatuoja, kad padaryti ne visi darbai, reikalingi Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo įgyvendinimui – patvirtinti ne visi poįstatyminiai aktai, reikalingi invalidumo nustatymo ir medicininės socialinės ekspertizės atlikimo sistemos pertvarkymui bei MSEK reorganizavimui, dalis jų patvirtinta tik kovo mėn. antroje pusėje. Seimui nepateikti reikalingų atitinkamų įstatymų pataisų projektai, nors jie turėjo būti pateikti iki 2004 m. rugsėjo 1 d. Sveikatos priežiūros įstaigų ir MSEK darbuotojai dar tik numatomi apmokyti dirbti pagal naują darbingumo lygių nustatymo tvarką, visuomenė ir medikai per mažai informuoti šiais klausimais. Darbingumo lygių  nustatymui reikalingas ligų ir funkcinių būklių sąrašas turėtų būti pataisytas apsvarsčius  su Sveikatos apsaugos ministerijos neetatiniais specialistais konsultantais. Taip pat pažymėtina, kad gyventojų skunduose ir neįgaliųjų organizacijų keliamos problemos dėl MSEK darbo sprendžiant  invalidumo nustatymo klausimus turėtų būti atitinkamai įvertintos ir efektyviau sprendžiamos įgyvendinus Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą.

Atsižvelgdamas į išdėstytus motyvus Komitetas nusprendžia:

1. Siūlyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai artimiausiu metu patvirtinti Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo įgyvendinimui ir medicininės socialinės ekspertizės bei invalidumo nustatymo sistemos pertvarkymui būtinus teisės aktus ir pateikti Vyriausybei bei  Seimui reikalingus įstatymų pataisų projektus bei imtis kitų reikiamų priemonių Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo savalaikiam įgyvendinimui užtikrinti. 

2. Siūlyti Sveikatos apsaugos ministerijai ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai papildomai  apsvarstyti su Sveikatos apsaugos ministerijos specialistais konsultantais 2005 m. kovo 23 d. ministrų įsakymu patvirtintą ligų ir funkcinių būklių sąrašą, reikalingą darbingumo lygių nustatymui, ir prireikus patikslinti šį sąrašą.

3. Siūlyti Sveikatos apsaugos ministerijai peržiūrėti GKK nuostatus ir šių komisijų veiklos reglamentavimą ir apsvarstyti galimybes tobulinti šiuos teisės aktus atsižvelgiant į naujas GKK funkcijas įgyvendinant Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo reikalavimus.

4. Siūlyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai  ir Sveikatos apsaugos ministerijai pagal savo kompetenciją organizuoti MSEK ir GKK bei kitų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų mokymus dėl naujos neįgalumo nustatymo bei darbingumo lygių nustatymo tvarkos įgyvendinimo.

5. Siūlyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai aktyviau informuoti visuomenę, medikus ir kitus suinteresuotus asmenis apie numatomą invalidumo nustatymo ir medicininės socialinės ekspertizės atlikimo sistemos pertvarkymą pagal Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą.

6. Siūlyti Socialinių  reikalų ir darbo komitetui iki š.m. birželio 15 d. organizuoti bendrą komitetų posėdį su ministerijų atstovais dėl pasirengimo Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo įgyvendinimui.

7. Siūlyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai kartu su Sveikatos apsaugos ministerija apsvarstyti ir nuo 2006 m. sausio 1 d. finansuoti  GKK atliekamą darbą iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos programoms skirtų valstybės biudžeto asignavimų.

 

Komiteto pirmininkė                                                                            D.  Mikutienė

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008