2006-04-26 d. INFORMACIJA apie Kaimo reikalų komiteto posėdį Nr.9(49)

EN  FR

Kaimo reikalų komitetas svarstė  Žemės įstatymo 6, 29, 45, 46 ir 47 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą (XP-769(2)) ir  nusprendė siūlyti pagrindiniam Teisės ir teisėtvarkos komitetui patobulintiVyriausybės pateiktą įstatymo projektą, atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas ir pasiūlymus, kuriems buvo pritarta Kaimo reikalų komiteto posėdyje.

Šio įstatymo projekto tikslas - supaprastinti, paspartinti ir detalizuoti privačios žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą.

 

Komitetas buvo svarstė ir pritarė iniciatorių pateiktam Profesinio mokymo įstatymo 40 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui (XP-1046).

Šiuo metu galiojančiame Profesinio mokymo įstatyme yra nustatyta, jog Prekybos, pramonės ir amatų rūmams už šio įstatymo 11 straipsnio nustatytų funkcijų vykdymą skiriamos lėšos iš Švietimo ir mokslo ministerijai ir Žemės ūkio ministerijai tam tikslui skirtų asignavimų. Tačiau šiuo metu Žemės ūkio ministerija profesinio mokymo procesuose jau nedalyvauja, ji nebėra jokių Profesinio mokymo įstatymo reguliuojamų įstaigų steigėja ir šiam tikslui asignavimų negauna.

Šiuo projektu siūloma keisti Profesinio mokymo įstatymo 40 straipsnį, kur vietoje Žemės ūkio ministerija būtų įrašyta Socialinių reikalų ir darbo ministerija, kuriai reikia teisinio pagrindo skirti biudžeto asignavimų Prekybos, pramonės ir amatų bei Žemės ūkio rūmams už tam tikras funkcijas, kurias Rūmai atlieka profesinio mokymo procesuose.

 

Kaimo reikalų komitetas posėdyje svarstė ir iš esmės pritarė Lietuvos Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinės paramos panaudojimo strategijos projektui.

Komiteto pirmininkas dr. Jonas Jagminas informavo, kad 2007-2013 m. Lietuvą pasieks 20,62 mlrd. litų Europos Sąjungos struktūrinė parama. Jis pabrėžė, kad šiandien mums rūpi tolygi regionų plėtra, o kaimo plėtra, atskirų regionų atsigavimas yra neįmanomas be geros infrastruktūros, pirmiausia, be gerų kelių. Duobėtais žvyrkeliais investicijų ir turistų tikrai nepriviliosime į kaimiškuosius regionus.

Įvertinant tai, kad 2004-2006 m. transporto infrastruktūrai Lietuvoje buvo skirta 33 proc. struktūrinės paramos, o naujam finansiniam laikotarpiui siūloma sumažinti net iki 22 proc., taip pat atsižvelgiant į tai, kad visų naujųjų ES šalių paramos transporto sričiai vidurkis pastaraisiais metais siekia 35 proc. visos ES struktūrinės paramos, o kaimyninės šalys Lenkija ir Latvija naujuoju finansavimo laikotarpiu numato skirti transporto sričiai atitinkamai 38 ir 34 proc. ES struktūrinės paramos, Kaimo reikalų komitetas pasiūlė finansavimą ,,Transporto tinklui” padidinti ne mažiau kaip iki 25 proc.

 

Kaimo reikalų komitetas svarstė Kaimo plėtros 2007-2013 m. plano projektą, pagal kurį bus įsisavinama pagrindinė parama, skirta žemės ūkiui ir kaimo plėtrai iš Žemės ūkio fondo kaimo plėtrai.

Komiteto pirmininkas dr. Jonas Jagminas pabrėžė, kad visi mes norime, jog Lietuvos žemės ūkis taptų konkurencingu ne tik Europos Sąjungoje, bet ir globalioje liberalėjančioje pasaulinėje rinkoje. Privalome suformuoti aiškią strategiją, kokį ūkį mes remsime ir kokį ūkį norime turėti 2013 metais.

Ministrei K. D. Prunskienei pristačius rengiamą Kaimo plėtros planą ir Lietuvos kaimo viziją 2013 metais, komiteto pirmininkas Dr. Jonas Jagminas pabrėžė, kad kyla daug diskusijų  dėl paramos prioritetų, lėšų pasiskirstymo tarp atskirų ašių, maksimalaus paramos dydžio, paramos ribojimo mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse ir ekologiniam ūkiui, biurokratizmo mažinimo, paramos viešumo ir skaidrumo bei kitų aktualių klausimų, taip pat lietuviškų įmonių plyno lauko investicijų.

Posėdžio dalyviai pritarė teikiamam prioritetui jauniems ūkininkams, pritarė siūlymui, kad būtina ne tik remti ekologinį ūkį, bet ir didinti ekologinės produkcijos gamybą. Komiteto nariai pasisakė už tai, jog ES parama pasinaudotų kuo daugiau ūkininkų, būtina riboti maksimalų paramos dydį. Jonas Jagminas pabrėžė, kad privalome ieškoti būdų, kaip paskatinti lietuviškų įmonių plyno lauko investicijas.

Posėdžio dalyviai pripažino, kad nuveiktas nemažas darbas, tačiau artimiausiu metu ministerijos specialistams kartu su socialiniais partneriais teks apsispręsti dėl pačių jautriausių klausimų. Kaimo plėtros planas bus dar kartą svarstomas Kaimo reikalų komiteto posėdyje. 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008