2006-04-07

EN  FR

Seimo Užsienio reikalų komitetas

pritarė

Dėl atskirų tarpparlamentinių ryšių grupių Armėnijai, Azerbaidžanui ir Gruzijai sukūrimui

 

 

 

Užsienio reikalų komitetas apsvarstė šiuos klausimus:

 

Dėl Baltarusijos Respublikos valstybinės televizijos programos retransliavimo Lietuvos Respublikos teritorijoje. Klausimą Komiteto nariams pristatė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos atstovai: Jonas Liniauskas, Audrius Matonis, Arūnas Matelis, Paulius Subačius bei Algimantas Kaziliūnas. Po svarstymo Komiteto nariai nutarė sudaryti Komiteto narių grupę, kuri iki kito posėdžio apibendrins posėdyje išsakytas nuomones ir parengs bendrą Komiteto poziciją šiuo klausimu.  

Lietuvos radijo ir televizijos komisija praėjusią savaitę uždraudė Lietuvos kabelinėms televizijoms retransliuoti valstybinį Baltarusijos televizijos kanalą dėl jo skleidžiamos dezinformacijos.

 

Įstatymo “Dėl Konvencijos dėl Čekijos Respublikos, Estijos Respublikos, Kipro Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Vengrijos Respublikos, Maltos Respublikos, Lenkijos Respublikos, Slovėnijos Respublikos ir Slovakijos Respublikos prisijungimo prie Konvencijos dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo koreguojant asocijuotų įmonių pelną ratifikavimo” projektą Nr. XP-1173. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Algirdas Ivanauskas ir Finansų ministerijos viceministras Jaunius Simonavičius. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymo ratifikavimo projektui.

Šiuo metu, kol Konvencija neratifikuota, Lietuvoje negali būti taikoma Arbitražo konvencija, kurios tikslas – panaikinti dvigubą apmokestinimą Europos Bendrijose tais atvejais, kai mokesčių tikslais tos pačios pajamos, kurių gavėjai yra skirtingose valstybėse narėse esančios  asocijuotos įmonės, yra įtraukiamos į mokesčio bazę apskaičiuojant šių įmonių apmokestinamąjį pelną. Tuo tarpu pagal Europos Bendrijų steigimo sutarties 293 straipsnio nuostatas valstybės narės gali vesti tarpusavio derybas, kad savo nacionaliniams subjektams užtikrintų dvigubo apmokestinimo išvengimą Europos Bendrijose.

Ratifikuota konvencija leis taikyti Arbitražo konvencijos nuostatas, užtikrinančias dvigubo apmokestinimo išvengimo procedūros taikymą  Europos Bendrijose tais atvejais, kai mokesčių tikslais tos pačios pajamos įtraukiamos į skirtingų valstybių narių asocijuotų įmonių pelno mokesčio bazę apskaičiuojant šių vienetų apmokestinamąjį pelną.

Arbitražo konvencijoje numatoma, kad tais atvejais, kai dviejų valstybių narių įmonės yra susijusios ir tarp jų sudaromi sandoriai skiriasi nuo tų, kurie būtų sudaryti tarp nepriklausomų įmonių, pelnas turi būti priskiriamas tai įmonei, kuri jį būtų gavusi būdama nepriklausoma, ir atitinkamai apmokestinamas. Tačiau kiekvienu atveju toks pelnas turi būti apmokestinamas tik vienoje valstybėje narėje.

 

Įstatymo “Dėl Tarptautinės konvencijos prieš dopingo vartojimą sporte ratifikavimo” projektą Nr. XP-1222. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Algirdas Ivanauskas ir Kūno kultūros ir sporto departamento prie LRV generalinis direktorius Algirdas Raslanas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymo ratifikavimo projektui.

Konvencija skatina valstybes, konvencijos šalis, remti ir įgyvendinti švietimo ir mokymo programas, nukreiptas prieš dopingo vartojimą sporte. Konvencijoje minimos priemonės leis labiau sudominti visuomenę šiuo neigiamu reiškiniu ir jo poveikiu sveikatai. Šalys skatinamos teikti informaciją apie sportininkų teises ir pareigas, taip pat apie antidopingo mėginių paėmimo procedūras. Valstybės, Konvencijos šalys, turėtų skatinti sportininkus ir sportininko pagalbininkus aktyviai dalyvauti sporto ir kitų organizacijų, kurių veikla susijusi su antidopingo programomis, veikloje. Konvencijos tikslas suvienodinti antidopingo mėginio paėmimo procedūras, o sportininkams, kurių mėginiai buvo  teigiami, taikyti vienodas sankcijas.

 

Įstatymo “Dėl 1966 m. Tarptautinės konvencijos dėl laivų krovininės vaterlinijos nustatymo 1988 m. protokolo ratifikavimo” projektą Nr. XP-1172. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Algirdas Paleckis ir Susisiekimo ministerijos sekretorius Arvydas Vaitkus. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymo ratifikavimo projektui.

1988 m. protokolu įvedama nauja apžiūrų ir liudijimų išdavimo sistema, suderinanti apžiūrų ir liudijimų išdavimo reikalavimus su kitų dviejų konvencijų – SOLAS ir MARPOL – atitinkamais reikalavimais. Tokiu būdu sumažinamos problemos, kylančios dėl skirtingų apžiūrų pagal atskiras konvencijas vykdymo reikalavimų.

Teikiant ratifikuoti 1988 m. protokolą, siekiama įtvirtinti suvienodintą sistemą, pagal kurią laivas bus patikrinamas vienu kartu pagal visų trijų konvencijų reikalavimus. Nauja sistema būtų patogesnė laivo savininkams, nes mažėtų laivo prastovos dėl apžiūrų, dėl to nenukentėtų laivo savininko interesai, mažėtų jo išlaidos bei administraciniai kaštai.

 

Įstatymo “Dėl Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo, nustatančio Europos bendrijų bei jų valstybių narių ir Tadžikistano Respublikos partnerystę, ratifikavimo” projektą NR. XP-1214 ES. Klausimą Komiteto nariams pristatė Komiteto išvadų rengėjas Algirdas  Paleckis ir Užsienio reikalų ministerijos Teisės ir tarptautinių sutarčių departamento direktorius Andrius Namavičius. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymo ratifikavimo projektui.

Susitarimu nustatoma Europos bendrijų bei jų valstybių narių ir Tadžikistano partnerystė, kurios pagrindiniai tikslai: remti Tadžikistano Respublikos nepriklausomybę ir suverenitetą; remti Tadžikistano pastangas sutvirtinti demokratiją savo šalyje; plėtoti savo ekonomiką ir savo socialinę infrastruktūrą ir laiku baigti perėjimą į rinkos ekonomiką; sudaryti tinkamas sąlygas Susitarimo Šalių politiniam dialogui, kad jos galėtų sukurti glaudžius politinius tarpusavio ryšius; skatinti prekybą ir investicijas, taip pat darnius Šalių ekonominius ryšius, kad būtų sudarytos palankios sąlygos jų ekonominei plėtrai; sukurti pagrindą bendradarbiavimui teisės, ekonomikos, socialinių reikalų, finansų, mokslo civiliniams tikslams, pramonės, technologijų, kultūros ir kitose srityje. Tikimasi, kad Susitarimas sudarys sąlygas Tadžikistane užtikrinti demokratiją, pagarbą žmogaus teisėms.

 

Dėl atskirų tarpparlamentinių ryšių grupių Armėnijai, Azerbaidžanui ir Gruzijai sukūrimo. Klausimą pristatė Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Albinas Januška. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė įsteigti tris atskiras tarpparlamentinių ryšių grupes su Armėnija, Azerbaidžanu ir Gruzija. Iki šiol Seime buvo įsteigta viena tarpparlamentinių ryšių grupė su visomis trimis Pietų Kaukazo valstybėmis. Komiteto narių nuomone, tarpparlamentinių ryšių grupės atskirai su kiekviena Pietų Kaukazo valstybe užtikrins efektyvesnį tarptautinį bendradarbiavimą su šiomis šalimis.

 

Užsienio reikalų komitetas uždarame posėdyje išklausė Užsienio reikalų ministro Antano Valionio pristatytas Lietuvos Respublikos pozicijas vykstant į 2006 m. balandžio 10-11 d. Bendrųjų ir išorinių santykių tarybą.

 

 

 

Vaida Tupčiauskaitė (6799)

Užsienio reikalų komiteto patarėja



 
 © Seimo kanceliarija, 2008