2006-04-12

EN  FR

Seimo Užsienio reikalų komitetas

priėmė pareiškimą

dėl Baltarusijos Respublikos valstybinės televizijos programos retransliavimo Lietuvos Respublikos teritorijoje

 

Užsienio reikalų komitetas apsvarstė šiuos klausimus:

 

            Užsienio reikalų ministerijos ataskaitą po Bendrųjų ir išorinių santykių tarybos posėdžio, vykusio 2006 m. balandžio 10-11 d. (Uždaras klausimas). Ataskaitą Komiteto nariams pristatė Užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius Algimantas Rimkūnas.

 

Vyriausybės veiklos ataskaitą. Klausimą pristatė Užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius Algimantas Rimkūnas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė Vyriausybės veiklos ataskaitai.

 

Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių tinklo plėtrą 2006 m. Klausimą pristatė Užsienio reikalų ministerijos valstybės  sekretorius Algimantas Rimkūnas.

Ministerijos valstybės sekretorius priminė, kad 2006 metais buvo įsteigtos Lietuvos Respublikos ambasados Rumunijoje ir Moldovoje. Lietuvos Respublikos prioritetas – atidaryti ambasadas visose ES valstybėse ir stiprinti atstovavimą NVS šalyse. Ambasadoje Maskvoje ketinama įkurti pareigybę, atsakingą už ambasados steigimą Armėnijoje. Taip pat planuojama, kad ambasados darbuotojas Turkijoje pradės rūpintis ambasados Azerbaidžane steigimu. Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Ispanijoje, Baltarusijoje, Rusijoje plačiau bus plėtojamas konsulinis atstovavimas. Atstovavimui Pietryčių Azijoje planuojama siųsti Lietuvos diplomatus darbui kitų ES valstybių atstovybėse, pavyzdžiui, Indijoje vienas diplomatas galėtų atstovauti Lietuvą, dirbdamas vienoje iš Europos valstybių ambasadoje. Šiuo metu, Lietuvos piliečiai, pakliuvę į bėdą šalyje, kurioje nėra Lietuvos diplomatinės atstovybės, gali kreiptis konsulinės pagalbos į bet kurios ES šalies ambasadą.

 

Konsulinio statuto pakeitimo įstatymo projektą Nr. XP-1047. Klausimas buvo atidėtas iki kito posėdžio.

 

Įstatymo “Dėl Konvencijos dėl minimalių standartų prekybos laivuose ir jos Protokolo ratifikavimo” projektą Nr. XP-1236 ES. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Vaclav Stankevič ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Tarptautinių reikalų departamento vyriausioji specialistė Karolina Juodpusytė. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymo ratifikavimo projektui.

Konvencija taikoma kiekvienam valstybiniam ar privačiam jūrų laivui, kuris perveža krovinius ar keleivius prekybos tikslais arba yra naudojamas bet kuriais kitais komerciniais tikslais. Konvencija yra taikoma ir jūrų vilkikams. Valstybė ratifikuodama šią konvenciją, įsipareigoja teisiškai reglamentuoti saugos standartus (įskaitant kvalifikacijos, darbo valandų ir laivo įgulos komplektavimo normas), atitinkamas socialinės apsaugos priemones, darbo ir gyvenimo sąlygas laivuose.

 

Seimo nutarimo “Dėl ilgalaikės pilietinio ir tautinio ugdymo programos patvirtinimo” projektą Nr. XP-1187. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Algirdas Paleckis ir Švietimo ir mokslo viceministras Raimundas Mockeliūnas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė patobulintam Seimo nutarimo projektui.

Projektu siekiama sukurti palankias sąlygas Lietuvos (tarp jų ir užsienio lietuvių) vaikų bei jaunimo pilietiniam ir tautiniam ugdymuisi, visuomenės pilietiškumo bei tautiškumo raiškai, plėtoti pilietinį ir tautinį ugdymą švietimo sistemoje, palaikyti pilietinį ir tautinį lietuvių sąmoningumą pasaulyje.

Ši programa sudarys galimybes atnaujinti formalų ir neformalų pilietinio ir tautinio ugdymo turinį mokykloje, sustiprinti demokratinę mokyklų kultūrą, pagerinti mokytojų ir dėstytojų kompetenciją pilietinio ir tautinio ugdymo srityje, paremti visuomeninių organizacijų, mokyklų, muziejų ir kitų institucijų tautinio bei pilietinio pobūdžio projektus.

 

Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo 1 straipsnio papildymo bei 4 straipsnio papildymo ir pakeitimo bei papildymo priedu įstatymo projektą Nr. XP-1063 ES. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Arminas Lydeka ir Vidaus reikalų viceministras Virgilijus Vladislovas Bulovas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymų projektui.

Europos Sąjungos valstybės narės pilietis ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybės narės pilietis, atvykęs gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip tris mėnesius per pusę metų, privalės deklaruoti gyvenamąją vietą.

Projektu supaprastinama Europos Sąjungos valstybių narių piliečių apsigyvenimo Lietuvos Respublikoje tvarka: valstybių narių piliečiams nebebus išduodami jokie leidimai gyventi, tokie piliečiai privalės tik deklaruoti savo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje ir gaus atitinkamą pažymą

 

Rinkliavų įstatymo 4 bei 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XP-1064 ES. Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Arminas Lydeka ir Vidaus reikalų viceministras Virgilijus Vladislovas Bulovas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymų projektui.

Projekte numatoma, kad valstybės rinkliava bus imama ne tik už išduodamus dokumentus dėl pilietybės, išvykimo į užsienį ir atvykimo į Lietuvos Respubliką bei gyvenimo joje, dėl užsieniečių įdarbinimo, taip pat už dokumentą, patvirtinantį asmens gyvenamąją vietą, bet ir už dokumentų išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje tvarkymą. Projekte taip pat numatoma, kad nuo šio mokesčio bus atleidžiami asmenys iki 16 metų.

 

 

Konsulinio mokesčio įstatymo 3 straipsnio papildymo ir pakeitimo bei 6 straipsnio papildymo įstatymo projektą Nr. XP-1065 ES.

Klausimą pristatė Komiteto išvadų rengėjas Arminas Lydeka ir Vidaus reikalų viceministras Virgilijus Vladislovas Bulovas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė iniciatorių pateiktam įstatymų projektui.

Projekte, kaip ir Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo 4 bei 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projekte, numatoma, kad konsulinis mokestis turės būti imamas ir už dokumentų išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje tvarkymą. Be to, konsulinis mokestis nebus imamas už dokumentų išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje asmenims iki 16 metų tvarkymą.

 

            Užsienio reikalų komiteto pareiškimą “Dėl Baltarusijos Respublikos valstybinės televizijos programos retransliavimo Lietuvos Respublikos teritorijoje”.

Reaguodamas į Lietuvos radijo ir televizijos komisijos 2006 m. kovo 29 d. posėdyje priimtą sprendimą nedelsiant nutraukti Baltarusijos Respublikos valstybinės televizijos programos retransliavimą Lietuvos Respublikos teritorijoje ir išklausęs 2006 m. balandžio 7 d. posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisijos atstovų argumentus, kuriais buvo grindžiamas minėtas sprendimas, priėmė pareiškimą, kuriuo konstatavo, kad komisijos sprendimas buvo skubotas, be išankstinių ir platesnių konsultacijų neatsižvelgiant į politinį ir pilietinį laikmečio kontekstą. Tokio sprendimo skubotumas ir nepakankamas pagrindimas ne tik sukelia daugumai Lietuvos Respublikos piliečių pagrįstą priekaištą dėl laisvo informacijos šaltinių pasirinkimo susiaurinimo, bet taip pat suteikia papildomą argumentą tolimesnei nedemokratiniuose Baltarusijos Respublikos Prezidento rinkimuose “išrinktam” Aleksandro Lukašenkos propagandai, nukreiptai prieš Lietuvos Respubliką. Neabejotinai, kad toks Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sprendimas Baltarusijos visuomenei bus pristatomas kaip demokratinėse valstybėse naudojamos cenzūros bei dvigubų standartų kalbant apie spaudos laisvę pavyzdys. Priimtas sprendimas kelia abejonių, ar mes nepasitikime savo valstybės demokratiniais pamatais ir savo piliečių kritiniu mąstymu, sugebančiu atskirti melą bei skleidžiamą dezinformaciją nuo tikrosios tiesos ir ar objektyvus informacijos turinio atsirinkimas yra vien valstybės institucijų, o ne pirmiausia pačių piliečių reikalas?

 

 

Vaida Tupčiauskaitė (6799)

Užsienio reikalų komiteto patarėja



 
 © Seimo kanceliarija, 2008