2007 m. gruodžio 4 d.

EN  FR

2007 m. gruodžio 4 d. įvyko NATO reikalų komisijos posėdis. Posėdžio metu buvo svarstomos Komisijos, kaip papildomo komiteto išvadų pateikimas dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2621) ir “Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių” įstatymo 6 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2620). Posėdyje dalyvavo NATO reikalų komisijos pirmininkas Jonas Čekuolis, Komisijos nariai: Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis, Egidijus Klumbys, Alfredas Pekeliūnas, Mindaugas Subačius, Romas Venclovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Algis Kašėta, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, kariuomenės vadas gen. ltn. Valdas Tutkus, ministerijos sekretorius Renatas Norkus, ministro patarėjas-teisininkas Dr. Dainius Žalimas, tarptautinių ryšių ir operacijų departamento direktoriaus pavaduotoja Miglė Budrytė, Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis, saugumo politikos departamento direktorius Algis Dabkus, Prezidento patarėjai Valteris Baliukonis ir Modestas Petrauskas.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pasiūlė nepritarti Nutarimo XP – 2621 projektui, kadangi siekiant užtikrinti LR karinių vienetų, dalyvaujančių tarptautinėse operacijose, aprūpinimą ir išlaikymą, planuojamas finansavimas, įrangos ir paslaugų, būtinų kariniams vienetams aprūpinti, įsigijimas, sutarčių sudarymas. Šiuo metu Lietuvos kariuomenė, atsižvelgdama į prisiimtus įsipareigojimus ir LR vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės poreikius, taip pat į LR Seimo suteiktą trejų metų mandatą operacijai Afganistane, yra sudariusi ilgalaikes sutartis dėl stovyklos Afganistane išlaikymo. Kartu su Užsienio reikalų ministerija, atsižvelgdamos į ilgalaikius LR įsipareigojimus ir prisiimtą vadovavimą Goro provincijos atkūrimo grupei, ieško galimybių ir būdų pritraukti kuo daugiau kitų valstybių, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų dalyvauti Goro provincijos atkūrimo projektuose. Jei LR Seimo suteiktas trejų metų mandatas būtų sutrumpintas iki vienerių, neaišku, kaip tai paveiktų sudarytų sutarčių vykdymą, galimybes derėtis dėl kitų ilgalaikių sutarčių sudarymo, taip pat pritraukti lėšas iš kitų partnerių ilgalaikiams Goro provincijos atkūrimo projektams.

Seimo NATO reikalų komisija, apsvarsčiusi Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir pietų Azijos, pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projekto Nr.XP-2621, nutarė:

1. Seimo nutarimo projektui nepritarti (Balsavimo rezultatai: 1- už, 4 – prieš, 2 – susilaikė);

2. Siūlyti Krašto apsaugos ministerijai savalaikiai konsultuotis ir informuoti Seimo Užsienio reikalų ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus bei NATO reikalų komisiją apie Lietuvos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose galimų pasikeitimų apimtis ir pobūdį. Balsavimo rezultatai: pritarta Komisijos sprendimui bendru sutarimu.

Kadangi A. Kašėta įstatymo projektą XP – 2620 atsiėmė, Komisija nutarė šio įstatymo projekto nesvarstyti.

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008