2007 m. sausio 1d. - gruodžio 4 d.

EN  FR

2007 m. gegužės 22 d.

NATO reikalų komisija delegavo į stažuotę naujiesiems parlamentarams Briuselyje 2007 m.  liepos 8 – 12 d. V. Vertelienę ir Romą Venclovą.

 

2007 m. birželio 28 - 29 d. Išvažiuojamasis posėdis į Klaipėdą

Komisijos nariai stebėjo aštuntą kartą Lietuvoje organizuojamas pratybas “Gintarinė viltis” (toliau – GV). 7 metus GV pratybos vyko Rukloje, o šiais metais persikėlė į Klaipėdą (į pratybas šiais metais įsijungė Lietuvos karinės jūrų pajėgos), kur dalyvavo apie 1700 karių ir civilių iš 10 valstybių – NATO narių bei šalių, bendradarbiaujančių su NATO pagal Partnerystės taikos labui programą – Armėnijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos ir Vokietijos, taip pat atstovai iš NATO daugianacionalinių štabų.

Komisijos nariai aplankė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų mokomąjį batalioną, vyko į Kairių poligoną stebėti pratybų, lankė tarptautinius ir nacionalinį batalionus, apžiūrėjo patikrinimo bei stebėjimo postus, pratybų metu stebėjo Tarptautinių padalinių ir Oro grupės veiksmus, t.y. Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi – 8 , kurio pagrindinė užduotis pratybų metu buvo medicininė evakuacija ir karių pervežimas užimant gynybą – išlaipinimą ir sulipimą.

Pratybų scenarijus vyko atsižvelgiant į Lietuvos karių patirtį Afganistane ir Irake bei NATO vertintojų rekomendacijas. Nemažai daliai pratybų dalyvių tai buvo generalinė repeticija prieš naujas misijas. Pirmą kartą lauko sąlygomis buvo išbandytas taktinis telekomunikacijų tinklas, taip pat taktinė automatizuota valdymo ir vadovavimo informacinė sistema, kilnojamoji bazinė stotis užtikrino mobilųjį ryšį, belaidinis interneto ryšys veikė sudėtingomis sąlygomis – miškingoje vietoje. Komisijos nariai pastebėjo, kad ne mažai reikšminga užduotis tenka Karo medicinos mokymų komandai, kurie pratybų dalyviams padeda atnaujinti praktinius pirmos pagalbos teikimo įgūdžius.

Komisijos nariai įsitikino, kad pratybomis buvo siekiama didinti dalyvaujančių karių tarpusavio supratimą ir gebėjimą suderintai veikti tarptautinėje aplinkoje, mokytis bendrų karinių procedūrų.

Vėliau Komisijos nariai apžiūrėjo Karinių jūrų pajėgų Generalinį štabą ir Valdymo centrą, vyko į karo laivų flotilę ir apžiūrėjo flotilės karo laivus, t.y. “Jotvingį” – naujausią ir populiariausią KJP laivą, kuris 2000 m. baigtas modernizuoti, taip pat KJP fregatą “Aukštaitis”.

 

2007 m. rugsėjo 20 d.

Užsienio reikalų ministerija pateikė informaciją, kad Užsienio reikalų ministerijos vykdomai vystomojo bendradarbiavimo programai yra skirta 9 mln. litų. Už šias lėšas šiemet vykdoma apie 80 projektų užsienio šalyse. 2007 m. programoms ir projektams Afganistano Goro provincijoje skirta 3.6 mln. Litų, už kurias vykdyta 19 projektų švietimo, socialinės ir ekonominės plėtros, gero valdymo ir įstatymo viršenybės srityse. Suprasdama, kad biudžeto lėšos turi būti tolygiai paskirstytos pagal valstybės prioritetus, Užsienio reikalų ministerija pirminėje paraiškoje Finansų ministerijai finansavimą vystomojo bendradarbiavimo programai prašė padidinti iki 15 mln. litų, iš jų 8 mln. litų Goro provincijos atkūrimo civiliniams projektams finansuoti.

Lietuva, prisiimdama vadovavimą Provincijos atkūrimo grupei (PAG) Goro provincijoje Afganistane, siekia ne tik užtikrinti saugumą provincijoje, bet ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti, sukurti pagrindą jos tolesniam sėkmingam vystymuisi.

Didesnis finansavimas 2008 m. leistų ne tik tęsti 2007 m. pradėtus darbus, bet ir dalyvauti įgyvendinant kur kas ambicingesnius, labiau matomus projektus, kuriuos ketina finansuoti ir kitos šalys donorės, pvz.: Čagčarano oro uosto pakilimo tako ar magistralinio kelio Heratas – Čagčaranas Afganistane rekonstrukciją. Jei Lietuva nedalyvautų šiuose projektuose būtų pakirstas pasitikėjimas šalies galimybėmis realiai tesėti savo įsipareigojimus.

 

2007 m. lapkričio 8 d.

Komisija pritarė 2008 m. krašto apsaugos ministerijos biudžetui, kadangi:

- gynybos išlaidos turi atitikti mūsų NATO sąjungininkų išlaidas, laikantis teisingo ir garbingo naštos pasidalinimo principo, todėl jos nuosekliai turėtų augti iki NATO narių vidurkio – t.y. 2 % nuo BVP;

- NATO įsipareigojimų vykdymui turėtų būti skiriamos reikiamos lėšos;

-dalyvavimas tarptautinėse operacijose turi būti prioritetas.

Seimo NATO reikalų komisija, apsvarsčiusi Lietuvos Respublikos 2008 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų finansinių rodyklių patvirtinimo įstatymo projektą Nr.XP-2584, nutarė:

     Iš esmės pritarti  Lietuvos Respublikos 2008 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui    (XP-2584)  ir siūlyti pagrindiniam komitetui įstatymo projektą XP-2584 tobulinti atsižvelgiant į pastabas, kurioms pritarė Seimo NATO reikalų komisija:

            1. Pritarti Užsienio reikalų ministerijos prašymui ir numatyti skirti 15 mln. litų ministerijos vykdomiems vystomojo bendradarbiavimo projektams, atitinkamai sumažinant valstybės skolos aptarnavimui skiriamus asignavimus;

2. Pritarti Krašto apsaugos ministerijos biudžeto projektui (5 – už, 1 – prieš);

3. Atsižvelgiant į tai, kad nuo 2008 m. Karinėms jūrų pajėgoms bus pavesta organizuoti ir koordinuoti žmonių paieškos ir gelbėjimo bei taršos likvidavimo darbus jūroje ir Kuršių mariose, taip pat šiems darbams vadovauti, pritarti papildomam asignavimų poreikiui (2,4 mln. Lt) naujai perimamoms papildomoms funkcijoms įgyvendinti, atitinkamai sumažinant valstybės skolos aptarnavimui skiriamus asignavimus.

 

Siūlyti Vyriausybei:

 

Siekti, kad KAM biudžetui skiriamas procentas nuo šalies BVP kasmet didėtų ne mažiau kaip 0,05 procentinio punkto, kad būtų užtikrintas siekis ilgainiui krašto apsaugos sistemos plėtrai skirti ne mažiau kaip 2 proc. šalies BVP.

 

2007 m. gruodžio 4 d.

Komisijos, kaip papildomo komiteto išvados pateikimas dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2621) ir “Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių” įstatymo 6 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2620).

2007 m. gruodžio 4 d. įvyko NATO reikalų komisijos posėdis. Posėdžio metu buvo svarstomos Komisijos, kaip papildomo komiteto išvadų pateikimas dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2621) ir “Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių” įstatymo 6 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2620). Posėdyje dalyvavo NATO reikalų komisijos pirmininkas Jonas Čekuolis, Komisijos nariai: Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis, Egidijus Klumbys, Alfredas Pekeliūnas, Mindaugas Subačius, Romas Venclovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Algis Kašėta, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, kariuomenės vadas gen. ltn. Valdas Tutkus, ministerijos sekretorius Renatas Norkus, ministro patarėjas-teisininkas Dr. Dainius Žalimas, tarptautinių ryšių ir operacijų departamento direktoriaus pavaduotoja Miglė Budrytė, Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis, saugumo politikos departamento direktorius Algis Dabkus, Prezidento patarėjai Valteris Baliukonis ir Modestas Petrauskas.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pasiūlė nepritarti Nutarimo XP – 2621 projektui, kadangi siekiant užtikrinti LR karinių vienetų, dalyvaujančių tarptautinėse operacijose, aprūpinimą ir išlaikymą, planuojamas finansavimas, įrangos ir paslaugų, būtinų kariniams vienetams aprūpinti, įsigijimas, sutarčių sudarymas. Šiuo metu Lietuvos kariuomenė, atsižvelgdama į prisiimtus įsipareigojimus ir LR vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės poreikius, taip pat į LR Seimo suteiktą trejų metų mandatą operacijai Afganistane, yra sudariusi ilgalaikes sutartis dėl stovyklos Afganistane išlaikymo. Kartu su Užsienio reikalų ministerija, atsižvelgdamos į ilgalaikius LR įsipareigojimus ir prisiimtą vadovavimą Goro provincijos atkūrimo grupei, ieško galimybių ir būdų pritraukti kuo daugiau kitų valstybių, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų dalyvauti Goro provincijos atkūrimo projektuose. Jei LR Seimo suteiktas trejų metų mandatas būtų sutrumpintas iki vienerių, neaišku, kaip tai paveiktų sudarytų sutarčių vykdymą, galimybes derėtis dėl kitų ilgalaikių sutarčių sudarymo, taip pat pritraukti lėšas iš kitų partnerių ilgalaikiams Goro provincijos atkūrimo projektams.

Seimo NATO reikalų komisija, apsvarsčiusi Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir pietų Azijos, pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projekto Nr.XP-2621, nutarė:

1. Seimo nutarimo projektui nepritarti (Balsavimo rezultatai: 1- už, 4 – prieš, 2 – susilaikė);

2. Siūlyti Krašto apsaugos ministerijai savalaikiai konsultuotis ir informuoti Seimo Užsienio reikalų ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus bei NATO reikalų komisiją apie Lietuvos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose galimų pasikeitimų apimtis ir pobūdį. Balsavimo rezultatai: pritarta Komisijos sprendimui bendru sutarimu.

Kadangi A. Kašėta įstatymo projektą XP – 2620 atsiėmė, Komisija nutarė šio įstatymo projekto nesvarstyti.

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008