Iš Vyriausybės programos

EN  FR

13. UŽSIENIO POLITIKA

 

Lietuvos užsienio politika bus vieša, aiški, principinga, aktyvi ir tęstinė.

Svarbiausi užsienio politikos tikslai yra:

narystės Europos Sąjungoje siekimas kuo naudingiausiomis Lietuvai sąlygomis;

tolesnis glaudus bendradarbiavimas su NATO ir narystės šioje organizacijoje siekimas;

geri santykiai su kaimyninėmis valstybėmis;

esamų rinkų išsaugojimas ir aktyvi naujų paieška.

 

Narystė Europos Sąjungoje ir NATO

 

Narystės Europos Sąjungoje ir NATO siekimas bus laikomi lygiaverčiais uždaviniais.

Vyriausybė dės visas pastangas, kad Lietuva būtų pasirengusi 2004 metais tapti Europos Sąjungos nare. Lietuvos žmonės bus supažindinami su Europos Sąjungos finansinės pagalbos mechanizmais ir mokomi jais naudotis.

Numatoma toliau aktyviai dalyvauti vykdant Europos Sąjungos bendrąją ir užsienio politiką; sieksime prisidėti prie Europos Sąjungos kuriamos saugumo ir gynybos politikos įgyvendinimo. Kuriant naują saugumo architektūrą Europoje, Lietuva sieks prisidėti prie tų procesų, dėl kurių NATO vaidmuo nesumažėtų.

Vyriausybė dės visas pastangas, kad mūsų šalis artimiausiu metu būtų pasirengusi narystei NATO ir 2002 metais sieks narystės šioje organizacijoje.

Vyriausybė sieks brandaus ir aktyvaus Lietuvos dalyvavimo tarptautinėse organizacijose, ypač Jungtinių Tautų, Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo, Pasaulio Prekybos ir kitose, sieks tapti Ekonominio Bendradarbiavimo ir Plėtros Organizacijos (OECD) nare.

 

Santykiai su kaimyninėmis valstybėmis

 

Lietuva toliau bendradarbiaus su Lenkija – strategine partnere kelyje į Europos Sąjungą ir NATO.

Baltijos valstybės ir visas Baltijos jūros regionas toliau liks užsienio politikos prioritetu.

Vyriausybė vykdys geros kaimynystės santykiais grindžiamą politiką Rusijos atžvilgiu, siekdama sudaryti Lietuvos verslui ir finansinėms struktūroms geresnes sąlygas ieškoti partnerių Rusijos ir kitų NVS šalių rinkose. Bus stengiamasi užmegzti glaudesnius ekonominius santykius su Kaliningrado sritimi. Lietuva toliau aktyviai dalyvaus įgyvendinant tas Europos Sąjungos ir JAV iniciatyvas, kurios įtrauktų Kaliningrado sritį į Europos procesus.

Toliau numatoma palaikyti pragmatiškus abipusiškai naudingus ekonominius santykius su Baltarusija, kartu siekiama palaikyti demokratines tendencijas kaimyninėje šalyje.

 

Ekonominiai interesai

 

Vyriausybė ieškos naujų perspektyvių rinkų įvairiuose pasaulio regionuose. Diplomatinių atstovybių plėtra bus derinama su ekonominiais šalies prioritetais.

Bus stengiamasi kuo plačiau pasinaudoti įstojimo į Pasaulio prekybos organizaciją privalumais, siekiant palankesnių prekybinių santykių su įvairiomis pasaulio valstybėmis.

 

Užsienio politikos vykdymas

 

Ypač daug dėmesio numatoma skirti Lietuvos diplomatinės tarnybos ugdymui ir išlaikymui.

Vyriausybė skatins kuo platesnius Lietuvos žmonių ryšius pagal interesus su užsienio nevyriausybinėmis organizacijomis ir pavieniais asmenimis.

Numatoma siekti, kad lietuviai kitose pasaulio valstybėse prisidėtų prie svarbiausių Lietuvos užsienio politikos tikslų įgyvendinimo – visų pirma narystės NATO ir Europos Sąjungoje.



 
 © Seimo kanceliarija, 2008