Informacija apie Lietuvos Respublikos Seimo ir JAV Lietuvių Bendruomenės komisijos posėdžius, vykusius 2007 m. balandžio 16-20 dienomis

EN  FR

2007 m. balandžio 16-20 dienomis Seime vyko Lietuvos Respublikos Seimo ir JAV Lietuvių Bendruomenės komisijos (toliau – Komisija) posėdžiai.

Komisijos posėdžiuose didžiausias dėmesys buvo skirtas Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo problemoms ir jų sprendimo perspektyvoms, taip pat klausimams, susijusiems su tautinio paveldo užsienio valstybėse išsaugojimu ir Komisijos papildymui Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais.

Ketvirtadienį, balandžio 19 d., įvyko bendras Komisijos, Seimo Žmogaus teisių komiteto ir Užsienio reikalų ministerijos posėdis Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo klausimais. Analizuodami susidariusią situaciją, pateikdami pilietybės klausimų galimus sprendimo būdus kalbėjo Žmogaus teisių komiteto pirmininko pavaduotojas Arimantas Dumčius, Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus pavaduotojas Petras Anusas, Ministro Pirmininko potvarkiu sudarytos darbo grupės atstovas Ministro Pirmininko patarėjas Remigijus Merkevičius, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius, Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė Regina Narušienė, Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys, Nepriklausomybės akto signatarai Vytenis Andriukaitis, Romualdas Ozolas. Posėdžio dalyviai, stebėdami vaizdo įrašą, išklausė LR ambasadoriaus Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje Vygaudo Ušacko pasisakymą. Posėdį taip pat aplankė Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, kuris kalbėdamas pabrėžė, kad ieškant būdų išlaikyti Lietuvos Respublikos pilietybę, nereikia rengti referendumo, o ieškoti kito teisinio kelio, kad užsienyje gyvenantys lietuviai nesijaustų atstumti. Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Andrius Kubilius pristatė Pilietybės įstatymo pataisas, kuriose siūloma neuždrausti dvigubos pilietybės, tačiau aiškiai išskirti septynis atvejus, kuriais Lietuvos Respublikos pilietybė būtų išsaugoma.

Atsižvelgdama į JAV lietuvių lėšomis ir pastangomis sukurtų bažnyčių, religinių, kultūrinių ir kitų pastatų bei šalia esančios infrastruktūros reikšmę JAV lietuvių gyvenimui, Komisija nemažą dėmesį skyrė tautinio paveldo užsienio valstybėse išsaugojimo klausimams.

Be šių klausimų posėdžiuose buvo aptarti vaikų įvaikinimo, švietimo Rytų Lietuvos mokyklose, pasirengimo Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo Šiluvoje 400 metų Jubiliejui, išeivijos vaidmens Lietuvos tūkstantmečio minėjime klausimai.

Seimo ir JAV lietuvių bendruomenės komisiją sudaro parlamentarai (po vieną nuo kiekvienos frakcijos) ir penki JAV Lietuvių Bendruomenės tarybos išrinkti atstovai. Komisijos 2006 m. gruodžio 14 d. posėdyje buvo nuspręsta pakeisti Komisijos nuostatus ir papildyti Komisiją penkiais Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais. Pažymėtina, kad kaip tik vykstant Komisijos posėdžiams, kuriuose svečių teisėmis dalyvavo Pasaulio lietuvių bendruomenės kandidatai į numatomą papildyti Komisiją Rūta Žilinskienė, Irena Gasperavičiūtė, Aurelija Goris-Norienė, Jadvyga Kuršelienė, balandžio 19 d., Seimas apsvarstė ir priėmė Seimo nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos nuostatų patvirtinimo“. Minėtas nutarimas įsigalios 2007 m. gegužės 1 d.

Komisija priėmė rezoliucijas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės, įgytos gimus, išsaugojimo, dėl tautos kultūros paveldo JAV išsaugojimo, dėl lietuviškų parapijų išlikimo JAV ir kitose šalyse, dėl vaikų, Lietuvos Respublikos piliečių, įvaikinimo, dėl Lukiškių aikštės Vilniuje ir Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimo, dėl JAV gyvenantiems lietuviams skirtos televizijos programos. Komisija taip pat nusprendė kreiptis į Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką Gediminą Kirkilą, atkreipdama jo dėmesį į netinkamą darbo su užsienio lietuviais sistemos administravimą.

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008