2006 10 19 Pareiškimas spaudai

EN  FR

Julius Sabatauskas: „VSD vadovo viešas kreipimasis – didelė klaida“

 

Apie slaptose pažymose įtrauktus įtakingus politikus užsiminęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Arvydas Pocius šiandien kviečiamas į Seimą pasiaiškinti. Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Arvydas Pocius prašo valstybės vadovų ir Seimo valdybos narių supratimo departamentui nepateikiant VSD veiklą tiriančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) operatyvinio tyrimo medžiagos ir užsimena, jog pažymose gali būti informacijos ir apie kai kuriuos įtakingus Seimo politikus.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas viešą VSD vadovo kreipimąsi vadina didele klaida. „Argumentai, dėl kurių jis negalėjo pateikti dokumentų NSG komitetui yra suprantami, nes tol, kol operatyvinio tyrimo bylos  informacija yra nepatikrinta, niekam jos atidavinėti negalima. Iš vienos pusės tai būtų tyrimo sužlugdymas, iš kitos - nekaltų žmonių diskreditavimas. Be to pagal įstatymus, VSD vadovo kompetencijoje spręsti, kokią informaciją galima teikti, o kokios - ne. Tačiau pareikšdamas, kad medžiagoje yra Seimo narių pavardžių, A.Pocius prieštarauja pats sau. Vienu atveju kalbėdamas apie nekaltumo prezumpciją, kitu metė šešėlį visiems 141 Seimo nariui. Neįvardinęs pavardžių, VSD vadovas dabar turėtų žengti kitą žingsnį – tyrimą privesti iki tokio taško, kai Generalinis prokuroras ateis į Seimą, prašydamas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn konkrečius Seimo narius.

Kita vertus, pareiškime išdėstytos problemos suprantamos, tačiau forma – jokiu būdu ne. Tą pačią dieną, būdamas NSG komitete A.Pocius net neužsiminė apie tokį pareiškimą. Mano manymu, minėtas problemas jis turėjo išdėstyti komiteto nariams,  o ne lįsti į viešą erdvę su pareiškimais. Nežinau pasaulyje praktikos, kad tokių tarnybų vadovai darytų panašius viešus pareiškimus. Pareiškimai – politikų kompetencijoje. Valstybės pareigūnų, turinčių teisę valdyti operatyvinę informaciją pareiškimai neleistini, nes tai - įsiterpimas į viešą politinę erdvę. Tai įvertinčiau, kaip  didelę klaidą.

Sveikinčiau A.Pociaus poziciją dėl nepatikrintos operatyvinės informacijos neviešinimo, jeigu taip būtų daroma visada. Tačiau iki šiol mes stebėjome kitokius procesus, t.y. operatyvinės informacijos viešinimo faktus, pasitelkiant į pagalbą žiniasklaidą. Reikia pripažinti, kad vadinamasis informacijos nutekėjimas neįvykdavo savaime. Operatyvinės veiklos subjektų darbuotojai ją atiduodavo šiaip sau ar vardan sportinio intereso, nors įstatymas juos įpareigoja ją saugoti ir naudoti tik įstatymo nustatytais tikslais. O tai reiškia, kad darbuotojai patys imdavosi vykdyti teisingumą, kaip jie jį įsivaizduoja. Operatyvinio tyrimo metu paaiškėjus, kad nepakanka informacijos kažką apkaltinti ar palikti įtariamuoju, duomenys būdavo paleidžiami į viešumą tam, kad žiniasklaidos rankomis  suformuoti neigiamą opiniją apie vieną ar kitą asmenį. Jei tai politikas, toks veiksmas jam tolygus mirties nuosprendžiui politine prasme. Tokių faktų mes turėjome. Todėl tai, ką dabar išreiškė VSD vadovas tikrai sveikintina, tik forma buvo pasirinkta netikusi. Jei jis tikėjosi pareiškimu apraminti situaciją, rezultatas gavosi priešingas.“

 

 

 

 

 

Eugenija Kostinienė

Tel. Nr. 8 656 26986  



 
 © Seimo kanceliarija, 2008