Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas aptarė gaisrų problemas Lietuvoje

EN  FR

Šiandien, t.y. 2007-03-16, LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas sukvietė pasitarimą, kuriame buvo svarstomi klausimai dėl statinių priežiūros problemų, iššaukiančių gaisrus bei aptariama priešgaisrinė apsaugos būklė visoje respublikoje. Pasitarime dalyvavo Robertas Klovas, Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo departamento direktorius, Agnė Murauskaitė, Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo departamento vyriausioji specialistė, Zdislovas Truskauskas, aplinkos apsaugos viceministras, Sigitas Maksimavičius, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) VVPP viršininkas, Alvydas Šakočius, Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo departamento direktorius.

PAGD viršininkas S.Maksimavičius akcentavo dvi problemas. Pareigūno teigimu, priduodant namą, visi priešgaisriniai reikalavimai būna išlaikyti, tačiau įsikėlus gyventojams, butai tampa privačia nuosavybe ir ten pradedama tvarkytis pagal savas taisykles – dūminiai detektoriai nuplėšiami, nes šeimininkams nepatinka jų dizainas, atsarginės angos balkonuose užkalamos ar net užmūrijamos, metalinės kopėčios nupjaunamos, saugantis nuo vagių. Kita problema, automobiliais užstatytos kiemų aikštelės, nėra pažymėtų vietų, kur galėtų nelaimės atveju privažiuoti gaisrinės. S.Maksimavičius taip pat pabrėžė, kad turima priešgaisrinė technika neatitinka dabartinių reikalavimų.

Aplinkos viceministro Z.Truskausko teigimu, didžiausia problema yra netinkamas pastatų priežiūrą atliekančių organizacijų darbas. „Lyg ir paskirti atsakingi darbuotojai savivaldybėje, namą administruojanti bendrovė, o už netvarką niekas neatsako“, – sakė viceministras. Jis taip pat akcentavo problematišką privažiavimą prie atskirų rajonų. „Reikėtų priimti atitinkamus sprendimus, įvertinant situaciją kiekvieno miesto ir rajono atžvilgiu“, – siūlė Z.Truskauskas.

Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo departamento direktoriaus R.Klovo nuomone, pagrindinės yra priežiūros vykdymo problemos. „Teisinė, įstatyminė bazė yra pakankama, tačiau savivaldybė ir atsakingos priežiūros institucijos ją vykdo netinkamai, – sakė R.Klovas. – Savivaldybės eismo saugumo priežiūros komisija priima sprendimą pažymėti kiemuose teritoriją, kur negalima statyti automobilių. Tokios teritorijos kiemuose beveik niekur nėra pažymėtos. Namų administratoriai taip pat turi teisiškai apibrėžtą pareigą ne tik atlikti remontą laiptinėse, bet ir prižiūrėti, kad namo eksploatacija atitiktų priešgaisrinius reikalavimus. Tai nevykdoma. Kitas svarbus ir aktualus akcentas – asocialios šeimos. Administratorius turi pasirūpinti, kaip patekti į tokius butus, kurie kelia grėsmę viso namo gyventojams. Visi skundžiasi, kad šeimininkai neatidaro durų, tačiau yra teisinės priemonės, leidžiančios kreiptis į teismą ir gauti teismo sankciją ne tik pakliūti į butą, bet ir iškeldinti gyventoją, kuris nepaiso bendruomenės gyvenimo normų. Tačiau niekada negirdėjau, kad namus administruojančios bendrovės būtų pasinaudojusios šia teise“, – kalbėjo pareigūnas.

TTK narių bendra nuomone, teisinės bazės pakanka, tačiau neišnaudojami visi mechanizmai, kad būtų išspręsta gaisrų problema. Komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko siūlymu, dvi savaites bus laukiama siūlymų iš Aplinkos apsaugos ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Vidaus reikalų ministerijos, kitų institucijų dėl automobilių aikštelių prie namų sutvarkymo, dėl VRM biudžeto perskirstymo, skiriant lėšų įrangai įsigyti, dėl teisės aktų pakeitimo, kad savivaldybės ir namų administratoriai atliktų  priežiūros funkcijas.

TTK bendru sutarimu pritarė Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnio pakeitimui dėl savavališko statinių naudojimo: „Savavališkas statinių naudojimas, kol nustatyta tvarka statinys nepripažintas tinkamu naudoti, taip pat statinio naudojimas ne pagal paskirtį užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki penkių tūkstančių litų. Tokie pat veiksmai, padaryti pasibaigus nustatytam savavališko naudojimo nutraukimo terminui ar astatinio naudojimas ne pagal paskirtį pasibaigus viešojo administravimo subjekto, vykdančio statinių naudojimo priežiūrą, nustatytam terminui sustabdyti statinio naudojimą, užtraukia baudą nuo dviejų iki dešimties tūkstančių litų.“

 

 

 

 

 

LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos k-to inf.

Tel. Nr. 8 656 26 986



 
 © Seimo kanceliarija, 2008