I.DEGUTIENĖ ( klausia Ministro Pirmininko):
- Gerbiamasis Ministre Pirmininke, artėjančiame Lietuvos ir Lenkijos Vyriausybių vadovų susitikime numatoma pasirašyti susitarimą dėl abi šalis sujungsiančio elektros tilto statybos. Noriu jūsų pasiteirauti, ar tai reiškia, kad taip pereisime prie sinchroninio darbo su Vakarų Europos elektros tinklais, ar ir toliau liksime priklausomi nuo Rusijos vieningosios energetinės sistemos? Jeigu sinchronizavimas nenumatomas kartu su tilto statyba, tai ar Vyriausybė sieks Lietuvos elektros tinklų sinchronizavimo su Vakarų Europos energetine sistema tolimesnėje ateityje.
Ir dar vienas klausimas. Ar tarėtės su Baltijos šalių Vyriausybėmis šiuo klausimu? Ačiū už atsakymą.
Ministras Pirmininkas G.KIRKILAS:
- Iš tikrųjų mes siekiame vykdyti tą strategiją, kuri yra numatyta jums jau pateiktame Nacionalinės energetikos strategijos projekte. Būtent to mes ir siekiame. Ir šis pasirašymas yra sutarties, atvykus Lenkijos premjerui, pirmas žingsnis, tai yra įmonės steigimas, galimybė naudoti finansus. Bet būtent mes to ir siekiame su šiuo tiltu prisijungti prie Vakarų elektros
apskritai prie Europos Sąjungos elektros energijos rinkos. Būtent toks tikslas ir yra. Mes atsižvelgsime į visus pasiūlymus. Žinau ir jūsų pasiūlymus. Buvo jau padaryta prieš tai tokių žingsnių mėginama, buvo klaidų ir visos tos klaidos bus įvertintos. Aš tikiuosi, kad kartu mes rasime čia teigiamą sprendimą. Galbūt apie detales galėtų dar pakalbėti ūkio ministras. Ir dar vienas dalykas. Taip, mes kalbėsime ir su kitų Baltijos valstybių premjerais, kurie atvyksta šįvakar. Iš tikrųjų tai formatas yra toks tai yra Baltijos Ministrų Taryba. Prie jos rytoj prisijungia Lenkijos Ministras Pirmininkas. Ir būtent dėl to prisijungia, kad mes norime, kad jis prisijungtų ir prie kitų projektų. Aišku, čia bus dar derybos, bus diskusijos, manau, kad jos nebus lengvos, tačiau toks yra mūsų nusistatymas. Be abejo, naujos atominės elektrinės statyba suponuoja ir šį tikslą. Būtų labai keista, jeigu mes nekreiptume savo žvilgsnio į Vakarus, į Vakarų rinką. Be to, kaip žinote, ne tik Lenkijos elektros tiltas, bet ir elektros kabelis su Švedija taip pat iš dalies spręs tą problemą. Be abejo, naujos atominės elektrinės statyba suponuoja iš šį tikslą. Būtų labai keista, jeigu mes nekreiptume savo žvilgsnio į Vakarus. Be to, kaip žinote, ne tik Lenkijos elektros tiltas, bet taip pat ir elektros kabelis su Švedija iš dalies spręs tą problemą. Ačiū.
LR Ūkio ministras V. Navickas:
- Papildant Premjerą norėčiau pasakyti, kad strategijoje siekis, kad mes integruosimės į europinę dažnių sistemą yra pasirašytas. Jeigu jūs patvirtinsite tokią strategiją, tai mes tuoj pat kreipsimės į šią organizaciją, kad išduotų technines sąlygas, pagal kurias mes galėsime pasiskaičiuoti ir pagalvoti, kaip būtų galima pereiti į tą dažnio sistemą. Taigi darbas vyksta, mūsų atstovai Europos Sąjungos komisijoje yra, jie nuolat dalyvauja darbo grupės veikloje ir mes, gavę sąlygas, su jumis tarsimės, nes investicijos pagal mūsų preliminarius paskaičiavimus siektų apie 3 milijardus eurų ir tai turėtų būti daroma kartu su latviais ir estais. Mes vieni, kadangi mūsų sistemos integruotos, negalėtume integruotis į Vakarų energetinę sistemą dažnio prasme.
Dabar atsakant dėl tilto ir to konvertoriaus, kuris bus statomas pagal preliminarius įvertinimus Lietuvoje. Jis jokiu būdu netrukdys mums integruotis į tą dažnio sistemą, kurioje dirba Europos energetinės sistema, nes tokio dažnio konvertavimo įrenginiai stovi netgi Nordik Fulo rinkoje. Jie kaip tik sumažina riziką, kad sutrikus dažniui vienoje ar kitoje valstybėje jie išlygina ir neleidžia tos sisteminės griūties visoje sistemoje. Tas įrenginys, pavadinkime jį taip, tame tilte, kuris yra projektuojamas, tikrai netrukdys mums integruotis.
Tėvynės sąjungos pirmininko
Andriaus Kubiliaus
PAREIŠKIMAS
2006 m. gruodžio 7 d.
Vilnius
Po daugelį metų trukusio neapibrėžtumo Lietuvos ir Lenkijos Vyriausybės pagaliau artėja prie susitarimo dėl elektros tilto tarp abiejų šalių statybos. Tokiu būdu atsirastų galimybės Lietuvai prisijungti prie Vakarų Europos elektros tinklų ir padidinti valstybės energetinį saugumą.
Suprasdami ypatingą elektros tilto svarbą kartu pažymime, kad Lietuvos ir Lenkijos, o per ją ir Lietuvos bei Vakarų Europos elektros tinklų, sujungimas neturėtų tapti trukdžiu Lietuvos elektros tinklų sinchronizavimui su Vakarų Europos energetine sistema ir įsijungimui į Elektros perdavimo koordinavimo sąjungą (UCTE).
Jeigu iki to laiko, kol bus pastatyta Lietuvą ir Lenkiją jungianti linija, nėra galimybių pasirengti pereiti prie sinchroninio darbo UCTE energetinėje sistemoje, numatomas statyti elektros tiltas turėtų būti bent jau mažiausiomis sąnaudomis pritaikomas veikti vieningoje Europos energetikos sistemoje. Būtina, kad europinio dažnio elektros srovė pasiektų Lietuvos teritoriją ir tarpsisteminio ryšio įrenginiai (vadinamasis Back-to-back keitiklis) būtų įrengti vienoje vietoje Lietuvoje.
Kartu raginame Lietuvos Vyriausybę skatinti kitų Baltijos šalių vyriausybes kuo skubiau parengti visų trijų valstybių elektros tinklų perėjimo prie sinchroninio darbo su Vakarų Europos energetine sistema planą.
Tėvynės sąjungos
Pirmininkas Andrius Kubilius