2006-12-06 PRANEŠIMAS SPAUDAI

EN  FR


                                                LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

                                              ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

 

 

Spaudos tarnybai                                                                                                    2006-12-06

 

 

Žmogaus teisių komitetas svarstė Asmenų, nukentėjusiųjų nuo 1939-1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymo pataisų bloką

 

Žmogaus teisių komitetas 2006-12-06 posėdyje svarstė Energetikos įstatymo 19 straipsnio papildymo įstatymo projektą Nr.XP-1657 ir Šilumos ūkio įstatymo 30 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą Nr.XP-1658. Posėdyje dalyvavo Seimo narys Egidijus Klumbys, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos narys Rimantas Lukoševičius. Įstatymo projektuose siūloma įteisinti nuostatą, reglamentuojančią galimybę savivaldybių institucijoms dalyvauti šilumos kainų nustatyme ir gauti visą informaciją šiuo klausimu. Taip pat būtų išvengta vienašališko Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos sprendimo pakelti gyventojams kainas už šilumą. Komitetas iš esmės pritarė įstatymo projektui Nr.XP-1657 su pasiūlymu dalinai atsižvelgti į Seimo nario Egidijaus Klumbio pasiūlymą kuriame nustatoma, kad savivaldybių institucijos ir vartotojai turi teisę gauti iš energetikos įmonių reikiamą informaciją. Komitetas siūlo nustatyti konkrečius atvejus, kada ši informacija nėra vieša ir neskelbiama. Projekto Nr.XP-1658 svarstymą Komitetas tęs kitame posėdyje.

Dalyvaujant Seimo nariui Egidijui Klumbiui, Seimo kanceliarijos Teisės departamento patarėjai Marytei Bagdonavičienei, svarstyti Seimo nario Egidijaus Klumbio pasiūlymai Tautinių mažumų įstatymo projektui Nr.XP-518(2). Komitetas bendru sutarimu pritarė Seimo nario Egidijaus Klumbio pasiūlymams atskirti valstybės garantuojamą teisę mokytis gimtąja kalba Švietimo įstatymo nustatyta tvarka ir teisę steigti ir tvarkyti savo pačių privačias švietimo ir mokymo įstaigas.

Komitetas svarstė bloką įstatymų projektų dėl Asmenų, nukentėjusiųjų nuo 1939-1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymo Nr.XP-413, Nr.XP-447, Nr.XP-400, Nr.XP-1100 ir pataisas Pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyvių teisių statuso įstatymo NR.XP-414. Posėdyje dalyvavo Seimo narys, Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos pirmininkas Antanas Stasiškis, Seimo narys Egidijus Klumbys, Seimo kanceliarijos Teisės departamento vyresniosios patarėjos Jadvyga Andriuškevičiūtė ir Jurgita Meškienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pensijų skyriaus vedėjo pavaduotoja Danutė Akulevičienė, Krašto apsaugos viceministras Antanas Valys, ministro patarėjas Dainius Žalimas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Pasipriešinimo dalyvių teisių komisijos pirmininkas Gintaras Šidlauskas. Asmenų, nukentėjusiųjų nuo 1939-1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymų pataisomis (projektai Nr.XP-413 ir Nr.XP-414) siūloma apibrėžti nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos okupacinių rėžimų įvairiais motyvais persekiotų ir nuo to nukentėjusių asmenų kategorijų sąvokas ir nustatyti nukentėjusių asmenų teisinio statuso pripažinimo kriterijus. Projektai ekspertų buvo sukritikuoti dėl teisiškai netikslių formuluočių, leidžiančių perdaug laisvai traktuoti teisinį nukentėjusiojo statusą, taip pat teisininkai atkreipė dėmesį, kad projektų nuostatos nesuderintos su kitais teisės aktais. Komitetas nusprendė projektų svarstymą atidėti, surengti Komiteto klausymus ir parengti  partobulintus įstatymų projektus. Kitiems projektams Komitetas pritarė. Viename iš jų (projektas Nr.XP-447) išsprendžiami organizaciniai klausimai, pavedant Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui perimti iš Krašto apsaugos ministerijos vienos nukentėjusiųjų asmenų grupės (Afganistano karo dalyvių) teisinio statuso pripažinimo funkciją. Kitam projektui NR.XP-1100 Komitetas pritarė dėl siūlymo suteikti visiems asmenims, dalyvavusiems likviduojant Černobylio atominės elektrinės avariją, nukentėjusiojo statusą, o ne tik tiems asmenims, kurie prarado sveikatą ar tapo invalidais. Tačiau Komitetas, atsižvelgdamas į Teisės departamento, Vyriausybės, Seimo specializuotų komitetų ir kitų ekspertų neigiamas išvadas, nepritarė Seimo nario E.Klumbio projektui Nr.XP-400, kuriuo autorius siūlė suteikti nukentėjusiojo asmens statusą asmenims, perkeltiems į Lietuvą iš įvairių kitų  nacistinės Vokietijos okupuotų šalių.    

  Seimo valdybai priėmus sprendimą prie Žmogaus teisių komiteto steigti Žmogaus teisių informacijos centrą, Komitetas aptarė Centro steigimo, jo struktūros, darbo organizavimo, tikslų, funkcijų, pavaldumo ir kitus klausimus. Kadangi Komiteto nariai išsakė skirtingas nuomones dėl Centro vietos, organizacinių ir pavaldumo klausimų, be to, iškilo daug diskutuotinų klausimų, Komiteto pirmininkas Arminas Lydeka pasiūlė Komiteto nariams iki kito Komiteto posėdžio parengti pasiūlymus  dėl Žmogaus teisių informacinio centro nuostatų projektui  tobulinimo.  



 
 © Seimo kanceliarija, 2008