2007-01-12

EN  FR

Seimo Užsienio reikalų komitetas

Svarstė klausimą dėl

Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Ispanijos Karalystėje

ir garbės konsulo Andalūzijos regione bendradarbiavimo

 

Užsienio reikalų komiteto posėdyje svarstyta:

 

Lietuvos Respublikos pozicijų pristatymas vykstant į neformalų Europos Sąjungos Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikimą Drezdene 2007 m. sausio 15-16 d. (Uždaras klausimas). Išklausę Vidaus reikalų ministro Raimundo Šukio pristatytas Lietuvos Respublikos pozicijas, Komiteto nariai vienbalsiai joms pritarė.

 

Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Ispanijos Karalystėje ir garbės konsulo Andalūzijos regione bendradarbiavimas. Klausimą Komiteto nariams pristatė Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Oskaras Jusys ir Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktorius Vaidotas Verba. Po svarstymo Komiteto nariai nutarė, kad Užsienio reikalų ministerijos sprendimas nebepratęsti garbės konsulo Andalūzijos regione Jose Antonio Herrada Garcia įgaliojimų yra pagrįstas. Garbės konsulo įgaliojimai baigiasi kovo pabaigoje.

Lietuvos garbės konsulas J. A. Herrada Garcia viršijo savo įgaliojimus, nelegaliai imdamas mokestį už notarinių veiksmų ir dokumentų legalizavimą, kai tuo tarpu ši funkcija jam suteikta nebuvo. Vykdydamas tokio pobūdžio veiklą, jis pažeidė Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos ir Vienos konvencijos nustatytą tvarką.  Siekdamas įvertinti gaunamų nusiskundimų dėl Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės Ispanijos Karalystėje pagrįstumą, Komitetas nusprendė kreiptis į Užsienio reikalų ministrą su prašymu pateikti Komitetui visą reikalingą medžiagą, susijusią su Lietuvos Respublikos ambasados Ispanijos Karalystėje darbu.

 

Viešosios įstaigos „Geopolitinių studijų centras“ direktorės Gretos Monikos Tučkutės kreipimasis į Seimo Pirmininką. Su klausimu Komiteto narius supažindino VĮ „Geopolitinių studijų centras“ direktorė Greta Monika Tučkutė. Išklausę Komiteto nariai nutarė pritarti direktorės pristatytam projektui ir siūlyti Seimo Pirmininkui, atsižvelgiant į galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus, apsvarstyti galimybę skirti šiam projektui finansinę paramą, kadangi jame išdėstyti tikslai, tematika ir geopolitinė erdvė  atitinka Lietuvos užsienio politikos prioritetus. Taip pat nutarta siūlyti Seimo Pirmininkui apsvarstyti galimybę „Geopolitinių studijų centro“ projekto renginius ar dalį jų surengti Seimo patalpose. Komitetas pažymėjo, kad Seimo bendradarbiavimo su nevyriausybinėmis organizacijomis plėtotė yra labai pageidautina.

            Centro rengiamas projektas apimtų bendradarbiavimo ir santykių klausimus tarp kaimyninių valstybių, tokių kaip – Rusija, Baltarusija, Lenkija, Baltijos valstybės bei kitos posovietinės erdvės valstybės.

            Seimo delegacijos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinėje Asamblėjoje veiklos ataskaitos ir veiklos planų pristatymas.  Klausimą Komiteto nariams pristatė Seimo delegacijos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkas Virginijus Domarkas. Išklausę Komiteto nariai pritarė delegacijos veiklos ataskaitai ir 2007 m. pirmojo pusmečio planams.

 

Įstatymo dėl Airijos, Belgijos Karalystės, Danijos Karalystės, Italijos Respublikos, Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės, Nyderlandų Karalystės, Vokietijos Federacinės Respublikos, Europos atominės energijos bendrijos ir Tarptautinės atominės energijos agentūros Susitarimo, įgyvendinančio Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo III straipsnio 1 ir 4 dalis, ir Airijos, Austrijos Respublikos, Belgijos Karalystės, Danijos Karalystės, Graikijos Respublikos, Ispanijos Karalystės, Italijos Respublikos, Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės, Nyderlandų Karalystės, Portugalijos Respublikos, Suomijos Respublikos, Švedijos Karalystės, Vokietijos Federacinės Respublikos, Europos atominės energijos bendrijos ir Tarptautinės atominės energijos agentūros Susitarimo, įgyvendinančio Sutarties dėl branduolinių ginklų neplatinimo III straipsnio 1 ir 4 dalis, Papildomo protokolo ratifikavimo projektas Nr.XP-1911 ES. Klausimą Komiteto nariams pristatė Komiteto išvadų rengėjas Justinas Karosas ir Ūkio ministerijos sekretorius Artūras Dainius. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė patobulintam ratifikavimo įstatymo projektui.

1991 m. Lietuva prisijungė prie Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo. 1992 m. buvo pasirašytas Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Susitarimas dėl garantijų taikymo pagal Sutartį dėl branduolinio ginklo neplatinimo. 2000 m. buvo ratifikuotas Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir TATENOS susitarimas dėl garantijų taikymo Papildomo protokolo. Pagal šiuos tarptautinius dokumentus šalis įsipareigojo nekurti ir neįsigyti branduolinio ginklo, taip pat turi sukurti ir palaikyti valstybinę branduolinių medžiagų apskaitos ir kontrolės sistemą ir teikti informaciją TATENAI apie vykdomą veiklą branduolinės energijos panaudojimo srityje.

Įstojus į Europos Sąjungą be TATENA garantijų yra taikomos ir Euratom garantijos, vadovaujantis Euratom sutartimi ir Europos Komisijos reglamentu Nr. 302/2005. Narystė ES sąlygoja šiuos teisinius pasikeitimus TATENA garantijų taikymo srityje. Europos Sąjungos šalys narės turi pasirašyti trišalius Susitarimus tarp TATENA, EURATOM ir ES šalių narių, kurių pagrindu TATENA ir EURATOM atliks įsipareigojimų pagal Sutartį dėl branduolinio ginklo neplatinimo kontrolę.

 

           



 
 © Seimo kanceliarija, 2008