Seimo Užsienio reikalų komitetas
pritarė
Atmintinų dienų įstatymo
1 straipsnio papildymo įstatymo projektui Nr.XP-2007
Užsienio reikalų uždarame komiteto posėdyje svarstyta:
Užsienio reikalų ministerijos sekretoriaus Laimono TalatKelpšos ataskaita po neformalaus 2007 m. kovo 1213 d. Europos Sąjungos ministrų, atsakingų už plėtrą, susitikimo Petersberge. Išklausę Komiteto nariai pritarė pristatytai ataskaitai.
Taip pat Užsienio reikalų komiteto posėdyje buvo svarstyta:
Įstatymo Dėl 1992 m. Helsinkio konvencijos dėl Baltijos jūros baseino jūrinės aplinkos apsaugos III priedo Taršos iš sausumos taršos šaltinių prevencijai taikomi kriterijai ir priemonės pakeitimų ratifikavimo projektas Nr.XP-1912. Klausimą Komiteto nariams pristatė Komiteto išvadų rengėjas Dailis Alfonsas Barakauskas ir Aplinkos viceministras Zdislovas Truskauskas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė ratifikavimo įstatymo projektui.
Helsinkio konvencijos pakeitimų ratifikavimo tikslas suderinti Lietuvoje galiojantį Helsinkio konvencijos tekstą su aktualia šios Helsinkio konvencijos redakcija, papildant Helsinkio konvencijos III priedą naujomis nuostatomis, įpareigojančiomis Helsinkio konvencijos šalis įgyvendinti priemones, susijusias su Baltijos jūros taršos iš žemės ūkio šaltinių prevencija ir mažinimu. Tokiu būdu būtų patvirtintas Lietuvos įsipareigojimas, kad siekiant Helsinkio konvencijos tikslo - apsaugoti ir pagerinti Baltijos jūros aplinką, bus imamasi visų reikalingų priemonių, padedančių mažinti bei palaipsniui nutraukti Baltijos jūros baseino taršą iš įvairių šaltinių.
Įstatymo Dėl 1979 metų Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos protokolo dėl išmetamų lakiųjų organinių junginių kiekių ir jų tarpvalstybinių pernašų ribojimo ratifikavimo projektas Nr. XP-1997ES. Klausimą Komiteto nariams pristatė Komiteto išvadų rengėjas Dailis Alfonsas Barakauskas ir Aplinkos viceministras Zdislovas Truskauskas. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė ratifikavimo įstatymo projektui.
Šio projekto tikslas ratifikuoti 1979 metų Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos protokolą dėl išmetamų lakiųjų organinių junginių kiekių ir jų tarpvalstybinių pernašų ribojimo. Lakieji organiniai junginiai saulės šviesoje reaguodami su azoto oksidais gali sudaryti troposferinį ozoną ir kitus fotocheminius oksidantus, kurie ekologiniu ir ekonominiu požiūriu daro žalą gamtos ištekliams, neigiamai veikia žmonių sveikatą. Pagrindiniai Lakiųjų organinių junginių išsiskyrimo į aplinką šaltiniai - dažų, tirpiklių, klijų ir kitų preparatų naudojimas pramonėje, benzino laikymas degalinėse bei jo tiekimas į degalines iš terminalų, transportas.
Įstatymo Dėl Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų vidaus susitarimo dėl Bendrijos pagalbos finansavimo pagal 2008 2013 m. daugiametę finansavimo programą vadovaujantis AKR ir EB partnerystės susitarimu ir dėl finansinės pagalbos skyrimo užjūrio šalims ir teritorijoms, kurioms taikoma EB sutarties ketvirta dalis, ratifikavimo projektas Nr.XP-1981ES. Klausimą Komiteto nariams pristatė Komiteto išvadų rengėjas Vytautas Sigitas Draugelis ir Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Laimonas TalatKelpša. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė ratifikavimo įstatymo projektui.
Pagrindinis Europos Bendrijos ir jos valstybių narių vystomojo bendradarbiavimo su Afrikos, Karibų jūros bei Ramiojo vandenyno grupės valstybėmis ir užjūrio šalimis bei teritorijomis finansavimo šaltinis yra Europos vystymo fondas, kuris nuolat atnaujinamas veikia nuo pat Europos ekonominės bendrijos įkūrimo. Pagal Europos Komisijos parengtą 20082013 m. daugiametę programą ir pagal metines veiksmų programas atskiroms valstybėms ir regionams bus skiriamas finansavimas jų humanitarinei pagalbai, infrastruktūros vystymui, prekybinių gebėjimų ugdymui. Kad minėtas susitarimas įsigaliotų, jį turi ratifikuoti visos Europos Sąjungos valstybės narės.
Atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio papildymo įstatymo projektas Nr.XP-2007. Klausimą Komiteto nariams pristatė Komiteto išvadų rengėjas Emanuelis Zingeris. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė įstatymo papildymo įstatymo projektui.
1791 m. gegužės 3 d. jungtinės Lenkijos Lietuvos valstybės Seimo priimta konstitucija valdymo įstatymas užima itin svarbią vietą konstitucinės minties raidoje. Tai pirmoji Europoje ir antroji pasaulyje rašytinė konstitucija, įtvirtinusi esminę valstybės valdymo reformą ir paklojusi pamatus naujai pilietinei Lietuvos ir Lenkijos visuomenei formuotis.
Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo narių asamblėja savo sesijoje kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimą, siūlydama kad 1791-ųjų metų gegužės 3-ioji, būtų kasmet iškilmingai pažymima abejose šalyse. Asamblėja rekomendavo šį istorinį dokumentą abiem mūsų Seimams kaip abiejų Tautų bendro paveldo dalį. Pripažindami šios Konstitucijos ypatingą reikšmę tuometinės ir šiuolaikinės Europos politinei minčiai, Lietuvos parlamentarai siūlo įtraukti minėtą dieną į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų sąrašą.
Žaliosios knygos Europos Sąjungos piliečio diplomatinė ir konsulinė apsauga trečiosiose šalyse pristatymas. Su klausimu Komiteto narius supažindino Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktorius Vaidotas Verba. Po svarstymo Komiteto nariai pritarė pristatytai idėjai ir nusprendė paskatinti atskiras Lietuvos institucijas įsijungti į siūlomų veiksmų įgyvendinimą.
Remiantis Europos Bendrijos steigimo sutarties 20 straipsniu, jei Europos Sąjungos pilietis vieši trečiojoje šalyje, kurioje jo valstybė narė neturi ambasados ar konsulinės įstaigos, jis turi teisę į bet kurios kitos valstybės narės diplomatinių arba konsulinių įstaigų teikiamą apsaugą tomis pačiomis sąlygomis, kurias ši valstybė taiko ir savo piliečiams. Apklausos parodė, kad ES piliečiai dažnai nežino savo teisių ir ES sutarties 20 straipsnio teikiamų galimybių. Todėl Komisija teikia pasiūlymus dėl piliečių informavimo gerinimo, piliečių, gyvenančių ir dirbančių trečiosiose šalyse, apsaugos masto, Europos Sąjungos piliečių palaikų repatriacijos tvarkos supaprastinimo, taip pat dėl aktyvesnių santykių plėtojimo su trečiųjų šalių valdžios institucijomis.