Komisijos išvada „Dėl Seimo laikinosios kontrolės arba tyrimo komisijos sudarymo“

EN  FR

2006-11-7 Nr.101-I-17

Vilnius

 

Komisijos posėdyje dalyvavo:

Komisijos nariai: Antanas Matulas, Algirdas Monkevičius, Algimantas Salamakinas, Aldona Staponkienė, Antanas Napoleonas Stasiškis, Dalia Teišerskytė, Manfredas Žymantas.

Kviestieji asmenys: Seimo narė Nijolė Steiblienė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

 

Į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (toliau Komisija) kreipėsi Teisės ir teisėtvarkos komitetas, prašydamas išaiškinti kokios pagrindinio komiteto teisės svarstant Seimo nutarimo projektą (konkrečiu atveju Seimo nutarimo projektą dėl laikinosios kontrolės arba tyrimo komisijos sudarymo), Seimo narių pasiūlymus projektui, teikiant išvadą ir koreguojant projektą pagal gautus pasiūlymus.

Į Komisiją taip pat kreipėsi Seimo nariai Vaclovas Karbauskis ir Nijolė Steiblienė, prašydami išaiškinti, ar nebuvo pažeistos Seimo statuto nuostatos, sprendžiant klausimą dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti sudarymo.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

2006 m. spalio 10 d. Seime 47 Seimo narių teikimu užregistruotas Seimo nutarimo „Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti“ projektas Nr. XP – 1729.

Teisės departamentas 2006 m. spalio 11 d. išvadoje „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti“ projekto“ nurodė, kad yra pagrindo manyti, jog „projekto 4 straipsnio 4 punktas ta apimtimi, kuria juo sudaromos prielaidos Seimo laikinajai tyrimo komisijai atlikti tyrimą dėl nusikalstamų veikų, neatitinka konstitucinio valdžių padalijimo principo, kitų Konstitucijos nuostatų“.

Seimo statuto 138 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad jeigu Teisės departamentas pateikia išvadą, kad projektas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, šį projektą preliminariai turi apsvarstyti Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

2006 m. spalio 17 d. Seime užregistruotas Seimo nutarimo „Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti“ projektas Nr. XP – 1729 (2), dėl kurio atitikimo Konstitucijai Teisės departamentas abejonių neišreiškė.

Šis projektas 2006 m. spalio 19 d. pateiktas Seimo posėdyje, kuriam po pateikimo buvo pritarta. Po pateikimo pirmininkaujantis pasiūlė balsuoti, kad „būtų paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas laikinajai komisijai dėl J. Abromavičiaus sudaryti ir rašyti išvadas“.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2006 m. spalio 20 d. pateikė išvadą „Dėl preliminaraus įvertinimo ar Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti“ projektas (XP – 1729) neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“ ir išvadą „Dėl preliminaraus įvertinimo ar Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti“ projektas (XP – 1729(2)) (toliau Projektas XP – 1729(2)) neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“.

Seimo statuto 138 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad projektą preliminariai turi apsvarstyti Teisės ir teisėtvarkos komitetas tuo atveju, jeigu Teisės departamentas pateikia išvadą, kad projektas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Teisės departamentas neišreiškė abejonių, kad Projektas (XP – 1729(2)) gali prieštarauti Lietuvos Respublikos Konstitucijai, todėl šis Seimo nutarimo projektas buvo pateiktas Seimo posėdyje. Taigi, Teisės ir teisėtvarkos komitetas po pateikimo Seimo posėdyje nebeturėjo svarstyti ir teikti išvadą dėl Projekto XP –1729(2) atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2006 m. spalio 20 d. posėdyje ketino, kaip pagrindinis, svarstyti Projektą (XP – 1729(2)) ir šiam projektui teikiamus siūlymus. Komiteto nariams išreiškus abejones dėl tokio svarstymo teisėtumo nuspręsta kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.

               Seimo statuto 73 straipsnio 3 dalyje nurodoma, kad „Jeigu ne mažesnė kaip ¼ Seimo narių grupė raštu pareikalauja sudaryti laikinąją kontrolės ar tyrimo komisiją, tokią komisiją Seimas turi sudaryti artimiausio posėdžio metu. Seimo statute nenumatyta, kad laikinosios kontrolės ar tyrimo komisijos sudarymo klausimas būtų svarstomas komitetuose ir kad komitetai galėtų teikti išvadas dėl laikinosios kontrolės ar tyrimo komisijos, kurią inicijuoja ne mažiau kaip ¼ Seimo narių grupė, sudarymo.               Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2006 m. balandžio 4 d. nutarime „Dėl Seimo laikinųjų tyrimo komisijų sudarymo“ pabrėžė, kad „sudarant Seimo laikinąją tyrimo komisiją turi būti gerbiama tos komisijos sudarymo iniciatorių valia ir interesas ištirti būtent jų suformuluotą klausimą“ (konstatuojamosios dalies II skyrius 10 punktas).

 

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

1. Lietuvos Respublikos Seimas artimiausio posėdžio metu nesudarydamas Laikinosios tyrimo komisijos Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti nesilaikė Seimo statuto 73 straipsnio 3 dalies nuostatos, kuri numato, kad jeigu ne mažesnė kaip ¼ Seimo narių grupė raštu pareikalauja sudaryti laikinąją kontrolės ar tyrimo komisiją, dėl tokios komisijos sudarymo Seimas turi apsispręsti artimiausio posėdžio metu.

2. Apsispręsti dėl laikinosios kontrolės ar tyrimo komisijos sudarymo ir jos tikslų gali tik Seimas, atsižvelgdamas į iniciatorių valią ir interesą ištirti būtent jų suformuluotą klausimą.

3. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, rengdamasis svarstyti Seimo nutarimo „Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti“ projektą Nr. XP – 1729 (2), vykdė Seimo pavedimą ir Seimo statuto nuostatų nepažeidė.

4. Klausimą dėl Seimo Laikinosios tyrimo komisijos Juro Abromavičiaus žūties tyrimo aplinkybėms išaiškinti sudarymo įtraukti į artimiausio posėdžio darbotvarkę.

 

 

 

Komisijos posėdžio pirmininkas                                                                   Algirdas Monkevičius

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008