2007.04.18

EN  FR

SEIMO ŠEIMOS IR VAIKO REIKALŲ KOMISIJOS IŠVAŽIUOJAMASIS POSĖDIS

Šeimos ir vaiko reikalų komisija 2007 m. balandžio 18 d. surengė išvažiuojamąjį posėdį į Panevėžio pataisos namus. Posėdyje buvo aptariamas klausimas dėl motinų, atliekančių laisvės atėmimo ir arešto bausmes, galimybės susitikti ir bendrauti su savo vaikais. Į šią problemą Šeimos ir vaiko reikalų komisijos dėmesį atkreipė vaikų globos centro “Auka” pirmininkas Česlovas Stonys, išsakydamas mintį, kad kalinčios motinos paprastai neturi galimybės pasimatyti su globos namuose, globėjų ar giminių priežiūroje likusiais vaikais.

Panevėžio pataisos namuose terminuotas laisvės atėmimo ir arešto bausmes atlieka visos šalies suaugusios moterys ir nepilnametės mergaitės. 1994 m. kolonijoje buvo įkurtas Vaikų (kūdikių) skyrius. Čia, lokalizuotame skyriuje, gyvena motinos su kūdikiais, kurie gimę joms esant tardymo izoliatoriuje - kalėjime ar Pataisos namuose, o nuo 2003-05-01 ir motinos, kurios pagimdė kūdikius iki nuteisimo. Paisant vaiko interesų, jis gali augti motinos globoje. Čia vaikai auginami iki 3 metų, vėliau mama gali pasirinkti: ar vaiką atiduoti auginti artimiesiems, globėjams, ar palikti jį miesto kūdikių namuose ir retas atvejis, pasak įstaigos darbuotojos, yra tuomet, kada tėvas pasiima vaiką į šeimą.

Komisijos pirmininkė Rima Baškienė bei Komisijos narys Arimantas Dumčius bendraudami su Pataisos namų direktoriumi Edvardu Norvaišu, kitais darbuotojais, domėjosi kalinčių moterų užimtumu, teikiamomis socialinėmis ir sveikatos paslaugomis, mokymosi (kvalifikacijos kėlimo) galimybėmis. Komisija turėjo progą pamatyti patalpas, skirtas ilgalaikiams pasimatymams su artimaisiais, pataisos namų aplinką, vaikų (kūdikių) skyrių, pabendrauti su bausmę atliekančiomis moterimis motinomis bei išgirsti jų nuomonę ir bėdas.

Išvažiuojamojo posėdžio metu Šeimos ir vaiko reikalų komisija išsiaiškino, kad motinos, atliekančios laisvės atėmimo ir arešto bausmes dažnai neturi galimybės pasimatyti su vaikais, likusiais miesto kūdikių namuose, globėjų ar giminių priežiūroje. Vaikų globėjams ar giminėms dažnai finansiškai yra per brangu atvežti vaikus į susitikimus.

Kalinčiųjų motinų susitikimai su vaikais yra labai svarbūs, nes tokie susitikimai skatina glaudesnių ryšių sukūrimą tarp motinų ir vaikų, tikėtina, kad dažnesni susitikimai su vaikais galėtų būti prevencijos priemonė, kuri sulaikytų moteris nuo pakartotinų nusižengimų. Siekiant numatyti minėtų problemų sprendimo būdus Šeimos ir vaiko reikalų komisija kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, prašydama išreikšti nuomonę dėl teisės aktų šiuo klausimu tobulinimo.

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008