A.Pekeliūnas: Seimas svarstys naują minimalios algos nustatymo mechanizmą

EN  FR

Seime po pateikimo buvo pritarta Darbo kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui, kuriuo numatoma, kad minimali mėnesinė alga nuo kitų metų sausio 1 d. sudarytų 50 procentų vidutinio šalies darbo užmokesčio, o nuo 2009 m. sausio 1d. –60 proc.

Šis įstatymo projektas užtikrintų aiškų, ekonominiais rodikliais paremtą, minimalios algos nustatymo mechanizmą ir kriterijus bei leistų išvengti politikavimo darbo užmokesčio srityje. Visos ES šalys, įstatymais reguliuojančios minimalų atlyginimą turi nusistačiusios konkrečius kriterijus ir mechanizmą kaip keisti minimalų atlyginimą, tik Lietuva tokių kriterijų neturėjo. Dabar turėjome tik sparčiai “europėjančias” kainas, atėjo laikas turėti europinį atlyginimo nustatymo mechanizmą –po posėdžio sakė Darbo grupės, parengusios šį įstatymo projektą iniciatorius ir vadovas Seimo vicepirmininkas Alfredas Pekeliūnas.

Valstybės biudžetas dėl siūlomų pakeitimų tikrai nenukentės. Jau vien tai, kad žmogus bus suinteresuotas dirbti, o ne siekti valstybės išlaikymo –yra teigiama perspektyva tiek socialiniu, tiek ekonominiu požiūriu. Visų pirma reikia galvoti apie žmogų, kad jis dirbdamas galėtų oriai pragyventi, išlaikyti šeimą, užsidirbti pensiją-pastebėjo A. Pekeliūnas.

A. Pekeliūno nuomone, siūlomas įstatymo projektas padės sumažinti “vokelių” mastą ir dėl to kylančią nesąžiningą konkurenciją, skatins mokesčių surinkimą, padidins pinigų apyvartą valstybėje, skatins vartojimą, suformuos tendenciją bendram atlyginimų kilimui, kas turėtų sumažinti ir jaunimo emigraciją. Aiškus minimalaus atlyginimo nustatymo mechanizmas turėtų teigiamai veikti užsienio investicijas, nes investicijų “viliojimas” vien pigia darbo jėga vargu ar yra perspektyvi investicijų paskata.

Pagal šį siūlymą MMA nuo 2008 m. sausio 1 d. sudarytų apie 800 lt. (planuojama, kad vidutinis mėnesinis darbo užmokestis 2006 m., įskaitant individualias įmones bus apie 1600 lt. ), nuo 2009 m. sausio 1 d. atitinkamai - apie 900 lt.

LVPD frakcijos spaudos tarnyba



 
 © Seimo kanceliarija, 2008