R.Baškienė - apie valstybinės šeimos koncepcijos projektą

EN  FR

Š.m. liepos 5 d. Lietuvos Respublikos Seimo sekretoriate užregistruotas Seimo nutarimo projektas “Dėl valstybinės šeimos politikos koncepcijos patvirtinimo” Nr. XP-2390, kurio parengimui Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisijos iniciatyva, Seimo valdybos sprendimu buvo sudaryta darbo grupė.

Per septyniolika Nepriklausomybės metų šeimos politika Lietuvoje nebuvo nuosekli. Šeimos politikos plėtros prioritetai, kaip teigia socialinių mokslų specialistai, svyravo nuo šeimos politikos orientuotos į tradicinės šeimos išsaugojimą, grąžinant moterį į šeimą, link siekio kurti palankias lyčių lygybės sąlygas, padėti šeimai derinti šeimos funkcijas ir profesinę veiklą. 1995 metais buvo parengta Šeimos politikos koncepcija, tačiau koncepcijos nuostatos buvo įgyvendinamos fragmentiškai, šeimos politikos plėtra neturėjo kryptingumo, nes labiau buvo plėtojama piniginės paramos šeimai sistema, nutolstant nuo siekio kurti stiprią, savarankišką šeimą, skatinant atsakomybę už šeimos funkcijų įgyvendinimą, stiprinant kartų solidarumą ir kt. Apie šeimos instituto krizę byloja blogėjanti šalies demografinė situacija - mažas santuokų ir ganėtinai didelis ištuokų skaičius, žemas gimstamumo lygis ir senėjanti visuomenė. Santuokos, kaip vertybės, silpnėjimas, bendros, koordinuotos politikos, kuri būtų skirta šeimos vaidmens stiprinimui, šeimos vertybių puoselėjimui, jaunimo rengimui šeimai nebuvimas valstybėje bei nepakankamas dėmesys darniai šeimai, išryškino neigiamą poveikį visų visuomenės narių gerovei bei ateičiai.

Darbo grupė valstybinei šeimos politikos koncepcijai parengti surengė eilę apklausų, konferencijų, susirinkimų ir posėdžių, sulaukė respublikos savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, atskirų piliečių pastabų ir pasiūlymų. Darbo grupė sulaukė pasiūlymų šioje Koncepcijoje įvardinti santuokos svarbą, nes šeima, grįsta santuoka yra istoriškai ir moksliškai patvirtinta patikimiausia institucija, sudaranti geriausias sąlygas visų jos narių visapusiškam ir pilnavertiškam prigimtinių galių ugdymui. Koncepcijoje apibrėžėme, kad šeima yra vyro ir moters santuokos pagrindu sukurta, artimais giminystės ryšiais susijusi asmenų bendruomenė, valstybės laikoma subjektu, tuo pačiu pažymėdami, kad asmenų grupes, sukurtas ne santuokos pagrindu, bet siejamas artimos giminystės ryšių, ugdymo, tarpusavio pagalbos ir bendro ūkio vedimu, valstybė globoja, gindama motinystę, tėvystę ir vaikystę.

Valstybinės šeimos politikos tikslas - numatyti ir vykdyti šeimą palaikančią ir stiprinančią bendrą politiką, kuri užtikrintų bendrąsias sąlygas teikiant diferencijuotą valstybės ir visuomeninių institucijų pagalbą ir paslaugas šeimai visose srityse, siekiant, kad būtų sudarytos sąlygos jai būti autonomišku, atsakingu, stabiliu, aktyviu ir savarankišku institutu, gebančiu visaverčiai atlikti savo funkcijas.

Koncepcijoje siekėme atskleisti šeimos išskirtinę vertę asmens ir visuomenės gyvenime. Kadangi gyvenimas šeimoje yra palankiausias kiekvieno asmens visavertei socializacijai, valstybinės šeimos politikos prioritetas - kurti šeimai palankią aplinką, sudarant sąlygas įgyvendinti šeimos prokreacijos (gyvybės davimo) funkciją, ją derinant su kitomis šeimos socializaciją užtikrinančiomis funkcijomis; plėtoti diferencijuotas kompleksines paslaugas šeimai, stiprinant tėvų vaidmenį, siekiant šeimos išsaugojimo ir deramos vaikų socializacijos; remti švietimo ir socialinės pagalbos programas, padedančias atkurti pozityvią šeimos patirtį, tuo ugdant jos neturinčių asmenų (nepilnoje šeimoje augusių vaikų, išsiskyrusiųjų, vienišų ) drąsą ir gebėjimą kurti šeimą įsipareigojant santuokai, formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į šeimą, pirmiausia per valstybės švietimo sistemą, nacionalinį transliuotoją, kitas valstybines institucijas, riboti šeimos institutą griaunančius viešumos veiksnius.

Koncepcija grindžiama istoriškai susiklosčiusiomis šeimos vertybėmis bei šeimos gerovę nusakančiomis sampratomis, kurios atitinka Konstituciją ir kitus teisės aktus.

Koncepcijoje taip pat apibūdinome šeimos raidos ir šeimos gyvenimo sąlygų problemas Lietuvoje bei numatėme valstybinės šeimos politikos veiksmų kryptis.

Siekiant užtikrinti šeimos politikos nuoseklumą, konceptualumą ir ilgalaikiškumą bei veiksmų vientisumą ir koordinavimą, koncepcijoje siūloma įsteigti šeimos politiką kuriančią ir įgyvendinančią instituciją - Šeimos ir vaiko reikalų ministeriją. Siūloma Seime įkurti Šeimos ir vaiko reikalų komitetą. Taip pat rekomenduojama sukurti šeimos vertinimo ir stebėjimo kriterijų bei rodiklių sistemą, kuri būtų naudojama nuolatiniam šeimos būklės stebėjimui ir analizavimui bei sukurti būtinų socialinių paslaugų šeimai infrastruktūros tinklą, teikiami ir kiti pasiūlymai.

Valstybinės šeimos politikos koncepcijos projektas bus pateikiamas Seimui š.m. rudens sesijoje, tad kviečiame jau dabar įsijungti į Koncepcijos svarstymą. Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisija, kaip Koncepcijos rengimo iniciatorė, laukia pasiūlymų ir pastabų. Komisijos kontaktai: [email protected], tel. (85) 2396654, [email protected], tel. (85) 2396512.

Darbo grupės Valstybinei šeimos politikos koncepcijai parengti vadovė, Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisijos pirmininkė, LVLS valdybos narė RIMA BAŠKIENĖ



 
 © Seimo kanceliarija, 2008