Seimo vicepirmininkas A. Pekeliūnas: Kuo atlyginimus matuoja finansų ministras?
Vakar BNS išplatintame pranešime Finansų ministras raginamas perspėti žmones ir valdžią susiveržti diržus buvo rašoma, kad finansų ministras R. Šadžius tvirtino esąs prieš tai, kad algų didinimas būtų siejamas su tam tikrais ekonominiais rodikliais ir dėl jų augimo būtų indeksuojami atlyginimai.
Tokia finansų ministro pozicija stebina, - teigia Seimo vicepirmininkas Alfredas Pekeliūnas. -Norisi paklausti, tai su kokiais rodikliais turi būti siejamas algų didinimas? Nejaugi tik su politiniais? Vadinasi, kainų augimą galima pagrįsti ir pateisinti ekonominiais rodikliais, o atlyginimams taikomi kitokie standartai? Ir situacija valdoma pagal principą - tegu bendri ekonominiai rodikliai auga, o žmogus lai kapstosi kaip išmano, ypač tas, kuris gauna minimalią algą ir visiškai priklauso nuo darbdavio valios", sako A.Pekeliūnas.
Seime yra užregistruotas įstatymo projektas, kuriuo siūloma minimalią mėnesinę algą nustatyti remiantis ekonominiais rodikliais (minimalią mėnesinę algą sieti su vidutiniu darbo užmokesčiu). Darbo grupėje, svarstant šį projektą, finansų ministras išreiškė kategorišką nuomonę prieš, nors negalėjo paaiškinti, kokiais skaičiavimais remiantis dabar keliamas atlyginimas 50 ar 100 lt. Socialinių reikalų ir darbo ministerijos bei ūkio ministerijos atstovai pripažino, kad siūlomas MMA reglamentavimas turėtų būti išanalizuotas.
Verslo atstovai, dirbę darbo grupėje, taip pat pritarė, kad nustačius aiškius minimalios algos reguliavimo kriterijus (kurių Lietuva vienintelė iš ES šalių neturi) bus galima išvengti politikavimo darbo užmokesčio srityje bei atsiras galimybė geriau planuoti verslą ir sumažinti nesąžiningą konkurenciją, atsiradusią dėl vokelių, tuo pačiu jie atkreipė dėmesį į spragas ir būtinybę optimizuoti mokesčių sistemą bei galimybę diferencijuoti darbo užmokestį.
Šį įstatymo projektą turėtume Seime svarstyti spalio mėnesį, bet, deja, Vyriausybės išvada dėl jo Seimo dar nepasiekė, o matant kokią yra finansų ministro nuomonė šiuo klausimu, kažko tikėtis sunku, nors įstatymo projekto nuostatos Vyriausybės programai neprieštarauja ir tikrai negriauna šalies ekonomikos", sakė A. Pekeliūnas.
Kaip teigia analitikai, Lietuvoje tiek minimali, tiek vidutinė mėnesio alga yra vienos mažiausių Europos Sąjungoje. Prognozuojama, kad kai kurių maisto produktų bei būsto šildymo kainos šalyje artimiausiu metu gali pakilti penktadaliu.