2007 m. veiklos ataskaita

EN  FR

2007 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

Bendra informacija

 

Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo statuto 71 straipsniu,  2004 m. gruodžio 16 d. nutarimu Nr. X-56 sudarė nuolatinę Seimo NATO reikalų komisiją. Šiuo metu Komisijoje yra 10 narių:

 

1) Petras Auštrevičius;                        

2) Audronius Ažubalis;                 

3) Jonas Čekuolis;

4) Rasa Juknevičienė;                   

5) Vytautas Kamblevičius;                        

6) Egidijus Klumbys

7) Alfredas Pekeliūnas;                      

8) Mindaugas Subačius;  

9) Romas Venclovas;      

10) Vilija Vertelienė.               

 

2007 m. gegužės 9 d. yra pateiktas Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Seimo NATO reikalų komisijos sudarymo pakeitimo” projektas Nr. XP – 2121 (3), kuriuo išbraukia Petrą Auštrevičių ir Algirdą Paleckį bei įrašo Albertą Sereiką.

 

Pagrindiniai NATO reikalų komisijos uždaviniai - skatinti Seimo komitetų bei Seimo delegacijų NATO Parlamentinėje Asamblėjoje, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinėje Asamblėjoje bei Vakarų Europos Sąjungos Asamblėjoje bendradarbiavimą; rūpintis platesniu visuomenės informavimu krašto apsaugos bei užsienio politikos klausimais, susijusiais su naryste NATO bei Europos saugumu ir gynyba; inicijuoti ir rengti įstatymų, jų papildymų bei pakeitimų, Seimo nutarimų projektus krašto apsaugos bei užsienio politikos klausimams, susijusiems su naryste NATO bei Europos saugumu ir gynyba, teisiškai sureguliuoti; pagal kompetenciją prižiūrėti institucijų, atsakingų už ūkio subjektų informavimą bei dalyvavimą NATO ir jos šalių narių skelbiamuose pirkimuose, veiklą; plėsti ir stiprinti parlamentinius ryšius su NATO šalių, siekiančių narystės šioje organizacijoje, bei šalių partnerių parlamentais; pagal kompetenciją rūpintis Lietuvos prisiimtų narystės Aljanse įsipareigojimų įgyvendinimo parlamentine priežiūra.

 

Komisijos posėdžiai

 

2007 m. Komisija surengė 10 posėdžių (tame tarpe: 7 uždarus posėdžius ir 3  išvažiuojamuosius į krašto apsaugos ministeriją, į Zoknius ir į Klaipėdą), posėdžių metu išnagrinėjo 19 klausimų. Komisija, kaip papildomas komitetas,  pateikė pasiūlymą dėl  Lietuvos Respublikos 2008 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų finansinių rodyklių patvirtinimo įstatymo projekto (Nr.XP-2584), taip pat pateikė išvadas dėl  Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projekto (XP – 2621) ir “Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių” įstatymo 6 straipsnio pakeitimo projekto (XP – 2620).

 

2007 m. sausio 17 d. 

NATO reikalų komisijos 2007 m. veiklos plano aptarimas.

 

 

2007 m. vasario 14 d.

1. Informacija apie sausio 26 d. Belgijoje įvykusį NATO šalių Užsienio reikalų ministrų susitikimą;

2. Informacija apie vasario 8-9 d. Ispanijoje įvykusį NATO šalių neformalų gynybos ministrų susitikimą.

 

2007 m. kovo 16 d. Išvažiuojamasis posėdis į Krašto apsaugos ministeriją

            1. NATO – Rusijos darbo grupės gynybos reformai ir bendradarbiavimui susitikimo, įvykusio vasario 26-28 d. aptarimas;

2. Informacija apie kovo 1-2 d. Vokietijoje įvykusį neformalų ES gynybos ministrų susitikimą;

3. Lietuvos veiklos rezultatai Afganistane.

 

2007 m. kovo 30 d. Išvažiuojamasis posėdis į Zoknius (LK KOP aviacijos bazės skrydžių valdymo bokštas)

1. Lietuvos dalyvavimas NATO pajėgų planavimo procese;

2.Lietuvos dalyvavimas tarptautinėse operacijose;

3. NATO oro policija Baltijos šalyse.

 

2007 m. gegužės 9 d.

1. Informacija apie balandžio 26-27 d. Norvegijoje įvykusį neformalų NATO šalių Užsienio reikalų ministrų susitikimą;

2. NATO PA gegužės 25 – 28 d. sesijos aptarimas, dalyvaujant Seimo NATO PA delegacijai;

3. Ataskaita apie 2006 m. KAM skirtų biudžetinių lėšų panaudojimą ir 2008 m. biudžetinių lėšų poreikio KAM aptarimas.

 

2007 m. gegužės 22 d.

1. dėl NATO komisijos nario (-ės) delegavimo į stažuotę naujiesiems parlamentarams Briuselyje 2007 m.  liepos 8 – 12 d.

2. dėl išvažiuojamojo posėdžio į Klaipėdą birželio 28 – 29 d.

 

NATO reikalų komisija į stažuotę naujiesiems parlamentarams Briuselyje 2007 m.  liepos 8 – 12 d. delegavo Viliją Vertelienę ir Romą Venclovą. 2007 m. birželio 1 d. Lietuvos Respublikos Seimo valdybos sprendimu Nr. 1656 į stažuotę išvažiavo R. Venclovas.

 

2007 m. birželio 28 - 29 d. Išvažiuojamasis posėdis į Klaipėdą

Komisijos nariai stebėjo aštuntą kartą Lietuvoje organizuojamas pratybas “Gintarinė viltis” (toliau – GV). 7 metus GV pratybos vyko Rukloje, o šiais metais persikėlė į Klaipėdą (į pratybas šiais metais įsijungė Lietuvos karinės jūrų pajėgos), kur dalyvavo apie 1700 karių ir civilių iš 10 valstybių – NATO narių bei šalių, bendradarbiaujančių su NATO pagal Partnerystės taikos labui programą – Armėnijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos ir Vokietijos, taip pat atstovai iš NATO daugianacionalinių štabų.

Komisijos nariai aplankė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų mokomąjį batalioną, vyko į Kairių poligoną stebėti pratybų, lankė tarptautinius ir nacionalinį batalionus, apžiūrėjo patikrinimo bei stebėjimo postus, pratybų metu stebėjo Tarptautinių padalinių ir Oro grupės veiksmus, t.y. Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi – 8 , kurio pagrindinė užduotis pratybų metu buvo medicininė evakuacija ir karių pervežimas užimant gynybą – išlaipinimą ir sulipimą.

Pratybų scenarijus vyko atsižvelgiant į Lietuvos karių patirtį Afganistane ir Irake bei NATO vertintojų rekomendacijas. Nemažai daliai pratybų dalyvių tai buvo generalinė repeticija prieš naujas misijas. Pirmą kartą lauko sąlygomis buvo išbandytas taktinis telekomunikacijų tinklas, taip pat taktinė automatizuota valdymo ir vadovavimo informacinė sistema, kilnojamoji bazinė stotis užtikrino mobilųjį ryšį, be laidinis interneto ryšys veikė sudėtingomis sąlygomis – miškingoje vietoje. Komisijos nariai pastebėjo, kad ne mažai reikšminga užduotis tenka Karo medicinos mokymų komandai, kurie pratybų dalyviams padeda atnaujinti praktinius pirmos pagalbos teikimo įgūdžius.

Komisijos nariai įsitikino, kad pratybomis buvo siekiama didinti dalyvaujančių karių tarpusavio supratimą ir gebėjimą suderintai veikti tarptautinėje aplinkoje, mokytis bendrų karinių procedūrų.

Vėliau Komisijos nariai apžiūrėjo Karinių jūrų pajėgų Generalinį štabą ir Valdymo centrą, vyko į karo laivų flotilę ir apžiūrėjo flotilės karo laivus, t.y. “Jotvingį” – naujausią ir populiariausią KJP laivą, kuris 2000 m. baigtas modernizuoti, taip pat KJP fregatą “Aukštaitis”.

 

2007 m. rugsėjo 20 d.

1. Informacija apie rugsėjo 6-9 d. Kanadoje įvykusį NATO karinio komiteto turą;

2. Lietuvos veiklos rezultatai Afganistane.

 

Užsienio reikalų ministerija pateikė informaciją, kad Užsienio reikalų ministerijos vykdomai vystomojo bendradarbiavimo programai yra skirta 9 mln. litų. Už šias lėšas šiemet vykdoma apie 80 projektų užsienio šalyse. 2007 m. programoms ir projektams Afganistano Goro provincijoje skirta 3.6 mln. Litų, už kurias vykdyta 19 projektų švietimo, socialinės ir ekonominės plėtros, gero valdymo ir įstatymo viršenybės srityse. Suprasdama, kad biudžeto lėšos turi būti tolygiai paskirstytos pagal valstybės prioritetus, Užsienio reikalų ministerija pirminėje paraiškoje Finansų ministerijai finansavimą vystomojo bendradarbiavimo programai prašė padidinti iki 15 mln. litų, iš jų 8 mln. litų Goro provincijos atkūrimo civiliniams projektams finansuoti.

Lietuva, prisiimdama vadovavimą Provincijos atkūrimo grupei (PAG) Goro provincijoje Afganistane, siekia ne tik užtikrinti saugumą provincijoje, bet ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti, sukurti pagrindą jos tolesniam sėkmingam vystymuisi.

Didesnis finansavimas 2008 m. leistų ne tik tęsti 2007 m. pradėtus darbus, bet ir dalyvauti įgyvendinant kur kas ambicingesnius, labiau matomus projektus, kuriuos ketina finansuoti ir kitos šalys donorės, pvz.: Čagčarano oro uosto pakilimo tako ar magistralinio kelio Heratas – Čagčaranas Afganistane rekonstrukciją. Jei Lietuva nedalyvautų šiuose projektuose būtų pakirstas pasitikėjimas šalies galimybėmis realiai tesėti savo įsipareigojimus.

 

2007 m. lapkričio 8 d.

1. 2008 m. krašto apsaugos ministerijos biudžeto aptarimas ;

2. NATO pajėgų pasiūlymo paketas Lietuvai 2008 m.

 

Komisija pritarė 2008 m. krašto apsaugos ministerijos biudžetui, kadangi:

- gynybos išlaidos turi atitikti mūsų NATO sąjungininkų išlaidas, laikantis teisingo ir garbingo naštos pasidalinimo principo, todėl jos nuosekliai turėtų augti iki NATO narių vidurkio – t.y. 2 % nuo BVP;

- NATO įsipareigojimų vykdymui turėtų būti skiriamos reikiamos lėšos;

-dalyvavimas tarptautinėse operacijose turi būti prioritetas.

Seimo NATO reikalų komisija, apsvarsčiusi Lietuvos Respublikos 2008 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų finansinių rodyklių patvirtinimo įstatymo projektą Nr.XP-2584, nutarė:

     Iš esmės pritarti  Lietuvos Respublikos 2008 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui    (XP-2584)  ir siūlyti pagrindiniam komitetui įstatymo projektą XP-2584 tobulinti atsižvelgiant į pastabas, kurioms pritarė Seimo NATO reikalų komisija:

            1. Pritarti Užsienio reikalų ministerijos prašymui ir numatyti skirti 15 mln. litų ministerijos vykdomiems vystomojo bendradarbiavimo projektams, atitinkamai sumažinant valstybės skolos aptarnavimui skiriamus asignavimus;

2. Pritarti Krašto apsaugos ministerijos biudžeto projektui (5 – už, 1 – prieš);

3. Atsižvelgiant į tai, kad nuo 2008 m. Karinėms jūrų pajėgoms bus pavesta organizuoti ir koordinuoti žmonių paieškos ir gelbėjimo bei taršos likvidavimo darbus jūroje ir Kuršių mariose, taip pat šiems darbams vadovauti, pritarti papildomam asignavimų poreikiui (2,4 mln. Lt) naujai perimamoms papildomoms funkcijoms įgyvendinti, atitinkamai sumažinant valstybės skolos aptarnavimui skiriamus asignavimus.

 

Siūlyti Vyriausybei:

 

Siekti, kad KAM biudžetui skiriamas procentas nuo šalies BVP kasmet didėtų ne mažiau kaip 0,05 procentinio punkto, kad būtų užtikrintas siekis ilgainiui krašto apsaugos sistemos plėtrai skirti ne mažiau kaip 2 proc. šalies BVP.

 

2007 m. gruodžio 4 d.

Komisijos, kaip papildomo komiteto išvados pateikimas dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2621) ir “Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių” įstatymo 6 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2620).

2007 m. gruodžio 4 d. įvyko NATO reikalų komisijos posėdis. Posėdžio metu buvo svarstomos Komisijos, kaip papildomo komiteto išvadų pateikimas dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2621) ir “Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių” įstatymo 6 straipsnio pakeitimo projektas (XP – 2620). Posėdyje dalyvavo NATO reikalų komisijos pirmininkas Jonas Čekuolis, Komisijos nariai: Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis, Egidijus Klumbys, Alfredas Pekeliūnas, Mindaugas Subačius, Romas Venclovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Algis Kašėta, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, kariuomenės vadas gen. ltn. Valdas Tutkus, ministerijos sekretorius Renatas Norkus, ministro patarėjas-teisininkas Dr. Dainius Žalimas, tarptautinių ryšių ir operacijų departamento direktoriaus pavaduotoja Miglė Budrytė, Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis, saugumo politikos departamento direktorius Algis Dabkus, Prezidento patarėjai Valteris Baliukonis ir Modestas Petrauskas.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pasiūlė nepritarti Nutarimo XP – 2621 projektui, kadangi siekiant užtikrinti LR karinių vienetų, dalyvaujančių tarptautinėse operacijose, aprūpinimą ir išlaikymą, planuojamas finansavimas, įrangos ir paslaugų, būtinų kariniams vienetams aprūpinti, įsigijimas, sutarčių sudarymas. Šiuo metu Lietuvos kariuomenė, atsižvelgdama į prisiimtus įsipareigojimus ir LR vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės poreikius, taip pat į LR Seimo suteiktą trejų metų mandatą operacijai Afganistane, yra sudariusi ilgalaikes sutartis dėl stovyklos Afganistane išlaikymo. Kartu su Užsienio reikalų ministerija, atsižvelgdamos į ilgalaikius LR įsipareigojimus ir prisiimtą vadovavimą Goro provincijos atkūrimo grupei, ieško galimybių ir būdų pritraukti kuo daugiau kitų valstybių, tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų dalyvauti Goro provincijos atkūrimo projektuose. Jei LR Seimo suteiktas trejų metų mandatas būtų sutrumpintas iki vienerių, neaišku, kaip tai paveiktų sudarytų sutarčių vykdymą, galimybes derėtis dėl kitų ilgalaikių sutarčių sudarymo, taip pat pritraukti lėšas iš kitų partnerių ilgalaikiams Goro provincijos atkūrimo projektams.

Seimo NATO reikalų komisija, apsvarsčiusi Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą dėl Seimo nutarimo “Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir pietų Azijos, pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose” 1 straipsnio pakeitimo projekto Nr.XP-2621, nutarė:

1. Seimo nutarimo projektui nepritarti (Balsavimo rezultatai: 1- prieš, 4 – už, 2 – susilaikė);

2. Siūlyti Krašto apsaugos ministerijai savalaikiai konsultuotis ir informuoti Seimo Užsienio reikalų ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus bei NATO reikalų komisiją apie Lietuvos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose galimų pasikeitimų apimtis ir pobūdį. Balsavimo rezultatai: pritarta Komisijos sprendimui bendru sutarimu.

Kadangi A. Kašėta įstatymo projektą XP – 2620 atsiėmė, Komisija nutarė šio įstatymo projekto nesvarstyti.

 

Parlamentinė kontrolė         

 

Savo posėdžiuose Komisija svarstė krašto apsaugos ministerijos (12) ir užsienio reikalų ministerijos (4) parlamentinės kontrolės klausimus.

 

Komisijos organizuoti renginiai

 

Kovo 29 d. – 30 d. NATO reikalų komisija kartu su užsienio reikalų ministerija ir Atlanto sutarties Lietuvos bendrija (LATA) suorganizavo renginį „Kaip veikia NATO?“, skirtą Lietuvos narystės NATO trečiosioms metinėms ir NATO gimtadieniui paminėti.

Šiuo tikslu, Lietuvos vyresniųjų klasių moksleiviams buvo organizuojamas rašinių konkursas tema „Energetinis saugumas: NATO vaidmuo“. 55-ių geriausių darbų autoriai iš įvairių Lietuvos miestų bei rajonų buvo pakviesti dalyvauti seminare - simuliaciniame žaidime „Kaip veikia NATO?“. 5 geriausiai seminare-simuliaciniame žaidime pasirodę dalyviai buvo apdovanoti kelione į NATO vadavietę bei Europos parlamentą Briuselyje. Rašinių konkursu buvo siekiama skatinti moksleivių domėjimąsi NATO veikla, Lietuvos užsienio politikos aktualijomis. Seminaro - simuliacinio žaidimo metu moksleiviai buvo supažindinti su NATO valdymo organo - Šiaurės Atlanto Tarybos  veikla, parodytas jos veikimas galimos krizės atveju, sprendimų priėmimas konsensuso būdu. Šio simuliacinio žaidimo misija – supažindinti moksleivius su NATO bei parodyti šios organizacijos svarbą, kolektyvinio jausmo ir veiksmo, kuriuo remiasi Aljansas, tikslingumą.

Ryšiai su užsieniu

 

Balandžio 19 d. Komisijos narių susitikimas su NATO Generalinio sekretoriaus padėjėju Politikos reikalams ir saugumo politikos klausimams amb. Martin Erdmann.

Pokalbio metu buvo akcentuojama, kad santykių su Rusija plėtojimas yra vienas iš Aljanso prioritetų. Rusija traktuojama kaip strateginė partnerė, kas nuolatos visur yra pabrėžiama, įskaitant ir paskutinio NATO Viršūnių susitikimo vykusio Rygoje Deklaraciją. Taip pat diskusijos metu buvo pabrėžiama kova prieš terorizmą tema. Po 2001 09 11 įvykių Amerikoje, Rusijai įsijungus į kovą prieš terorizmą, šis klausimas tapo vienu pagrindiniu NRC darbotvarkėje. Kova prieš narkotikų biznį Afganistane.  Parengtas Pilot Project dėl bendro mokymų centro steigimo, kuriame suinteresuotų šalių (C. Azijos bei Afganistano) atstovai būtų mokomi, kaip kovoti su narkotinių medžiagų gamyba ir platinimu. Taip pat buvo akcentuojamas karinis bendradarbiavimas.   

 

Birželio 6 d. Komisijos narių susitikimas (vakarienė) su Ispanijos Karalystės Deputatų Suvažiavimo Gynybos komisijos delegacija.

 

Birželio 7 d. Komisijos susitikimas su Kosovo apsaugos korpuso (Kosovo Protection Corps) koordinatoriumi Majoru Generolu Matthew Sykes (Jungtinė Karalystė). Generolas  yra atsakingas už Kosovo saugumo pajėgų kūrimą/rengimą, patvirtinus Kosovo statusą numatoma, kad jis toliau tęs koordinatoriaus veiklą (bus vienas svarbiausių asmenų Kosovo gynybos reformos srityje). Generolas su Komisijos nariais aptarė galimą Lietuvos paramą Kosovui ateityje (patvirtinus Kosovo statusą), ypač kuriant Kosovo saugumo struktūras.

 

Liepos 8 – 12 d. komisijos narys Romas Venclovas ir patarėja Rūta Bėčiūtė dalyvavo NATO Parlamentinės Asamblėjos mokymuose Briuselyje (Belgija), kurie skirti naujai išrinktiems parlamento nariams.

 

Spalio 11 d.  susitikimas su Kosovo saugumo pajėgų koordinatoriumi gen. mjr. Martin Routledge.

 

Lapkričio 13 d. susitikimas su Gruzijos, Moldovos Respublikos ir Ukrainos parlamentų nariais.

 

Lapkričio 16 d. Komisijos, Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų susitikimas su Afganistano Islamo Respublikos Goro provincijos Gubernatoriumi gen. Baz Mohammad Ahmadi ir jį lydinčia delegacija.

 

Lapkričio 29 d. Seimo pirmininko V. Muntiano kvietimu susitikimas su NATO karinio komiteto pirmininku gen. Ray Henault . Dalyvavo NATO reikalų komisijos pirmininkas                 J. Čekuolis.

 

Gruodžio 11 d. Komisijos, Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų susitikimas su Portugalijos gynybos ministru Nuno Severiano Teixeira.

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008