2006 m. Rudens sesijos darbo ATASKAITA (2006 m. rugsėjo 10 d.- 2007 m. sausio 18 d.)

EN  FR

 

Patvirtinta:

                                                                                                Kaimo reikalų  komiteto posėdyje

                                                                                                      2007 m.  kovo mėn. 14 d.

                                                                                                      posėdžio protokolo Nr. P- 4(82)                

 

Lietuvos Respublikos Seimo KAIMO REIKALŲ KOMITETO

2006 M. RUDENS SESIJOS DARBO ATASKAITA

(2006 m. rugsėjo 10 d.- 2007 m. sausio 18  d.)*

 

 

I. BENDROJI INFORMACIJA

 

1. Įstatymų ir kitų teisės aktų projektų svarstymas

1.1.

Seimo pavedimai komitetui

     Iš jų kaip pagrindiniam komitetui

             kaip papildomam  komitetui

26

15

11

1.2.

Svarstyta labai aktualių ir aktualių pasiūlymų priimti ES teisės aktus pagal Europos Komisijos metinę teisėkūros ir darbo programą

6

1.3.

Kitų komitetų prašymu ir komiteto iniciatyva pateiktos išvados

6

1.4.

Komiteto iniciatyva sudarytos darbo grupės teisės aktų projektų rengimui

1

2. Posėdžiai ir klausymai

2.1.

Komiteto posėdžiai

     Iš jų: išvažiuojamieji

18

-

2.2.

Klausymai

3

3.

Svarstyta parlamentinės kontrolės klausimų                                            

12

4.  Pareiškimų ir raštų nagrinėjimas

4.1.

Gauta pareiškimų, raštų ir kitų dokumentų

377

4.2.

Parengta atsakymų ir raštų

223

5. Renginiai

5.1.

Surengta konferencijų, seminarų, diskusijų

4

5.2.

Kiti renginiai

3

6. Tarptautiniai ryšiai

6.1.

Surengta vizitų

4

6.2.

Priimta delegacijų

-

 

II. AKTUALIAUSI DARBAI

2.1. Įstatymų ir kitų teisės aktų projektų svarstymas

 

priimti šie svarbiausi teisės aktai (Komitetas buvo paskirtas pagrindiniu):

- Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 1, 2, 8, 11 ir 17 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas ir Geodezijos ir kartografijos įstatymo 1, 3, 4, 10, 11, 20 ir 37 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas.  Šie teisės aktai griežčiau reglamentuos matininkų ir matininkų ekspertų atsakomybę ir jų atliekamų darbų kontrolę, bus garantuotas žalos atlyginimas dėl netinkamai parengtų nekilnojamojo turto kadastro dokumentų. Numatyti matininkų ir matininkų ekspertų  kvalifikaciniai reikalavimai, jų teisės, pareigos ir atsakomybė, nustatomas privalomasis draudimas.             Priimta labai svarbi nuostata, kad nuo 2008 m. sausio 1 d. nekilnojamojo turto kadastriniai matavimai visais atvejais bus vykdomi tik remiantis tiksliais geodeziniais matavimais.

- Piliečių nuosavybės  teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo 4, 5, 12, 13  ir 16 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas. Vyriausybės pateiktame įstatymo projekte buvo siūloma leisti piliečiams atkurti nuosavybės teises natūra į miško parkams priskirtus miškus. Pasipriešinus visuomenei, Seimas paliko galioti nuostatą, neleidžiančią piliečiams atkurti nuosavybės teisių į miško parkams priskirtas teritorijas. 

priimtas svarbus teisės aktas (Komitetas paskirtas papildomu): Žemės įstatymo 6, 29, 45, 46 ir 47 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas. Šiuo įstatymu supaprastinta ir  paspartinta privačios žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūra.       

 

2.2. Europos reikalų komiteto pavedimu pateiktos išvados

 

Europos reikalų komiteto pavedimu Komitetas svarstė Europos Komisijos 2007 m. teisėkūros ir darbo programą ir pasiūlė Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetams  4 teisės aktus priskirti aktualių kategorijai. Tai Kompleksinio paramos susiejimo ataskaita ir teisės aktų dėl tiesioginės paramos schemų pagal BŽŪP projektai; reglamentas dėl gyvūninės kilmės šalutinių produktų bei Europos Komisijos komunikatai dėl 2007–2013 m. gyvūnų sveikatos strategijos ir dėl neverslinio dydžio žuvų išmetimo į jūrą panaikinimo Europos žuvininkystės sektoriuje. 

 

2.3. Kaimo reikalų komiteto  iniciatyva pateiktos išvados

 

Komiteto iniciatyva buvo svarstytos ir pateiktos išvados Europos reikalų komitetui bei Žemės ūkio ministerijai dėl pasiūlymų priimti ES teisės aktus ir kitus ES dokumentus bei dėl jų parengtų pozicijų:

Dėl LR pozicijos dėl Pasiūlymo dėl Tarybos reglamento, iš dalies keičiančio ir pataisančio Reglamentą (EB) Nr. 1782/2003, nustatantį bendrąsias tiesioginės paramos schemų pagal bendrą žemės ūkio politiką taisykles ir tam tikras paramos schemas ūkininkams, bei iš dalies keičiančio Reglamentą (EB) Nr. 1698/2005 dėl Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) paramos kaimo plėtrai svarstymas;

Dėl LR pozicijos dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl spiritinių gėrimų apibrėžimo, pateikimo ir ženklinimo etiketėmis svarstymas; Europos Bendrijos valstybės pagalbos žemės ūkio ir miškų sektoriuose gairių 2007-2013 m. projektas;

Dėl Europos Bendrijos valstybės pagalbos žemės ūkio ir miškų sektoriuose gairių 2007-2013 m. projekto;

Dėl LR pozicijos dėl Europos Komisijos iniciatyvos ,,Dėl Strateginės Europos energetikos politikos peržiūros (Energetikos politikos paketas)".

 

2.4. Komiteto iniciatyva sudarytos darbo grupės teisės aktų projektų rengimui

 

Per ataskaitinį laikotarpį Komiteto iniciatyva sudaryta darbo grupė ,,Dėl kariniams daliniams priskirtos žemės”, kurios tikslas įvertinti galiojančius teisės aktus, reglamentuojančius karinių dalinių užimtos žemės statusą, išnagrinėti su šiuo klausimu susijusias problemas. 

 

2.5. Parlamentinė kontrolė

 

Viena iš svarbiausių Kaimo reikalų komiteto funkcijų rengti ir nagrinėti  pasiūlymus dėl žemės ūkio ir kaimo politikos formavimo, ES ir nacionalinės paramos krypčių ir apimties nustatymo, panaudojimo ir kontrolės. Tuo tikslu Komitetas ne kartą svarstė Lietuvos 2007-2013 metų kaimo plėtros strategiją ir Lietuvos 2007-2013 m. kaimo plėtros programos projektą. Pateikti pasiūlymai dėl investicijų dydžio, administravimo tvarkos tobulinimo ir kai kurie kiti. Šiuo metu šie dokumentai derinami su Europos Komisija.

Kaimo reikalų komitetas svarstė kaip įgyvendinamas anksčiau priimtas sprendimas “Dėl ekologinio ūkininkavimo plėtros”. Nors sertifikuoti ekologinės žemės ūkio gamybos plotai sparčiai didėja ir  sudaro 4 proc. nuo deklaruotų žemės ūkio naudmenų ploto, tačiau rinkoje trūksta  ekologinių produktų, menkas jų asortimentas, mažai tiriami vartotojų poreikiai. Komitetas nusprendė pasiūlyti Žemės ūkio ministerijai iki š. m. birželio 1 d. parengti “Ekologinio žemės ūkio plėtros 2007-2010 m. programą bei veiksmų planą”,  atsižvelgiant į Europos Komisijos 2004 m. birželio 10 d. patvirtintą “Europos veiksmų planą dėl ekologiškai švarių  maisto produktų ir ekologinės žemdirbystės”. Taip pat pasiūlyta sudaryti palankesnes  sąlygas ekologinės produkcijos perdirbimui ūkininkų ūkiuose, išnagrinėti galimybes aprūpinti vaikų darželius, mokyklas bei sveikatos įstaigas ekologiškaisproduktais;

Žemės ūkio ministerijos informacija apie padėtį šalies pieno sektoriuje. Žemės ūkio  ministerijai pasiūlyta atkreipti dėmesį į esančius pieno supirkimo tvarkos pažeidimus bei numatyti papildomas priemones užtikrinančias tinkamą pieno surinkimą ir  pieno mėginių paėmimo tvarką; užtikrinti pieno pirkimo-pardavimo sutarčių sudarymą,  kontroliuoti, kad juose būtų nurodyta mokama pieno kaina ir taikyti sankcijas už sutarties tipinių sąlygų nesilaikymą. Kartu Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pasiūlyta sustiprinti pieno supirkimo punktų kontrolę, sudaryti sąlygas  dalyvauti patikrinimuose kaimo bendruomenių ir žemdirbių savivaldos atstovams.

Žemės ūkio ministerijos informacija apie 2006 m. liepos 13 d. Seimo priimto Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo ir Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo pakeitimo įstatymo pakeitimo įstatymo (Nr. X-762) 2 ir 3 straipsnių  įgyvendinimą;

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, iki 2007 m. sausio 1 d. kaimo vietovėse pateikta 37 tūkst. asmenų prašymų įsigyti 650 tūkst. ha laisvos valstybinės žemės ūkio paskirties žemės, iš jų dėl 90 tūkst. ha valstybinės žemės pradėtos žemės įsigijimo procedūros, tačiau nesudarytos žemės pirkimo–pardavimo sutartys.

Kaimo reikalų komitetas, atsižvelgdamas į tai, kad nevykstantis valstybinės žemės ūkio

paskirties žemės pardavimas stabdo žemės rinkos ir žemės ūkio gamybos vystymąsi bei sukelia žemdirbių nepasitenkinimą ir skundus, nusprendė pasiūlyti Vyriausybei paspartinti nutarimo ”Dėl Vyriausybės 2003 m. vasario 18 d. nutarimo Nr. 236 ,,Dėl valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo ir nuomos“ pakeitimo” projekto priėmimą;

Dėl valstybės pagalbos žemės ūkio sektoriuje įgyvendinimo. 2007 metams valstybės pagalbos priemonėms finansuoti skirta 115 mln. Litų.

Po kelerių  metų bendrų Komiteto ir Žemės ūkio ministerijos pastangų pagaliau pavyko  susitarti su Europos Komisija dėl mūsų žemdirbių skatinimo už bioenergetinių augalų auginimą ir jau šiais metais jiems bus  mokama papildoma ES išmoka – 45 EUR/ha.  

Šalyje sparčiai vystosi biodegalų pramonė, steigiasi naujos biodegalų gamybos įmonės, didėja rapsų ir kitų biokurui skirtų augalų plotai.

Kaimo reikalų komitetas nuolat stebi, nagrinėja ir palaiko kaimo bendruomenių plėtrą. Tvirtinant 2007 m. biudžetą, Seimas nusprendė pritarti Komiteto nuostatai kaimo bendruomeninėms organizacijoms projektų rengimui ir kitoms reikmėms skirti 6 mln.litų, tai yra dvigubai daugiau lėšų, negu 2006 metais.

Komitetas ne kartą atkreipė Vyriausybės dėmesį į tai, kad šalyje labai apleisti vietinės reikšmės keliai  ir  tai yra didelė kliūtis regioninei plėtrai ir kaimo turizmui bei smulkiam verslui vystyti.  Komitetas atkreipia ir visų Seimo narių dėmesį į šią skaudžią problemą ir prašo palaikymo, kad 2008 metais vietinės reikšmės keliams  tiesti, taisyti ir prižiūrėti būtų skiriama ne mažiau kaip 25 proc. Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų.

 

2.6. Pareiškimų ir raštų nagrinėjimas

 

Daugiausia piliečių pareiškimų (50 proc.) Komitetas gavo nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinių atkūrimo ir žemės reformos klausimais.

Kitos dalies  pareiškimų tematika - ES ir nacionalinės paramos naudojimo klausimai (tiesioginės išmokos, pieno kvotos, gamtos padarytų nuostolių kompensavimo tvarka ir kt.).

Daug pasiūlymų teikiama dėl ekologinių ūkių, biodegalų ir biokuro žaliavos auginimo skatinimo.  Skundžiamasi prasta pieno supirkimo tvarka, žemomis pieno ir gyvulių supirkimo kainomis, pasėlių draudimo klausimais, buvo žemdirbių prašymų sumažinti mokesčius ir padidinti subsidijas.

 

2.7. Tarptautinis bendradarbiavimas

 

Komiteto delegacija vyko į Airiją pasisemti sėkmingos airių patirties įsisavinant ES struktūrinių fondų lėšas, taip pat aptarė aktualius žemės ūkio ir kaimo plėtros klausimus su Airijos parlamento Žemės ūkio ir maisto komiteto nariais;

ES pirmininkaujančios Suomijos kvietimu Komiteto pirmininkas dalyvavo ES šalių narių ir šalių kandidačių parlamentų bei Europos parlamento Kaimo reikalų komitetų pirmininkų konferencijoje, kurios tema ,,Europos žemės ūkio modelis – ateities iššūkiai”;

Komiteto delegacija dalyvavo Baltijos šalių Kaimo reikalų komiteto narių susitikime su Vokietijos Bundestago Maisto, žemės ūkio ir vartotojų apsaugos komiteto nariais, taip pat su ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisare M. F. Boel, kur aptarė žemės ūkio ir kaimo plėtros aktualijas bei ateities planus. Vizito Vokietijoje metu Komiteto delegacija lankėsi ir tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje ,,Žalioji savaitė 2007”.

 

2.8. Kitos Komiteto iniciatyvos

 

2007 m. sausio 7 d.  dalyvauta  konkurso “Lietuvos kaimo spindulys 2006” laureatų iškilmingoje apdovanojimo ceremonijoje ir vienos iš nominacijų nugalėtojams įteiktos  Komiteto įsteigtas apdovanojimas - Seimo medalis nusipelniusiai Biržų rajono Papilio miestelio gyventojų šeimai;

2007 m. vasario 2 d.  dalyvauta  konkurso “Metų ūkis” nugalėtojų   respublikinėje pagerbimo šventėje. Jos metu įteiktos kaimo reikalų komiteto  įsteigtos tradicinės padėkos ūkininkams ir prizai:   jauniausiam  ir vyriausiam - konkurso nugalėtojui.

 

III. PASTABOS, PASIŪLYMAI

 

2006 m. rugpjūčio 31 d. Seime buvo įregistruotas Žemės reformos įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 punkto pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas (XP-1623). Šio įstatymo projekto tikslas - panaikinti Žemės reformos įstatymo 7 straipsnio nuostatų prieštaravimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

Remiantis Konstitucinio Teismo nutarimo nuostata, kad asmeniui, kuris buvo apdovanotas valstybiniu apdovanojimu, negalima teikti dar ir kitą  materialinę, finansinę gėrybę ar privilegiją, įstatymo projektu siūloma numatyti, kad aukščiausiu Vyčio Kryžiaus ordinu ir Vyčio Kryžiumi apdovanotiems asmenims ir jų sutuoktiniams, o jeigu sutuoktinio nėra, – tėvams (įtėviams) arba vaikams (įvaikiams),  nebūtų galima neatlygintinai gauti  žemės sklypą.

Nepaisant svarbos, įstatymo projektas iki šiol nebuvo pateiktas Seimui svarstyti.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                           Viktoras Rinkevičius

 

 



* LR Seimo Kaimo reikalų komitetas  posėdžiavo  pasibaigus  Seimo  Rudens sesijai, Pavasario sesijai neprasidėjus, todėl  į šią ataskaitą įtrauktas ir 2007 m. vasario 7 d. įvykęs Kaimo reikalų komiteto posėdis.



 
 © Seimo kanceliarija, 2008