Kaimo reikalų komiteto 2007 m. VI (Pavasario) sesijos DARBO ATASKAITA (2007m. kovo 10 d. - 2007 m. liepos 4 d.)

EN  FR

PATVIRTINTA

                                                                                               Lietuvos Respublikos Seimo

                                                                                                 Kaimo reikalų komiteto

2007 m. rugsėjo 12 d.

                                                                                               sprendimu Nr. P- 24 (102)

 

I. BENDROJI INFORMACIJA

 

1. Įstatymų ir kitų teisės aktų projektų svarstymas

1.1.

Seimo pavedimai komitetui:

             kaip pagrindiniam komitetui

             kaip papildomam  komitetui

                                                                                              Viso pavedimų:

 

15

11

26

1.2.

Svarstyta labai aktualių ir aktualių pasiūlymų priimti ES teisės aktus pagal Europos Komisijos metinę teisėkūros ir darbo programą

5

1.3.

Kitų komitetų prašymu ir komiteto iniciatyva pateiktos išvados

2

1.4.

Komiteto iniciatyva sudarytos darbo grupės teisės aktų projektų rengimui

1

2. Posėdžiai ir klausymai

2.1.

Komiteto posėdžiai:

             Išvažiuojamieji

             Bendri posėdžiai su kitais komitetais

                                                                                   Viso KRK posėdžių:

19

1

1

21

2.2.

Klausymai

3

3. Svarstyta parlamentinės kontrolės klausimų

23

4.  Pareiškimų ir raštų nagrinėjimas

4.1.

Gauta pareiškimų, raštų ir kitų dokumentų

 

377

4.2.

Parengta atsakymų ir raštų

                     Parengta kvietimų į posėdžius, klausymus ir kt.

                                                                                       Viso parengta raštų:

223

542

765

5. Renginiai

5.1.

Surengta konferencijų, seminarų, diskusijų

4

5.2.

Kiti renginiai

1

6. Tarptautiniai ryšiai

6.1.

Surengta vizitų

5

6.2.

Priimta delegacijų

1

 

II. AKTUALIAUSI DARBAI

 

2. 1. priimti svarbiausi teisės aktai

 

1. Tautinio paveldo produktųįstatymas,parengtas Kaimo reikalų komiteto iniciatyva Seimo valdybos sprendimu sudarytos darbo grupės. Tradiciniai amatai kaimo vietovėse nyksta, o jų atgaivinimas yra svarbi kaimo gyvybingumo didinimo priemonė. Todėl numatytos konkrečios priemonės, siekiant užtikrinti tautinio paveldo produktų valstybinę apsaugą, išsaugoti ir perduoti ateities kartoms sukauptą tradicinių amatų patirtį, sudaryti tradiciniams amatininkams palankias sąlygas užsiimti šių produktų sukūrimu, realizavimu bei populiarinimu.

2. Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo pakeitimo įstatymas. Bus lanksčiau sprendžiama kooperatinių bendrovių pripažinimo žemės ūkio kooperatinėmis bendrovėmis (kooperatyvais) klausimai, pakeistos narių balsavimo sąlygos,  kas įgalins spartesnę kooperatyvų plėtrą žemės ūkyje.

3. Žemės reformos įstatymo 7 str. 1 d. 1 p. pripažinimo netekusiu galios įstatymas, tuo panaikinant minėto įstatymo nuostatų prieštaravimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Asmenims, apdovanotiems Vyčio Kryžiaus ordinu ir Vyčio Kryžiumi, buvo suteikta teisė gauti žemės sklypą individualiai statybai. Pagal Konstituciją toks teisinis reguliavimas negalimas. Todėl ši nuostata buvo panaikinta.    

2. 2. apsvarstyti ir priimti teisės aktai

 

4. Mokesčių administravimo įstatymo 13 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymas.

5. kvotinio cukraus gamybos mokesčio ir papildomo cukraus gamybos mokesčio  įstatymo pakeitimo įstatymas.

6. baltojo cukraus virškvočio mokesčio  įstatymo pakeitimo įstatymas.

7. Seimo nutarimas “Dėl Seimo VI (pavasario) sesijos darbų programos”

8. Įstatymas dėl Europos konvencijos dėl eksperimentiniais ir kitais mokslo tikslais naudojamų stuburinių gyvūnų apsaugos ir Europos konvencijos dėl eksperimentiniais ir kitais mokslo tikslais naudojamų stuburinių gyvūnų apsaugos pakeitimo protokolo ratifikavimo įstatymas.

9. Želdynų įstatymas.

10. Miškų įstatymo 3 straipsnio 6 dalies ir 15 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymas.

11. Žemės įstatymo 29 straipsnio 1 dalies papildymo įstatymas.

12. Žemės įstatymo 5, 7, 10 ir 32 straipsnių pakeitimo ir 11 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo 1 ir 4 straipsnių pripažinimo netekusiais galios ir Žemės įstatymo 11, 19 ir 46 straipsnių pakeitimo bei papildymo įstatymas.

13. Seimo nutarimas “Dėl valstybei nuosavybės teise priklausančio turto 2005 metų ataskaitos” įstatymas.

 

2.3. organizuoti klausymai

 

pavasario sesijos metu buvo organizuoti klausymai dėl šių įstatymo projektų:

1. dėl Ūkininko ūkio įstatymo ir Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto;

2. dėl Žemės įstatymo 5, 7, 10 ir 32 straipsnių pakeitimo ir 11 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo 1 ir 4 straipsnių pripažinimo netekusiais galios ir Žemės įstatymo 11, 19 ir 46 straipsnių pakeitimo bei papildymo įstatymo projekto;

3. dėl Žuvininkystės įstatymo 2, 3, 4, 5, 6 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 19, 23, 24 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto.

 

2.4. Nebuvo priimti svarbūs įstatymai

 

- Žemės ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pakeitimo įstatymas (nauja redakcija). Jis buvo priimtas 2002 m. iki Lietuvos narystės ES ir dabar daug šio įstatymo nuostatų pakeitė tiesioginiai  taikomi ES reglamentai, kai kurios priemonės neatitinka dabartinių žemės ūkio ir kaimo plėtros realijų.

Komitetas, atsižvelgdamas į žemės ūkio ir kaimo plėtros ekonominę, socialinę ir gamtosauginę reikšmę, nusprendė paskelbti šį projektą visuomenei svarstyti. Apibendrinus gautas pastabas, įstatymas bus priimtas Rudens sesijoje.  

            - Ūkininko ūkio įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas (kartu su Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimais), kuriuo siekiama supaprastinti sąlygas ūkininkams kurti ir plėsti sodybas. 

- Žuvininkystės įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas, kurio tikslas – suvienodinti bei supaprastinti žuvų išteklių naudojimo vidaus vandenyse tvarką bei sumažinti viešojo administravimo biurokratizmą. 

2.4. Svarbūs renginiai

 

konferencija “Genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo perspektyvos Lietuvoje”.

Kaimo reikalų komitetas kartu su Aplinkos ir Sveikatos reikalų komitetais balandžio mėnesį surengė konferenciją “Genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo perspektyvos Lietuvoje”. Dauguma šios konferencijos dalyvių pasisakė už tai, kad Lietuvoje nebūtų atliekami bandymai su genetiškai modifikuotais rapsais ir kukurūzais. Atsižvelgdama į trijų Seimo komitetų ir visuomenės nuomonę, Aplinkos ministerija priėmė sprendimą neišduoti leidimų užsienio kompanijoms atlikti minėtus tyrimus mūsų šalyje.

 

Diskusija “LEADER programos patirtis ir perspektyvos“.

Kaimo reikalų komiteto ir Europos reikalų komiteto Europos informacijos centro organizuota Europos savaitės diskusija Seime „LEADER programos patirtis ir perspektyvos“.

Diskusijoje dalyvavo Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai, Žemės ūkio ministerijos, Lietuvos žemės ūkio universiteto ir kaimo bendruomenių atstovai.

Diskusijoje buvo pateikta informacija, kad šiuo metu yra įregistruota 40 vietos veiklos grupių, o jų teritorija apima 95 proc. visos Lietuvos kaimo teritorijos. 2007-2013 m. programavimo laikotarpiui LEADER biudžetas sudaro 466 mln. Lt, o tai reiškia, kad paramos suma vienai vietos veiklos grupei strategijos įgyvendinimui yra apie 8,6 mln. (2004-2006 m. ši suma sudarė 0,5 mln. Lt).

Diskusijoje buvo akcentuota vietos plėtros dalyvių iniciatyva bei valdžios institucijų bendradarbiavimo svarba. vietos gyventojų iniciatyvumas, įtraukimas į projektus ir partnerystė yra LEADER metodo ir naujosios regionų politikos įgyvendinimo svarbios sudėtinės dalys. valdžios institucijų vaidmuo įgyvendinant regioninę politiką – tai prioritetas ilgalaikei plėtrai, socialinio kapitalo vertės pripažinimas ir investicijos į mokymą bei socialinę sanglaudą, partnerystės grupių ir bendruomenių stiprinimas bei administracinių kliūčių mažinimas.

 

Pasitarimas (bendras – kartu su Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių
komitetu) “Dėl nuosavybės teisių į žemę atkūrimo miestų teritorijose”
.

            Kaimo reikalų komitetas nuolat atlieka parlamentinę kontrolę nuosavybės teisų į žemę atkūrimo klausimu. gegužės 4 d. šiuo klausimu surengtame išvažiuojamajame posėdyje Panevėžio apskrities viršininko administracijoje, kuriame dalyvavo virš 60 žmonių, buvo nuspręsta klausimą dėl nuosavybės teisių į žemę miestuose apsvarstyti atskirai, surengiant išplėstinį pasitarimą Seime.

Todėl 2007 m. gegužės 25 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto bendrame pasitarime aptartas nuosavybės teisių į žemę atkūrimo miestų teritorijose klausimas. Šiame susitikime dalyvavo Žemės ūkio ministrė K. D. Prunskienė, Aplinkos viceministras Z. Truskauskas, Vidaus reikalų ministerijos sekretorė R. Noreikienė, Vilniaus ir Kauno apskrities viršininkai, Vyriausybės atstovai Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskritims, Seimo kontrolieriai ir kitų valstybės institucijų atstovai. 

Vyriausybės 2006–2008 metų programos įgyvendinimo priemonėje numatyta iki 2007 m. gruodžio 31 d. užbaigti piliečių nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimą. Remiantis Žemės ūkio ministerijos pateikta informacija, iki 2007 m. gegužės 1 d. į miestų teritorijoje esančią žemę atkurtos nuosavybės teisės į 58 proc. nuo piliečių prašymuose nurodyto ploto, Vilniuje - 11 proc., Kaune - 33 proc., Panevėžyje – 40 proc.

Pasitarimo dalyviai nurodė, kad pagrindinės  nuosavybės teisių atkūrimo problemos: neskaidrus laisvos (neužstatytos) žemės plotų, kurie turi būti grąžinami piliečiams natūra, nustatymo procesas; žemės sklypų individualiai statybai (perduodamų už miestuose turėtą žemę) formavimas detaliuose planuose, nesilaikant įstatymo reikalavimų; laiku neparengiami nuosavybės teisių atkūrimui reikalingų žemės sklypų planai; trūksta bendradarbiavimo tarp šiame procese dalyvaujančių apskričių ir savivaldybių atsakingų institucijų; piliečiai neinformuojami raštu apie nuosavybės teisių atkūrimo natūra galimybes. Be to, buvo akcentuota, kad piliečiams, pageidaujantiems atkurti nuosavybės teises į žemę natūra Vilniaus, Kauno, Panevėžio ir kai kuriuose kituose miestuose, pritrūks laisvos valstybinės žemės, o šiuo metu nustatyti kompensavimo būdai už išperkamą miestų žemę nėra pakankami (pvz., trūksta paklausių valstybės valdomų įmonių vertybinių popierių).

Atsižvelgiant į pasitarimo metu išsakytas nuomones ir į tai, kad būtina nuosekliai įgyvendinti, Kaimo reikalų bei Valdymo reformų ir savivaldybių komitetų pirmininkai 2007-05-30 d.   raštu Nr. S-2007- 5625  Vyriausybei: pateikti konkretūs pasiūlymai.

 

Paroda  Seimo Parlamento galerijoje „Tautinis paveldas Lietuvoje“

Paroda susieta su Seime svarstytu  Tautinio paveldo produktų įstatymo projektu, kuris užtikrina  tautinio paveldo produktų valstybinę apsaugą, įgalina išsaugoti sukauptą tradicinių amatų  patirtį, sudaro  tradiciniams amatininkams palankias sąlygas užsiimti tautinio paveldo produktų sukūrimu, realizavimu bei populiarinimu, nustato  tradicinių amatų  mokymo sistemos pagrindus, valstybinės paramos šiai sričiai principus ir formas.

ekspozicijoje buvo pristatomi Lietuvos etnografinių regionų kostiumai, audiniai, keramika. dalyvavo įvairų tradicinių amatų atstovai – ūkininkai, amatininkai, smulkieji verslininkai, išsaugoję tradicinio maisto gaminimo ir vartojimo etnines nuostatas, gaminantys autentiškus, tradicija pagrįstus produktus. Koncertavo  Lietuvos muzikos ir teatro akademijos folkloro ansamblis „Lauksna“.

 

skusijaSeime  (kartu suŽŪR Prezidiumu) “Žemės ūkio ir kaimo plėtros aktualijos”.

Diskusijoje dalyvavo Seimo Pirmininkas Viktoras Muntianas, Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai, pirmininkas Viktoras Rinkevičius, žemės ūkio ministrė, Žemės ūkio rūmų pirmininkas, Nacionalinės žemės tarnybos generalinis direktorius, Nacionalinės mokėjimo agentūros gen. direktorius, ūkininkai, asociacijų vadovai. Viso apie 300 dalyvių.

Diskusijos metu buvo aptari  2008 m. valstybės asignavimai žemės ūkiui ir kaimo plėtrai bei tolimesnės finansavimo kryptys iki 2013 m. Taip pat buvo aptarti dėl nepalankių meteorologinių reiškinių (sausros) pernai padarytų nuostolių žemės ūkiui kompensavimo, valstybinės žemės ūkio paskirties žemės pirkimo-pardavimo klausimai.

            Atsižvelgiant į diskusijos  metu pateiktas pastabas ir pasiūlymus, Žemės ūkio rūmų prezidiumas priėmė  rezoliuciją, kurioje žemdirbių vardu prašoma Seimo ir Vyriausybės  spręsti svarbiausias šiandienos žemės ūkio problemas.

 

Diskusija dėl „Žurnalistų Agroklubo prie LR Seimo kaimo reikalų komiteto steigimo” 

Kaimo reikalų komitetas, atsižvelgdamas į žurnalistų siūlymus ir į siekį  plėsti LR Seimo  ryšius su visuomene  surengė susitikimą su „Žurnalistų Agroklubo prie LR Seimo kaimo reikalų komiteto steigimo” iniciatoriais.

Susitikime dalyvavo  Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Rinkevičius, Komiteto pirmininko pavaduotojas  Vytautas Kamblevičius, Vakarų Lietuvos vietos laikraščių leidėjų asociacijos, Nacionalinės miestų ir rajonų  laikraščių leidėjų asociacijos atstovai, spaudos, radijo, televizijos atstovai  kurie rašo apie kaimą ir kaimui.

Diskusijoje buvo pasiūlyta steigti “Žurnalistų Agroklubą” prie Seimo kaimo reikalų komiteto, kurio tikslas - stiprinti žiniasklaidos ir LR seimo kaimo reikalų komiteto bendradarbiavimą, gerinti visuomenės informavimą apie Komitete pateiktus svarstyti ir priimamus teisės aktus, turinčius lemiamos įtakos kaimo gyventojams bei užsiimantiems verslu kaime, informuoti apie Komiteto vykdomą parlamentinę kontrolę ir kitas kaimo gyventojams aktualias sritis. 

 

III. PASTABOS, PASIŪLYMAI

 

            Tikslinga paspartinti Seimo Statuto pakeitimų ir papildymų priėmimą.

 

Komiteto pirmininkas                                                                               VIKTORAS RINKEVIČIUS

 

 

 

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008