2007-02-07 d. Kaimo reikalų komiteto INFORMACIJA apie posėdį Nr.P-3(81)

EN  FR

Kaimo reikalų komitetas 2007m. vasario mėn. 7 d.,  apsvarstė kaip buvo vykdomas praėjusiais metais priimtas  Komiteto sprendimas  “Dėl ekologinio ūkininkavimo plėtros”.

            Komiteto pirmininkas Viktoras Rinkevičius pažymėjo, kad vertinant  ekologinio ūkininkavimo plėtrą rezultatai atrodo  gana įspūdingi. 2006 m. lyginant su 2005 m., sertifikuoti ekologinės gamybos plotai padidėjo net  68 proc., o sertifikuotas ekologinės gamybos plotas sudaro daugiau kaip 102 tūkst. ha arba  apie 4 proc. nuo deklaruotų tiesioginėmis išmokoms žemės ūkio naudmenų ploto. Daugiausia sertifikuotų ūkių yra Biržų, Ukmergės, Trakų, Šalčininkų bei Raseinių rajonuose. 

Tačiau rinkoje trūksta  ekologinių produktų, menkas jų asortimentas, mažai tiriami vartotojų poreikiai, nepakanka  informacijos visuomenei apie ekologiškus produktus,  neparengta ilgalaikė ekologinio ūkininkavimo plėtros programa.

Posėdžio dalyviai diskutavo dėl  ekologinio ūkininkavimo  plėtros rėmimo tvarkos, susiejant paramos dydžius su ekologinės produkcijos gamyba, jos  pardavimu bei panaudojimu.   Šalyje ekologiniai ūkiai, dalinai dėl ženklių kompensacijų,   turi tendencija stambėti ir jau apie 17 proc. sertifikuotų ūkių sudaro nuo 50 iki 100 ha, o kai kurie artėja prie 1000 ha ribos.

Posėdžio dalyviai pritarė nuostatai, kad turi būti ribojamas ekologinio ūkio dydis, atsižvelgiant į augalininkystės ir gyvulininkystės kryptis. Agrarinės ekonomikos institutas rengia ekologinių ūkių dydžio ekonominį pagrindimą. Paramos dydis nuo šių metų numatoma susieti su ekologinės produkcijos daliniu pardavimu, įvertinant laikotarpį per kurį šį produkcija bus užauginta ir sertifikuota pardavimui.            Žymiai daugiau dėmesio turi būti skiriama ūkininkų mokymui ir konsultavimui.  

Komitetas svarstomu klausimu priėmė sprendimą ir pasiūlė Žemės ūkio ministerijai iki š. m. birželio 1 d. parengti “Ekologinio žemės ūkio plėtros 2007-2010 m. programą bei veiksmų planą”.

Kartu Komitetas atkreipė dėmesį į tai, kad   reikia sudaryti geresnes sąlygas ekologinės produkcijos perdirbimui ūkininkų ūkiuose, tam tikslui pritaikant maisto saugos, kokybės, tvarkymo ir higienos reikalavimus bei panaudojant kooperacijos principus; išnagrinėti galimybes aprūpinti vaikų darželius, mokyklas bei sveikatos įstaigas ekologiškais produktais.

Nurodyta stiprinti   mokslo vaidmenį ekologinio žemės ūkio srityje, labiau sieti užsakomųjų mokslo tyrimo darbų apimtis su ekologinio ūkininkavimo plėtros augimu, ekologiškų produktų perdirbimu ir jų kokybės gerinimu;

Tikslinga išnagrinėti ekologiškų produktų rinkos  šalyje plėtros  ir rinkodaros  rėmimo bei  specializuotų ekologiškų produktų parduotuvių steigimo galimybes.

Numatoma stiprinti institucijų, vykdančių ekologinio žemės ūkio subjektų konsultavimą, finansinius pajėgumus, išplečiant individualių konsultacijų apimtis ūkininkų ūkiuose.

             Pasiūlyta toliau tobulinti ekologinio ūkininkavimo  plėtros rėmimo tvarką, stiprinti ekologinių ūkių ir sertifikuojančių institucijų kontrolės mechanizmą.

 

Posėdyje buvo svarstyta Lietuvos Respublikos pozicija dėl Europos Komisijos iniciatyvos ,,Dėl Strateginės Europos energetikos politikos peržiūros (Energetikos politikos paketas)".

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Rinkevičius informavo posėdžio dalyvius, kad š. m. sausio 10 d. Europos Komisija pateikė integruotą priemonių paketą, skirtąnaujos Europos energetikos politikos kūrimui, siekiant kovoti su klimato kaita ir skatinti Europos Sąjungos energetikos saugumą bei konkurencingumą.

Šiame priemonių pakete keliami ambicingi tikslai, susiję su šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimu ir atsinaujinančios energijos šaltinių naudojimu, taip pat siekiu sukurti tikrą energijos vidaus rinką ir stiprinti veiksmingą jos reguliavimą.

Komunikatuose numatomas tikslas pasiekti, kad iki 2020 metų 20 proc. visos ES energijos būtų pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių, o biokuro dalis sudarytų 10 proc. visų transporto priemonių degalų kiekio.

Kaimo reikalų komitetas,  išklausęs posėdžio dalyvių pateiktą informaciją nusprendė iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos pozicijai dėl Europos Komisijos iniciatyvos ,,Dėl Strateginės Europos energetikos politikos peržiūros (Energetikos politikos paketas)" ir pasiūlyti  Europos reikalų komitetui įpareigoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę pakeisti Lietuvos poziciją dėl atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo rodiklio nustatymo, pritariant Europos Komisijos nuostatai, kad bendras atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo rodiklis būtų teisiškai įpareigojantis; Atitinkamai pasiūlyti Vyriausybei siektinuose tiksluose numatyti, kad atsinaujinančių energijos išteklių dalį bendrame šalies pirminės energijos balanse iki 20 proc. numatoma padidinti iki 2020 m. (o ne iki 2025 m., kaip nustatyta Nacionalinėje energetikos strategijoje).   Taip pat pasiūlyta papildyti Lietuvos Respublikos poziciją dėl  skubesnių ir ryžtingesnių priemonių parengimo siekiant pritaikyti variklius biodegalų naudojimo bei biodegalų standartų tobulinimo ir jų kokybės gerinimo srityse.   

 

Kaimo reikalų komitetas išklausė Žemės ūkio viceministrės Virginijos Žoštautienės informaciją apie  rengiamus Europos Sąjungos reglamentus, iš kurių aktualiausias Lietuvos  žemdirbiams – “Dėl numatomos vaisių ir daržovių reformos”.

Šia reforma bus siekiama, kad vaisių ir daržovių sektorius taptų konkurencingesnis ir labiau orientuotas į rinką, sumažėtų krizių sukeliami pajamų svyravimai, išaugtų vartojimas, būtų geriau saugoma aplinka ir, kur įmanoma, būtų supaprastintos taisyklės bei sumažėtų administravimo našta. Daugiau augintojų bus skatinami stoti į gamintojų organizacijas.

 

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008