2007-11-07 d. INFORMACIJA apie Kaimo reikalų komiteto posėdį Nr.P-31(109)

EN  FR

 

 

Kaimo reikalų komitetas pasiūlė kitais metais skirti daugiau lėšų žemės ūkiui ir kaimo plėtrai

 

 

          Komitetas baigė svarstyti 2008 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą. Po karštų diskusijų Komitetas pritarė šiam projektui, tačiau  pasiūlė 135 mln. Lt padidinti asignavimus žemės ūkiui ir kaimo plėtrai.

Siekdamas užtikrinti leistiną tiesioginių išmokų paramos dydį, tai yra iki 80 proc. Europos Sąjungoje taikomo paramos dydžio, Komitetas pasiūlė nacionalinių tiesioginių išmokų finansavimui papildomai skirti 63 mln. Lt. Atsižvelgus į vis blogėjančią melioracijos ir dirvų kalkinimo būklę, melioracijos programos įgyvendinimo finansavimą pasiūlyta padidinti 27 mln. Lt.  Komiteto nuomone, specialiajai biodegalų gamybos plėtros paramos programai tikslinga papildomai skirti 20 mln. Lt.

Komiteto nariai buvo vieningi ir dėl papildomo lėšų skyrimo kaimo bendruomeninėms organizacijoms ir jų projektams remti, Gyvulininkystės instituto centrinių rūmų remonto užbaigimui, gyvulių veislininkystei, Valstybiniam žuvivaisos ir žuvininkystės tyrimų centrui, Tautinio paveldo produktų įstatymo įgyvendinimui ir kai kurioms kitoms svarbioms priemonėms įgyvendinti.

Komiteto siūlymus Seimas numato svarstyti lapkričio 22 dieną.   

 

Kaimo reikalų komitetas posėdyje svarstė Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo 6 straipsnio papildymo įstatymo projektą. Šiuo projektu buvo siekiama žemės ūkio subjektus, naudojančius žemės ūkio produktų gamybos poreikiams sunkiasvores transporto priemones, atleisti nuo mokesčio už  įregistruotas krovinines transporto priemones. Buvo kreiptasi į Europos komisiją dėl mažesnių kainų taikymo, tačiau Europos komisija nesutiko su teiktais pasiūlymais. Atsižvelgdamas į tai, Komitetas nusprendė projektą atmesti.

 

Komitetas, apsvarstęs kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo ir užsieniečių įdarbinimo žemės ūkyje problemas, nusprendė pasiūlyti Vyriausybeisustiprinti profesinių mokyklų, kuriose mokoma žemdirbiškų profesijų, finansavimą, siekiant užtikrinti materialinės-techninės mokymo bazės atnaujinimą, mokomųjų ūkių modernizavimą bei aprūpinimą šiuolaikine žemės ūkio technika. Taip pat pasiūlyta Švietimo ir mokslo ministerijai atsižvelgti į šalies žemės ūkiui reikalingų specialistų ir kvalifikuotų darbininkų poreikį, tam atnaujinti žemdirbiškas profesinio mokymo programas, gerinti specialistų ir kvalifikuotų darbininkų rengimo kokybės sistemą, darbo įgūdžių ugdymą bei tobulinti gamybinių praktikų atlikimo tvarką. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijaikartu su Žemės ūkio rūmais pasiūlyta  išnagrinėti bedarbių, gyvenančių kaime, integravimosi į žemės ūkio darbo rinką problemas ir persikvalifikavimo galimybes. Paprašyta Vidaus reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų  išnagrinėti galimybę sutrumpinti vizų išdavimo užsieniečiams, atvykstantiems į Lietuvą dirbti žemės ūkio sektoriuje laikotarpį iki 3 mėnesių bei  padėti Žemės ūkio rūmams parengti atmintinę užsieniečiams ir mūsų šalies žemdirbiams apie leidimų dirbti ir laikinai gyventi užsieniečiams išdavimo sąlygas ir tvarką.

 

Kaimo reikalų komitetas pritarė komiteto patobulintam Žemės ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pakeitimo įstatymo projektui. Šis įstatymo projektas buvo pateiktas visuomenei apsvarstyti ir šiandienos Komiteto posėdyje vyko diskusijos dėl viso įstatymo projekto ir gautų pastabų. Komitetas pritarė pagrindinėms Žemės ūkio rūmų pastaboms, kad mokestinės lengvatos būtų taikomos tik žemės ūkio veiklos subjektams, kurių metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 proc. visų gautų pajamų ir, kad žemės ūkio veiklos subjektų nuostoliai, patirti dėl stichinių meteorologinių reiškinių, nuo kurių  nėra galimybės apsidrausti, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, suderinus su Europos Komisija, būtų iš dalies kompensuojami. Taip pat pritarta komiteto pirmininko V.Rinkevičiaus pasiūlymams daugiau dėmesio skirti kaimo bendruomenėms, numatant jų kūrimosi ir veiklos skatinimą bei finansinę paramą.

 

Žemės ūkio ministerijos sekretorius K.Sivickis pristatė š.m. spalio 22-23 d. vykusio ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdžio ataskaitą. Sekretorius pabrėžė, kad iš visų Tarybos posėdžio metu svarstytų klausimų aktualiausias Lietuvai buvo žvejybos kvotų Baltijos jūroje 2008 metams nustatymas. Pranešėjas informavo, kad Lietuvai pavyko išsiderėti, jog rytinėje Baltijos jūros dalyje, kur Lietuva daugiausia žvejoja menkių, šių žuvų žvejybos kvota būtų mažinama tik 5 proc., tuo tarpu strimelių kvotos padidintos 15 proc., o šprotų kvotos paliktos 2007 m. lygio. Žemės ūkio informacija priimta žiniai.

 

Komitetas svarstė Valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaitos “Baltijos pajūrio žemės naudojimo ir jos valstybinės kontrolės vertinimas” klausimą, tačiau buvo nuspręsta padaryti pertrauką iki kito posėdžio, norint papildyti Komiteto sprendimą pagal šio posėdžio metu pateiktus Seimo narių pasiūlymus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008