2007-02-02 d. KOMITETO INFORMACIJA. Žilvičiai šildys miestus.

EN  FR

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Rinkevičius su gluosninių žilvičių augintojais aptarė aktualiausias biokuro problemas. Siekiant ambicingų ES ir Lietuvos tikslų dėl energijos gamybos iš atsinaujinančių šaltinių įgyvendinimo, vis didesnis dėmesys skiriamas energetinių augalų auginimui.

            Šiuo metu Lietuvoje yra apie 200 įvairių biokuro katilinių. Jos naudoja miško kirtimo, medienos pramonės atliekas, pjuvenas, durpes, trumpos apyvartos augalų biomasę. Jau   pradedamos veisti pramoninės gluosninių žilvičių plantacijos. Kol kas  tokių plantacijų įveista tik 300 ha, o pramoniniam vartojimui reikia ne mažiau kaip 1000 ha. Iš tokio ploto išauginta mediena užtektų apšildyti 10 tūkst. gyventojų miestą. Labiausiai šios plantacijos išplitusios Švedijoje, kur bendras plotas sudaro apie 20 tūkst. hektarų.

Iki šiol gluosninių žilvičių augintojai paramos galėjo kreiptis pagal Kaimo plėtros 2004-2006 m. plano priemonę „Žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“. Pateikus želdinimo darbų įvertinimo pažymą, žilvičių augintojams  dengiamos visos  plantacijos įveisimo išlaidos.

Pakeitus galiojančius ES teisės aktus, nuo 2007 metų ūkininkai ir kiti asmenys, deklaravę  energetinių augalų plotus,  galės gauti tiesiogines išmokas, kaip ir už žemės ūkio pasėlius. Be to, už kiekvieną energetinių augalų hektarą jiems  bus mokama papildoma 45 eurų išmoka. Reglamente taip pat numatyta, kad galės būti dengiama 50 proc. plantacijų įveisimo išlaidų iš nacionalinio biudžeto. Ši kompensacija bus išmokama tik gavus produkciją, kas žilvičių auginime pasiekiama po 4 metų. Toks išlaidų kompensavimo mechanizmas netenkina gluosninių žilvičių augintojų, nes plantacijų įveisimas reikalauja didelių investicijų.

Be to, nėra aišku, ar augintojai, deklaruodami žilvičius tiesioginėms išmokoms gauti, galės kreiptis paramos pagal Kaimo plėtros programą, kaip apželdinant žemę mišku. Žemės ūkio ministerijos specialistai  turi pasikonsultuoti su Europos Komisijos atstovais ir  į šį klausimą atsakyti kaip galima greičiau.

Viktoras Rinkevičius pritarė išsakytoms mintims, kad būtina skatinti ir remti energetinių augalų auginimą ir atkreipė dalyvių dėmesį tai, kad  trumpos apyvartos medžių plantacijas geriau veisti mažiau palankiose ūkininkauti, nedrenuotose, užmirkstančiose  žemėse, labiau rūpintis, kad nebūtų sugadintos melioracijos sistemos.

Komiteto pirmininkas  pažymėjo, kad Seimas 2007 m. sausio 18 d. priėmė Nacionalinę energetikos strategiją, kurioje numatyta atsinaujinančių energijos išteklių dalį bendrame šalies pirminės energijos balanse 2025 m. padidinti ne mažiau kaip iki 20 procentų. Tai didelė užduotis, kurios įvykdymui turi būti nukreiptos visų atsakingų valdžios institucijų pastangos.

            Kartu, V. Rinkevičius pažadėjo  kreiptis į Žemės ūkio ministrę K.D. Prunskienę ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkę B.Vėsaitę, kad biokuro plėtros klausimai būtų sprendžiami bendromis pastangomis.

 

Kaimo reikalų komiteto patarėjas,

Leonardas Michelbertas, 239 67 66

 

 

 

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008