2007-05-09. Diskusija:"LEADER PROGRAMOS PATIRTIS IR PERSPEKTYVOS"

EN  FR

 

Šiandien, gegužės 9 d. Seime vyko Kaimo reikalų komiteto ir Europos reikalų komiteto Europos informacijos centro organizuojama Europos savaitės diskusija „LEADER programos patirtis ir perspektyvos“.

Renginio metu įžanginį žodį išsakė ir diskusijai pirmininkavo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Rinkevičius, pranešimus skaitė Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė, Lietuvos žemės ūkio universiteto Kaimo regioninės plėtros centro vadovas Rimantas Čiūtas, Utenos regiono bendruomenės fondo direktorė Jolita Umbrasienė ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirminė Guoda Burokienė.

ŽŪM Kaimo plėtros departamento direktorė J. Stakėnienė informavo, kad šiuo metu yra įregistruota 40 vietos veiklos grupių, o jų teritorija apima 95 proc. visos Lietuvos kaimo teritorijos. Direktorė pabrėžė, kad 2007-2013 m. programavimo laikotarpiui LEADER biudžetas sudaro 466 mln. Lt, o tai reiškia, kad paramos suma vienai vietos veiklos grupei strategijos įgyvendinimui yra apie 8,6 mln. (2004-2006 m. ši suma sudarė 0,5 mln. Lt). Be to, pranešėja pažymėjo, kad šiuo metu vyksta derybos su Europos Komisija dėl programos patvirtinimo ir tikimasi, kad deryboms pasibaigus, paraiškas vietos veiklos grupių strategijų rengimui bus galima rinkti jau šių metų vasaros viduryje, o pačią vietos plėtros strategijų atranką pradėti šių metų rudenį.

LŽŪU Kaimo regioninės plėtros centro vadovas R. Čiūtas savo pranešime akcentavo vietos plėtros dalyvių iniciatyvą bei valdžios institucijų bendradarbiavimą. R. Čiūto teigimu, vietos gyventojų iniciatyvumas, įtraukimas į projektus ir partnerystė yra LEADER metodo ir naujosios regionų politikos įgyvendinimo svarbios sudėtinės dalys. Centro vadovas aiškiai nubrėžė ir valdžios institucijų vaidmenį įgyvendinant regioninė politiką – tai prioritetas ilgalaikei plėtrai, socialinio kapitalo vertės pripažinimas ir investicijos į mokymą bei socialinę sanglaudą, partnerystės grupių ir bendruomenių stiprinimas bei administracinių kliūčių mažinimas.

Utenos regiono bendruomenės fondo direktorė J. Umbrasienė pažymėjo, kad Aukštaitijos bendruomenių asociacija rengdama strategiją beveik visą darbą atliko pati ir tik išskirtinais atvejais kreipėsi į konsultantus. Tuo tarpu Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė G. Burokienė pabrėžė kaimo bendruomenių sutarimo, partnerystės ir pasitikėjimo svarbą.

Diskusijų pabaigoje žemė sūkio viceministrė V. Žoštautienė informavo, kad yra dedamos pastangos mažinti visą įmanomą administracinę naštą. Taip pat viceministrė paragino bendruomenes pačias aktyviau lietis į vietos savivaldos Tarybų posėdžius kaip patariamajam organui ar stebėtojų teisėmis, nes vietos savivaldoje sprendžiamos problemos neatsiejamos nuo bendruomenių. Be to, V. Žoštautienė patikino, kad valstybės paramos kaimo bendruomenių ir vietos veiklos grupėms remti teikimo taisyklės turėtų būti patvirtintos artimiausiu metu.

Diskusijos pranešimų medžiagą ir vaizdo įrašą rasite Seimo Europos informacijos centro interneto svetainėje www.eic.lrs.lt

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008