Sveikatos reikalų komiteto veiklos 2004 m. rudens sesijoje ir neeilinėje sesijoje ataskaita

EN  FR

                                                                                                                                                           

LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto veiklos 2004 m. rudens sesijoje ir neeilinėje sesijoje ataskaita

 

Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komitetas 2004 metų I -ąją (rudens) sesiją pradėjo tokios sudėties:

Algis Čaplikas, Vida Marija Čigriejienė, Antanas Matulas, Dangutė Mikutienė, Juozas Olekas, Vilija Vertelienė,  Manfredas Žymantas.

2004 m. lapkričio 29 d. Komiteto pirmininke išrinkta Dangutė Mikutienė, pirmininko pavaduotoju išrinktas Antanas Matulas.

2004 m. gruodžio mėn. Komiteto narį  Algį Čapliką pakeitė Komiteto narys Vytautas Bogušis.

 

Komiteto narių kuruojamos sveikatos sistemos sritys, patvirtintos 2004 m. gruodžio 8 d. sprendimu Nr.1 (patikslintas 2004 m. gruodžio 15 d.) :

 

Sritys

Kuratoriai

Sveikatos sistemos valdymas

V. Bogušis, V. M.Čigriejienė, A.Matulas,

D. Mikutienė, V.Vertelienė, M. Žymantas

Sveikatos sistemos finansavimas ir sveikatos draudimas

A. Matulas, D. Mikutienė, J. Olekas,

M. Žymantas

Pacientų teisės, medicinos etika

V. Bogušis, V. M.Čigriejienė, A. Matulas,

J. Olekas

Medicinos specialistų rengimas, kvalifikacijos kėlimas

V. M.Čigriejienė, J. Olekas, V. Vertelienė

Asmens sveikatos priežiūra

V. M. Čigriejienė, A. Matulas,

V.Vertelienė,  M. Žymantas

Visuomenės sveikatos priežiūra

D. Mikutienė, J. Olekas

Odontologija

D. Mikutienė, J. Olekas

Farmacija, vaistų politika

A. Matulas, J. Olekas, V. Vertelienė

Tabako ir alkoholio kontrolė ir profilaktika

J. Olekas

Narkotikų kontrolė ir narkomanijos prevencija

V. M. Čigriejienė

Donorystė ir transplantacija

A. Matulas, D. Mikutienė

Slauga ir palaikomasis gydymas

V. Bogušis, D. Mikutienė, J. Olekas

Sanatorinis – kurortinis gydymas ir reabilitacija

V. Bogušis, D. Mikutienė, J. Olekas

Sveikatos apsaugos ministerijos parlamentinė kontrolė

V. Bogušis, D. Mikutienė, J. Olekas

Valstybinės ligonių kasos parlamentinė kontrolė

D. Mikutienė, J. Olekas, V.Vertelienė, M. Žymantas

Nacionalinė sveikatos taryba 

D. Mikutienė

 

Komitetas savo veikloje vadovavosi Seimo statuto 65 straipsniu, kuris nustato šias Sveikatos reikalų komiteto veiklos kryptis:

1) rengti gyventojų sveikatos priežiūrą ir visuomenės sveikatą ir sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus ir teikti išvadas dėl tokių įstatymų bei kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų;

2) koordinuoti suinteresuotų valstybės institucijų ir kitų organizacijų darbą rengiant įstatymų projektus komiteto kompetencijai priklausančius klausimais;

3) svarstyti ir teikti pasiūlymus dėl valstybės sveikatos politikos formavimo;

4) atlikti sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl jų veiklos pagerinimo;

5) kontroliuoti sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimą ir Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos kūrimo procesą.

 

            2004 m. gruodžio 15 d. sprendimu Nr. 3 Komitetas patvirtino neetatinių Komiteto ekspertų sąrašą (patikslintas 2004 m. gruodžio 22 d.).

            Pagrindinė Komiteto veiklos forma yra posėdžiai. Komitetas per I (rudens) sesiją ir neeilinę sesiją surengė 11 posėdžių, iš jų 2 išvažiuojamuosius – Birštono savivaldybę ir VUL “Santariškių klinikas”. Posėdžiuose dalyvavo Prezidentūros, Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų ministerijų, Valstybinės ligonių kasos, Nacionalinės sveikatos tarybos, kitų valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų atstovai, žiniasklaidos atstovai.

            Komitetas ataskaitiniu laikotarpiu svarstė 9 įstatymų ir Seimo nutarimų projektus. Kiti svarstyti klausimai susiję su aktualiais sveikatos sistemos reformos klausimais, jų svarstymą inicijavo Komiteto nariai arba į Komitetą kreipęsi visuomeninės organizacijos, jie buvo svarstomi išplėstiniuose posėdžiuose. Dėl svarstytų klausimų Komitetas priėmė sprendimus, pateikė išvadas, pasiūlymus Seimui, Vyriausybei, Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei ligonių kasai, kitoms institucijoms.

 

Teisės aktų projektų svarstymas

 

            Viena iš pagrindinių komiteto veiklos krypčių yra rengti gyventojų sveikatos priežiūrą ir visuomenės sveikatą ir sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus ir teikti išvadas dėl tokių įstatymų bei kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų.

            Rudens sesijos metu Seimas priėmė šiuos įstatymus ir nutarimus, kuriuos nagrinėjant Sveikatos reikalų komitetas buvo paskirtas pagrindiniu:

 

1. Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymas. Įstatymas suderintas su ES direktyvomis ir numato, kad ES šalių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose studijuojantys studentai – nuolatiniai Lietuvos gyventojai privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami valstybės. Tai suteikia teisę šiai gyventojų kategorijai gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

 

Taip pat Komitetas apsvarstė ir pateikė išvadas bei pasiūlymus dėl šių projektų:

 

1. Kraujo donorystės įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. X P-79.  Komitetas nutarė siūlyti grąžinti šį projektą tobulinti Vyriausybei atsižvelgiant į esmines Seimo Teisės departamento, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos ir Lietuvos gydytojų sąjungos pastabas. Taip pat  Komitetas nutarė kreiptis į  Seimo Informacijos ir analizės skyrių bei Europos teisės departamentą dėl kraujo donorystės įstaigų statuso ir veiklos reglamentavimo ypatumų ES šalyse ir pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai gauti šiuo klausimu Europos Komisijos institucijų nuomonę.  Projektas turi būti patobulintas ir pateiktas Seimui 2005 m. pavasario sesijoje.

 

2. Komitetas apsisprendė ir pateikė savo išvadas Seimui ir Vyriausybei dėl 2000-2004 m. Seimo kadencijos metu nespėtų apsvarstyti Komiteto kuruojamos veiklos srities įstatymų projektų ir pasiūlė, kurie iš šių projektų turėtų būti atmesti ir kurie turėtų būti toliau svarstomi šios kadencijos Seime.

 

            Kaip papildomas Sveikatos reikalų komitetas apsvarstė ir pateikė išvadas bei pasiūlymus dėl šių projektų:

1.      Seimo nutarimo "Dėl Seimo I (rudens) sesijos darbų programos" projekto.

2.      Seimo nutarimo “Dėl Vyriausybės veiklos programos” projekto.

3.      Respublikos Prezidento grąžinto Sveikatos draudimo įstatymo 6 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto. Projektui pritarta.

4.      Tabako kontrolės įstatymo 26 straipsnio pakeitimo projektui Nr. IX P-3867. Projektą pasiūlyta atmesti atsižvelgiant į Nacionalinės sveikatos tarybos ir Sveikatos apsaugos ministerijos nuomones ir pateiktus argumentus.

5.  Darbo kodekso, Administracinių teisės pažeidimų kodekso, Bausmių vykdymo kodekso, Seimo narių darbo sąlygų įstatymo, Vidaus tarnybos statuto, Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto Nr. X P-144.

6. Europos Komisijos 2005 metų teisėkūros ir darbo programos.

 

Kita svarbi Komiteto veiklos dalis yra sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinė kontrolė, pasiūlymų ir rekomendacijų dėl jų veiklos pagerinimo teikimas.

 

            Komitetas išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos vadovų informaciją apie aktualius sveikatos apsaugos reformos klausimus, atstovai iš SAM ir VLK nuolat dalyvauja Komiteto posėdžiuose, informuoja apie priimamus sprendimus, atsako į posėdžių dalyvių klausimus. Komiteto nariai aktyviai dalyvauja sprendžiant sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimo bei sveikatos draudimo sistemos valdymo tobulinimo klausimus. Komiteto atstovai dalyvaudavo Privalomojo sveikatos draudimo ir Nacionalinės sveikatos tarybos posėdžiuose. 

            Komitetas 2004 m. gruodžio 8 ir 15 d. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją apie Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo įgyvendinimo problemas – poįstatyminių aktų rengimą, pasirengimą privalomojo sveikatos priežiūros įstaigų civilinės atsakomybės draudimo įvedimui ir kt. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos draudikų asociacijos, Lietuvos draudimo priežiūros komisijos atstovai. Atsižvelgdamas į aptartas problemas Komitetas priėmė sprendimą Nr. 2 “Dėl sveikatos priežiūros įstaigų privalomojo civilinės atsakomybės draudimo” su pasiūlymais Sveikatos apsaugos ministerijai dėl nagrinėtų problemų, į kuriuos iš esmės atsižvelgta.

            Komitetas 2005 m.sausio 19 d. posėdyje išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Ūkio ministerijos informaciją dėl ES Paslaugų vidaus rinkoje direktyvos projekto ir priėmė sprendimą Nr.4 “Dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl paslaugų vidaus rinkoje projekto įgyvendinimo pasekmių sveikatos apsaugai” su pasiūlymu Vyriausybei atlikti poveikio vertinimą dėl galimo sveikatos paslaugų įtraukimo į šios Direktyvos reglamentavimo sritį. 

            Komitetas išklausė VLK informaciją apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto vykdymą 2004 metais ir priėmė sprendimą Nr. 5 su pasiūlymais dėl lėšų paskirstymo ir sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo 2005 metais.

            Komitetas, 2005 m. vasario 4 d. apsilankęs Birštono savivaldybėje, priėmė sprendimą “Dėl išvažiuojamojo posėdžio Birštono savivaldybėje rezultatų” su pasiūlymais Vyriausybei, Sveikatos apsaugos, Finansų ir Ūkio ministerijoms dėl investicijų į sveikatos apsaugą ir kitų aktualių klausimų sprendimo. Komitetas taip pat kreipėsi į Birštono merą išdėstydamas nuomonę dėl  savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigų veiklos ir galimų problemų sprendimo būdų.  Šio posėdžio metu įvyko susitikimas su Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos taryba, kuriame aptarti aktualūs sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo įgyvendinimo ir kiti aktualūs klausimai.

            2005 m. sausio 7 d. įvyko Komiteto susitikimas su Nacionaline sveikatos taryba ir Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybe, kurio metu aptarti sveikatos politikos ir sveikatos apsaugos reformos prioritetai bei numatomas atlikti Lietuvos sveikatos programos įgyvendinimo tarpinis vertinimas.

            2005 m. vasario 23 d. įvyko Komiteto išvažiuojamasis posėdis VUL “Santariškių klinikos”, kuriame pristatyti Santariškių medicinos miestelio plėtros projektai, Vilniaus apskrities sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo plano įgyvendinimo eiga ir problemos.

 

                                                Tarptautiniai ryšiai

 

            Komiteto pirmininkė D. Mikutienė susitiko su Čekijos ambasadoriumi Lietuvoje P. Voznica ir aptarė galimą bendradarbiavimą tarp abiejų šalių parlamentų komitetų, pasikeitė nuomonėmis dėl kitų aktualių sveikatos politikos klausimų. 2005 m. pavasario sesijos metu planuojamas Čekijos Senato komiteto delegacijos vizitas į Lietuvą.

           

Kita veikla

 

            Komiteto nariai ir patarėjai rudens sesijos metu dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos, Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžiuose, Lietuvos sveikatos projekto Valdymo komiteto, visuomeninių organizacijų organizuotuose renginiuose, susitikimuose su medikais, Nacionalinės sveikatos tarybos posėdžiuose.

Komitetas atsižvelgdamas į SAM kreipimąsi į SAM Lietuvos sveikatos projekto, finansuojamo Pasaulio Banko paskolos lėšomis, Valdymo komitetą delegavo Komiteto narį M. Žymantą.  Į Vyriausybės narkotikų kontrolės komisiją deleguota Komiteto narė V.Vertelienė.

Komitetas 2004 m. gruodžio mėn. kartu su SAM, Olandijos Vyriausybe, Klaipėdos universitetu organizavo konferenciją Seime visuomenės sveikatos politikos klausimais – visuomenės sveikatos priežiūros reformos nacionaliniame ir savivaldybių lygyje, bendruomenių veiklos šioje srityje, visuomenės sveikatos specialistų rengimo ir perkvalifikavimo klausimais. Konferencijoje dalyvavo Seimo nariai, Sveikatos apsaugos ministerijos įstaigų, apskričių ir savivaldybių, Klaipėdos universiteto atstovai.

Komiteto pirmininkė  D. Mikutienė 2004 m. gruodžio mėn.dalyvavo Lietuvos slaugos specialistų organizacijos kongrese Vilniuje, kur vyko diskusija dėl aktualių slaugos specialistų darbo organizavimo, darbo apmokėjimo ir kitų problemų. 2005 m. sausio mėn. Komiteto nariai A. Matulas ir M. Žymantas dalyvavo Lietuvos diabeto asociacijos konferencijoje dėl aktualių cukrinio diabeto kontrolės ir gydymo problemų. 2005 m. sausio mėn. Komiteto nariai V. M. Čigriejienė, J. Olekas ir  V.Vertelienė dalyvavo Kauno apskrities ligoninės Dienos chirurgijos centro, kurio įrengimą finansavo Lietuvos sveikatos projektas, atidaryme. 2005 m. vasario- kovo mėn. Komiteto pirmininkė D. Mikutienė dalyvavo Kauno 2-osios klinikinės ligoninės  Dienos chirurgijos  centro atidaryme, Klaipėdos apskrities ligoninės konsultacinės poliklinikos atidaryme, Vilniaus m. Vilkpėdės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės atidaryme.

            Rudens sesijos ir neeilinės sesijos laikotarpiu gauti ir išnagrinėti 72 gyventojų ir visuomeninių organizacijų laiškai ir prašymai, pareiškėjams atsakyta. Komitetas išsiuntė 163 paklausimus ir kitus raštus Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei ligonių kasai ir kitoms institucijoms. Atsižvelgdama į pasikartojančius gyventojų skundus dėl invalidumo nustatymo ir MSEK veiklos Komiteto pirmininkė D. Mikutienė kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl šių problemų sprendimo. Gautas ministerijos atsakymas – gyventojų keliamos problemos iš dalies sprendžiamos. Komitetas numato šį klausimą svarstyti 2005 m. pavasario sesijos metu.

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                              D. Mikutienė



 
 © Seimo kanceliarija, 2008