Sveikatos reikalų komiteto veiklos 2005 m. pavasario sesijoje ataskaita

EN  FR

                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                       

LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto veiklos 2005 m. pavasario sesijoje ataskaita

 

Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komitetas 2005 metų II -ąją (pavasario) sesiją pradėjo tokios sudėties:

Komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas, nariai - Vytautas Bogušis, Vida Marija Čigriejienė, Juozas Olekas, Vilija Vertelienė, Manfredas Žymantas.

 

Komiteto narių kuruojamos sveikatos sistemos sritys :

 

Sritys

Kuratoriai

Sveikatos sistemos valdymas

V. Bogušis, V. M.Čigriejienė, A.Matulas,

D. Mikutienė, V.Vertelienė, M. Žymantas

Sveikatos sistemos finansavimas ir sveikatos draudimas

A. Matulas, D. Mikutienė, J. Olekas,

M. Žymantas

Pacientų teisės, medicinos etika

V. Bogušis, V. M.Čigriejienė, A. Matulas,

J. Olekas

Medicinos specialistų rengimas, kvalifikacijos kėlimas

V. M.Čigriejienė, J. Olekas, V. Vertelienė

Asmens sveikatos priežiūra

V. M. Čigriejienė, A. Matulas,

V.Vertelienė,  M. Žymantas

Visuomenės sveikatos priežiūra

D. Mikutienė, J. Olekas

Odontologija

D. Mikutienė, J. Olekas

Farmacija, vaistų politika

A. Matulas, J. Olekas, V. Vertelienė

Tabako ir alkoholio kontrolė ir profilaktika

J. Olekas

Narkotikų kontrolė ir narkomanijos prevencija

V. M. Čigriejienė

Donorystė ir transplantacija

A. Matulas, D. Mikutienė

Slauga ir palaikomasis gydymas

V. Bogušis, D. Mikutienė, J. Olekas

Sanatorinis – kurortinis gydymas ir reabilitacija

V. Bogušis, D. Mikutienė, J. Olekas

Sveikatos apsaugos ministerijos parlamentinė kontrolė

V. Bogušis, D. Mikutienė, J. Olekas

Valstybinės ligonių kasos parlamentinė kontrolė

D. Mikutienė, J. Olekas, V.Vertelienė, M. Žymantas

Nacionalinė sveikatos taryba 

D. Mikutienė

 

Komitetas savo veikloje vadovavosi Seimo statuto 65 straipsniu, kuris nustato šias Sveikatos reikalų komiteto veiklos kryptis:

1) rengti gyventojų sveikatos priežiūrą ir visuomenės sveikatą ir sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus ir teikti išvadas dėl tokių įstatymų bei kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų;

2) koordinuoti suinteresuotų valstybės institucijų ir kitų organizacijų darbą rengiant įstatymų projektus komiteto kompetencijai priklausančius klausimais;

3) svarstyti ir teikti pasiūlymus dėl valstybės sveikatos politikos formavimo;

4) atlikti sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl jų veiklos pagerinimo;

5) kontroliuoti sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimą ir Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos kūrimo procesą.

            2005 m. kovo mėn. 25 d. Komitetas savo sprendimu Nr.7 patvirtino pavasario sesijos darbo planą. Pagrindinė Komiteto veiklos forma yra posėdžiai. Komitetas per II (pavasario) sesiją surengė 16 posėdžių, iš jų 1 – bendrą su Europos reikalų komitetu. Posėdžiuose dalyvavo Prezidentūros, Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų ministerijų, Valstybinės ligonių kasos, Nacionalinės sveikatos tarybos, kitų valstybės valdymo institucijų, medikų, pacientų bei kitų visuomeninių organizacijų atstovai, žiniasklaidos atstovai.

            Komitetas ataskaitiniu laikotarpiu svarstė 20 įstatymų ir Seimo nutarimų projektų bei 1 Seimo rezoliucijos projektą. Kiti svarstyti klausimai susiję su aktualiais sveikatos sistemos reformos ir parlamentinės kontrolės klausimais, jų svarstymą inicijavo Komiteto nariai arba į Komitetą kreipęsi visuomeninės organizacijos. Dėl svarstytų klausimų Komitetas priėmė sprendimus, pateikė išvadas, pasiūlymus Seimui, Vyriausybei, Sveikatos apsaugos ministerijai, Nacionalinei sveikatos tarybai, kitoms institucijoms.

 

Teisės aktų projektų svarstymas

 

            Viena iš pagrindinių komiteto veiklos krypčių yra rengti gyventojų sveikatos priežiūrą ir visuomenės sveikatą ir sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus ir teikti išvadas dėl tokių įstatymų bei kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų.

            Pavasario sesijos metu Seimas priėmė šiuos įstatymus ir nutarimus, kuriuos nagrinėjant Sveikatos reikalų komitetas buvo paskirtas pagrindiniu:

 

1. Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymas. Įstatymas suderintas su ES teisės normomis bei tarptautinėmis konvencijomis ir numato, kad pabėgėliai ir kai kurie kiti Lietuvoje esantys užsienio šalių gyventojai, kurie reikalingi papildomos apsaugos, privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami valstybės. Tai suteikia teisę šiai gyventojų kategorijai gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

 

2. Sveikatos sistemos įstatymo 47 straipsnio pakeitimo įstatymas. Įstatymas suderintas su ES  teisės normomis ir tarptautinėmis konvencijomis ir patikslina nuostatas dėl valstybės laiduojamos sveikatos priežiūros pabėgėliams ir kai kurių kitų kategorijų užsieniečiams, kurie laikinai gyvena Lietuvoje ir reikalingi papildomos apsaugos.

 

3. Sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio pakeitimo įstatymas. Įstatymas priimtas siekiant tobulinti vaistų ambulatoriniam gydymui įsigijimo išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo sistemą ir nustato, kad kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarką tvirtina Vyriausybė.

 

4.Sveikatos draudimo įstatymo 6, 9, 10, 11 straipsnių pakeitimo įstatymas. Įstatymas priimtas siekiant suderinti Sveikatos draudimo įstatymo ir Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nuostatas.

 

5. Medicinos praktikos įstatymo, Odontologijos praktikos įstatymo, Sveikatos sistemos įstatymo, Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo, Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimo įstatymas. Įstatymas priimtas siekiant keičiamus įstatymus suderinti su  Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu.

 

6. Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 28 straipsnio pakeitimo įstatymas.  Įstatymas priimtas siekiant suderinti keičiamą įstatymą su Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymu ir užtikrinti psichikos ligonių teisę į valstybės garantuojamą teisinę pagalbą.  

 

7. Seimo nutarimas “Dėl Seimo nutarimo “Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos įsteigimo ir jos sudėties” 2 straipsnio pakeitimo”.  Šiuo nutarimu atnaujinta Nacionalinės sveikatos tarybos sudėtis, kadangi ankstesnė taryba baigė savo ketverių metų kadenciją.

 

8. Seimo nutarimas “Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos 2004 metų veiklos ataskaitos”.  Nutarimas priimtas išklausius ir apsvarsčius Nacionalinės sveikatos veiklos 2004 metų veiklos ataskaitą. Pagal šį nutarimą Vyriausybė kartu su Nacionaline sveikatos taryba turi parengti ir iki 2005 m. gruodžio 1 d. pateikti Seimui Lietuvos sveikatos programos įgyvendinimo tarpinį vertinimą.

 

9. Seimo nutarimas “Dėl 2004 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto vykdymo apyskaitos”.

 

10. Seimo rezoliucija “Dėl Lietuvos sveikatos programos įgyvendinimo”.  Rezoliucija priimta po diskusijos Seimo plenariniame posėdyje išklausius Nacionalinės sveikatos metinį pranešimą. Rezoliucijoje siūloma suteikti prioritetą investicijoms į sveikatą 2007 –2013 m. ES finansinės perspektyvos laikotarpiu,  toliau didinti sveikatos apsaugos finansavimą, akcentuojamos svarbiausios gyventojų sveikatos problemos ir prioritetinės sveikatos politikos kryptys.

 

Taip pat Komitetas atsižvelgdamas į Europos reikalų komiteto pavedimus apsvarstė ir pateikė išvadas bei pasiūlymus dėl šių ES teisės aktų  projektų:

 

1. ES Paslaugų vidaus rinkoje direktyvos projekto.

2. ES 2007-2013 m. finansinės perspektyvos projekto.

3. Tarybos reglamento dėl maisto papildymo vitaminais, mineralais ir kitomis medžiagomis projekto.

4. Dėl Tarybos reglamento dėl maisto mitybinių ir sveikatos teiginių projekto.

5. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo dėl Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005-2008 m. projekto. Projektas svarstytas bendrame posėdyje su Europos reikalų komitetu.

           

Komitetas išklausė Sveikatos apsaugos ir kitų ministerijų informaciją dėl šių ES teisės aktų projektų, kurių svarstymas bus tęsiamas Seimo rudens sesijoje :

 

1. Pasiūlymo Europos Parlamento ir Tarybos direktyvai, pakeičiančio 2003/88/EB direktyvą dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų projekto.

2. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo dėl Bendrijos veiksmų programos sveikatos ir vartotojų teisių apsaugos srityse 2007-2013 metais projekto.

3. Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl pediatrijoje naudojamų vaistų, iš dalies keičiančio Reglamentą Nr. 1768/92, Direktyvą 2001/83 ir Reglamentą EB Nr. 726/2004.

 

            Kaip papildomas Sveikatos reikalų komitetas apsvarstė ir pateikė išvadas bei pasiūlymus dėl šių projektų:

1.      Seimo nutarimo "Dėl Seimo II(pavasario) sesijos darbų programos" projekto.

2.      Seimo nutarimo “Dėl Vyriausybės veiklos 2004 metais ataskaitos” projekto.

3.      2005 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-574 – pateikta eilė pasiūlymų, į kuriuos iš dalies atsižvelgta.

4. Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo, Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo, Žalos atlyginimo dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimų profesine liga laikinojo įstatymo bei Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto Nr. X P-449.

5.  Administracinių teisės pažeidimų kodekso 183 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-411 A.

6. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 239–4 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-380.

7. Pelno mokesčio įstatymo 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-322. 

8.  Gyventojų pajamų mokesčio 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-323.

9. Civilinio kodekso 6.470 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-392.

10. Baudžiamojo kodekso 153 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. X P-221 A.

11. Geriamojo vandens tiekimo ir nuotėkų tvarkymo įstatymo ir šio įstatymo įgyvendinimo įstatymo projektų Nr. X P-284, 285.

 

Kita svarbi Komiteto veiklos dalis yra sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinė kontrolė, pasiūlymų ir rekomendacijų dėl jų veiklos pagerinimo teikimas.

 

            Komitetas išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos vadovų informaciją apie aktualius sveikatos apsaugos reformos klausimus, atstovai iš SAM ir VLK nuolat dalyvauja Komiteto posėdžiuose, informuoja apie priimamus sprendimus, atsako į posėdžių dalyvių klausimus. Komiteto nariai aktyviai dalyvauja sprendžiant sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimo bei sveikatos draudimo sistemos valdymo tobulinimo klausimus. Komiteto atstovai dalyvaudavo Privalomojo sveikatos draudimo ir Nacionalinės sveikatos tarybos posėdžiuose. 

            Komitetas 2005 m. kovo 23 d. ir  balandžio 6 d. apsvarstė cukriniu diabetu sergančiųjų sveikatos problemas – savikontrolės priemonių kompensavimą, išmokų gydomajam maitinimui panaikinimą, pavėluotą cukrinio diabeto diagnostiką ir kt. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos  diabeto asociacijos ir diabeto klubų, Kauno medicinos universiteto ir VU medicinos fakulteto specialistai ir klinikų bei institutų vadovai, Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovai. Atsižvelgdamas į aptartas problemas Komitetas priėmė sprendimą Nr.8 su pasiūlymais Sveikatos apsaugos ministerijai ir kitoms institucijoms dėl nagrinėtų problemų, į kuriuos iš dalies atsižvelgta.

            Komitetas 2005 m. balandžio mėn. apsvarstė  pasirengimo Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymui įgyvendinti problemas. Diskusijoje dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos ministerijų atstovai, Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos ir jos teritorinių padalinių, Invalidų reikalų tarybos, Lietuvos gydytojų sąjungos, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, neįgaliųjų organizacijų atstovai. Atsižvelgdamas į diskusijos rezultatus Komitetas 2005 m. balandžio 13 d. priėmė sprendimą Nr.9 “Dėl invalidumo nustatymo ir medicininės socialinės ekspertizės sistemos pertvarkymo problemų” su pasiūlymais dėl nagrinėtų problemų sprendimo, į kuriuos iš esmės atsižvelgta.

            Komitetas 2005 m. birželio  mėn. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją apie rengiamą atnaujintos Greitosios medicinos pagalbos koncepciją projektą ir priėmė sprendimą Nr.10 su pasiūlymais dėl šio koncepcijos. Šio klausimo svarstymas bus tęsiamas Seimo rudens sesijoje.

            Atsižvelgdamas į gautus pacientų organizacijų ir kitus laiškus Komitetas 2005 m. gegužės – liepos mėn. posėdžiuose svarstė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Vyriausybės nutarimo dėl Kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos projektą ir pateikė eilę pasiūlymų dėl jo tobulinimo.

            Komitetas 2005 m. balandžio ir birželio mėn. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją apie medikų atlyginimų didinimą nuo 2005 m. gegužės 1 d.

            Komitetas 2005 m. balandžio mėn. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl planuojamo visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų  reformos modelio. Šio klausimo svarstymas bus tęsiamas Seimo rudens sesijoje parengus Visuomenės sveikatos priežiūros ir kitų susijusių įstatymų pataisas.

            Komitetas 2005 m. birželio mėn. išklausė ir aptarė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją apie apskričių sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo planų įgyvendinimą ir sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo 2005 metų programos lėšų paskirstymą.

            Komitetas 2005 m. gegužės mėn. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos informaciją apie pasirengimą pacientų europinės e-kortelės  įvedimo įgyvendinant atitinkamą ES direktyvą. Ši kortelė įvesta nuo 2005 m. liepos 1 d.

           

                                                Tarptautiniai ryšiai

 

            Komiteto nariai  A. Matulas, V. Bogušis, V.M. Čigriejienė, J. Olekas, V.Vertelienė, M. Žymantas, patarėjai R. Virbalis ir E. Jankauskas lankėsi 2005 m. gegužės 3 d. Latvijos Seime, kur susitiko su Latvijos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu. Susitikimo metu aptartos aktualiausios Lietuvos ir Latvijos sveikatos politikos problemos – sveikatos apsaugos finansavimas ir medikų atlyginimų didinimas, vaistų kompensavimas, dirbtinio apvaisinimo teisinis reglamentavimas, visuomenės sveikatos priežiūros reforma, pacientų teisių užtikrinimas ir kt. Aptartas galimas tolesnis komitetų bendradarbiavimas. Komiteto delegacija taip pat lankėsi Latvijos Infektologijos centre Rygoje, kur susipažino su Latvijos AIDS profilaktikos ir kontrolės sistema. 

2005 m. balandžio mėn. įvyko Čekijos Senato sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto delegacijos vizitas į Lietuvą, kurio metu Čekijos parlamentarai susipažino su Lietuvos sveikatos politika, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos veikla, lankėsi VUL”Santariškių klinikos”. Balandžio 11 d. įvyko Komiteto narių susitikimas su delegacija, kurio metu pasikeista nuomonėmis aktualiais Lietuvos ir Čekijos sveikatos politikos ir sveikatos apsaugos reformos klausimais, aptartos galimos komitetų bendradarbiavimo kryptys.

2005 m. birželio 15 –16 d.d. įvyko Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir vartotojų  teisių apsaugos komiteto delegacijos vizitas į Lietuvą. Birželio 15 d. įvyko delegacijos susitikimas su Komitetu, kurio metu aptartos Lietuvos sveikatos politikos problemos ir pasiekimai harmonizuojant Lietuvos įstatymus su ES teisės normomis, diskutuota ES struktūrinių fondų panaudojimo sveikatos apsaugai, gydytojų migracijos, tabako ir alkoholio kontrolės ir kitais aktualiais klausimais. Aptartos galimos komitetų tolesnio bendradarbiavimo kryptys.

2005 m. birželio 1-2 d. Komiteto nariai A. Matulas, V.M. Čigriejienė, V.Vertelienė ir M. Žymantas dalyvavo tarptautinėje ES konferencijoje tabako kontrolės klausimais Liuksemburge. 

Komiteto pirmininkės pavaduotojas A. Matulas ir vyresnysis patarėjas R. Virbalis 2005 m. gegužės 19 –20 d. dalyvavo Europos Sveikatos akademijos organizuotoja parlamentarų konferencijoje Taline, Estijoje. Konferencijoje diskutuota aktualiomis sveikatos politikos temomis – pacientų mobilumas ES, ES šalių sveikatos ir socialinės politikos koordinavimas sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimas Estijoje, Rumunijoje, Suomijoje, Čekijoje ir kitose šalyse, ES šalių narių bendradarbiavimas sveikatos reformos klausimais ir kt.

 

 

 

           

Kita veikla

 

            Komiteto nariai ir patarėjai rudens sesijos metu dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos, Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžiuose, Lietuvos sveikatos projekto Valdymo komiteto, visuomeninių organizacijų organizuotuose renginiuose, susitikimuose su medikais, Nacionalinės sveikatos tarybos posėdžiuose.

Komitetas 2005 m. balandžio mėn. kartu su SAM, Pasaulio Sveikatos Organizacija  organizavo konferenciją Seime “Svarbus kiekvienas vaikas” – vaikų iki 3 metų globos ir sveikatos priežiūros klausimais. Konferencijoje dalyvavo Seimo nariai, Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ministerijų ir joms pavaldžių įstaigų atstovai, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, Švietimo ir mokslo ministerijos Socialinių tyrimų instituto, apskričių ir savivaldybių, kūdikių namų atstovai. Konferencija skirta Pasaulinei sveikatos dienai, pristatyti moksliniai tyrimai vaikų iki 3 metų sveikatos ir socialinės apsaugos srityje, priimta rezoliucija.

            Komiteto pirmininkė D. Mikutienė 2005 m. balandžio mėn. organizavo Komiteto pasitarimą su Sveikatos apsaugos ministerija, VUL “Santariškių klinikų” ir Kauno medicinos universiteto klinikų specialistais bei Lietuvos išsėtinės sklerozės aktualioms ši liga sergančiųjų sveikatos problemoms ir jų sprendimo būdams aptarti. Po pasitarimo pateikta eilė pasiūlymų Sveikatos apsaugos ministerijai dėl nagrinėtų problemų sprendimo.

Komiteto nariai A. Matulas ir M. Žymantas 2005 m. birželio mėn. dalyvavo Lietuvos diabeto asociacijos suvažiavime, kur buvo nagrinėti aktualūs sergančiųjų diabetu sveikatos priežiūros klausimai.

Komiteto nariai A. Matulas, J. Olekas ir Komiteto patarėjas E. Jankauskas dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos tarpžinybinėje darbo grupėje visuomenės sveikatos priežiūros reformą reglamentuojančioms įstatymų pataisoms parengti.

            Pavasario sesijos laikotarpiu gauti 496 laiškai ir raštai. Išnagrinėti 153 gyventojų ir visuomeninių organizacijų laiškai ir prašymai, pareiškėjams atsakyta. Komitetas išsiuntė 271 paklausimą ir kitus raštus Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei ligonių kasai ir kitoms institucijoms, iš jų – persiųsti 152 gyventojų ir visuomeninių organizacijų prašymai. 

Atsižvelgdama į moterų organizacijų pateiktus aktualius pasiūlymus dėl smurto prieš moteris ir vaikus prevencijos teisinio reglamentavimo tobulinimo Komiteto pirmininkė D. Mikutienė kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Žmogaus teisių komitetus dėl šių problemų sprendimo parengiant atitinkamas įstatymų pataisas.

 

 

 

Komiteto pirmininkė                                  D. Mikutienė



 
 © Seimo kanceliarija, 2008