Sveikatos reikalų komiteto veiklos 2006 m. pavasario sesijoje ataskaita

EN  FR

                                                                                                                                                                                                                                                           

LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto veiklos 2006 m. pavasario sesijoje ataskaita

 

           Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komitetas 2006 metų IV (pavasario ) sesiją pradėjo tokios sudėties:

Dangutė Mikutienė (pirmininkė), A.Matulas (pirmininkės pavaduotojas), nariai V.Bogušis (iki 2006 04 06), V.Čepas (nuo 2006 04 06), A.V. Čigriejienė, J.Olekas, V.Vertelienė, M.Žymantas.

 

Komiteto narių kuruojamos sveikatos sistemos sritys:

 

Sritys

Kuratoriai

Sveikatos sistemos valdymas

V.M.Čigriejienė, A.Matulas, D. Mikutienė
 V.Vertelienė,  M.Žymantas

 

Sveikatos sistemos finansavimas ir sveikatos draudimas

A.Matulas, D.Mikutienė, J.Olekas,

M.Žymantas

 

Pacientų teisės, medicinos etika

V.M.Čigriejienė,  A.Matulas, J.Olekas,

V.Čepas

 

Medicinos specialistų rengimas, kvalifikacijos kėlimas

V.M.Čigriejienė,  J.Olekas, V.Vertelienė

 

Asmens sveikatos priežiūra

V.M.Čigriejienė,  A.Matulas, V. Vertelienė,
 M.Žymantas

 

Visuomenės sveikatos priežiūra

D.Mikutienė, J.Olekas, M.Žymantas,

A.Matulas

 

Odontologija

D.Mikutienė,  J.Olekas

 

Farmacija, vaistų politika

A.Matulas, J.Olekas, V.Vertelienė

 

Tabako ir alkoholio kontrolė ir profilaktika

J.Olekas, V.Čepas, M.Žymantas,

A.Matulas

 

Narkotikų kontrolė ir narkomanijos prevencija

V.M.Čigriejienė

 

Donorystė ir transplantacija

A.Matulas,  D.Mikutienė

 

Slauga ir palaikomasis gydymas

V.M.Čigriejienė,  A.Matulas

 

Sanatorinis - kurortinis gydymas ir reabilitacija

D.Mikutienė,  J.Olekas

 

Sveikatos apsaugos ministerijos parlamentinė kontrolė

D.Mikutienė, J. Olekas, V.Čepas

 

Valstybinės ligonių kasos parlamentinė kontrolė

 

Nacionalinės sveikatos taryba

D.Mikutienė,  J.Olekas, V.Vertelienė,
 M.Žymantas

 

D.Mikutienė, M.Žymantas

 

Psichikos sveikata

V.Čepas

 

 

             Komitetas savo veikloje vadovavosi Seimo statuto 65 straipsniu, kuris nustato šias Sveikatos reikalų komiteto veiklos kryptis:

1) rengti gyventojų sveikatos priežiūrą ir visuomenės sveikatą bei sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus ir teikti išvadas dėl tokių įstatymų bei kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų;

2) koordinuoti suinteresuotų valstybės institucijų ir kitų organizacijų darbą rengiant įstatymų projektus komiteto kompetencijai priklausančius klausimais;

3) svarstyti ir teikti pasiūlymus dėl valstybės sveikatos politikos formavimo;

4) atlikti sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl jų veiklos pagerinimo;

5) kontroliuoti sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimą ir Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos kūrimo procesą.

             Komitetas savo veiklą vykdė, vadovaudamasis darbo planu, kuris buvo patvirtintas 2006 m. kovo 15 dienos posėdyje Komiteto sprendimu Nr.3. Pagrindinė Komiteto veiklos forma yra posėdžiai. Komitetas per IV (pavasario) sesiją surengė 19 posėdžių. Posėdžiuose dalyvavo Prezidentūros, Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų ministerijų, Valstybinės ligonių kasos, Nacionalinės sveikatos tarybos, kitų valstybės valdymo institucijų, medikų, pacientų bei kitų visuomeninių organizacijų atstovai.

             Komitetas ataskaitiniu laikotarpiu apsvarstė 26 įstatymų ir Seimo nutarimų projektus, 3 ES teisės aktų projektus. Kiti svarstyti klausimai susiję su aktualiais sveikatos sistemos reformos klausimais, jų svarstymą inicijavo Komiteto nariai arba į Komitetą kreipęsi visuomeninės organizacijos. Dėl svarstytų klausimų Komitetas priėmė sprendimus, pateikė išvadas, pasiūlymus Seimui, Vyriausybei, Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei ligonių kasai, Nacionalinei sveikatos tarybai, kitoms institucijoms.

 

Teisės aktų projektų svarstymas

 

             Viena iš pagrindinių komiteto veiklos krypčių yra rengti gyventojų sveikatos priežiūrą ir visuomenės sveikatą ir sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus ir teikti išvadas dėl tokių įstatymų bei kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų.

             Pavasario sesijos metu Seimas priėmė šiuos įstatymus ir nutarimus, kuriuos nagrinėjant Sveikatos reikalų komitetas buvo paskirtas pagrindiniu:

1. Farmacijos įstatymas. Šį įstatymo projektą Komitetas pradėjo svarstyti dar 2005 metų rudens sesijoje. Projektas buvo iš esmės pataisytas, atsižvelgiant į įvairių  asociacijų, Komiteto neetatinių ekspertų, specialybinių draugijų pasiūlymus. Įstatymas naujai reglamentuoja farmacijos praktiką ir farmacinę veiklą, licencijavimą, vaistinių preparatų ir medicininės paskirties produktų registraciją, pateikimą į rinką, kokybės kontrolę, tiriamųjų vaistinių preparatų klinikinių tyrimų ir farmakologinio budrumo principus, kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainodarą, vaistinių preparatų ir medicininės paskirties produktų reklamą ir informacijos apie vaistinius preparatus teikimą. Įstatymas taip pat  nustato pagrindines valstybės institucijas, administruojančias farmacijos sektorių, jų atliekamus veiksmus bei kompetencijos ribas.

 

 

2. Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymas. Įstatymas patikslina asmenų ratą, kurie, nebuvo draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu, nors draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu bazinei pensijai gauti. Įstatymu suderintos šios nuostatos ir asmenims, kurie paskirti rūpintojais (globėjais) vyresnio kaip 24 metai asmens užtikrinta galimybė būti valstybės apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu.

3. Tabako kontrolės įstatymo 19 ir 26 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymas. Įstatymas numato, kad nuo 2007 m. sausio 1 d. bus uždrausta rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus. Įstatymu užtikrinamos saugios darbo sąlygos ir sumažinama pasyvaus rūkymo įtaka restoranų, kavinių, barų ir kitų viešojo maitinimo įstaigų, klubų, diskotekų darbuotojų ir lankytojų sveikatai. 

4. Seimo nutarimas "Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos 2005 metų veiklos ataskaitos".  

5. Seimo nutarimas “Dėl Lietuvos Respublikos 2005 metų  Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto vykdymo  metinės apyskaitos patvirtinimo”.

6. Tabako kontrolės įstatymo 2, 11, 14, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymas. Įstatymas panaikinto Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 11-281; 2003, Nr. 117-5317) nuostatų prieštaravimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai, taip pat atsižvelgti į teismuose, Lietuvos Respublikos Seimo komitetuose pareikštą nuomonę, kad Tabako kontrolės įstatyme nustatytos ekonominės sankcijos būtų proporcingos padarytam pažeidimui.

7. Seimo nutarimas “ Dėl Lietuvos sveikatos programos įgyvendinimo tarpinio vertinimo ataskaitos”.

8. Nacionalinės sveikatos tarybos metinis pranešimas.

 

         Sveikatos reikalų komitetas kaip pagrindinis komitetas pateikė išvadas dėl šių įstatymų projektų:

 

1. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolės įstatymo ir jį keitusio įstatymo pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas, Nr. XP-1181.

2. Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-205.

 

          Sveikatos reikalų komitetas priėmė sprendimus dėl svarstymo parengiamųjų darbų šių įstatymų projektų:

 

1. Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimo įstatymas, Nr. XP-1437.

2. Visuomenės sveikatos stebėsenos (monitoringo) įstatymo 2, 7, 9, 12, 13, 14, 16 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei IV skyriaus pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XP-1439.

3. Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymas, Nr. XP-1438.

4. LR Žmonių palaikų tvarkymo įstatymas, Nr. XP-1505.

 

           Taip pat Komitetas, atsižvelgdamas į Europos reikalų komiteto pavedimus, apsvarstė ir pateikė išvadas bei pasiūlymus dėl šių ES teisės aktų projektų:

 

1. Dėl ES direktyvos dėl paslaugų vidaus rinkoje projekto. Komitetas apsvarstė Paslaugų direktyvos poveikio PSDF biudžetui vertinimo rezultatus ir pakartotinai pritarė Komiteto 2005 m. balandžio mėn. 6 dienos išvadai dėl šio projekto.

 2. Dėl ES 7BP programos mokslinių tyrimų projektų, kuriais ketinama atlikti mokslinius tyrimus, naudojant kamienines ląsteles, įskaitant ir žmogaus kamienines embrionines ląsteles. Komitetas priėmė sprendimą Nr. 2, kuriame pasiūlė Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijoms rengiant poziciją dėl 7-osios bendrosios mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstracinių veiklų programos (2007-2013 m.) specialios programos „Bendradarbiavimas“, Lietuvos  pozicijoje  aiškiai atskirti nuostatas dėl embrioninių kamieninių ląstelių tyrimų, kuriuos draudžia Lietuvos teisės aktai, finansavimo ir suaugusiųjų bei virkštelės (placentinio) kraujo kamieninių ląstelių tyrimų finansavimo.

3.  Dėl Europos Sąjungos 2007- 2013 metų struktūrinės paramos panaudojimo strategijos projekto. Komitetas pritarė Europos Sąjungos 2007- 2013 metų struktūrinės paramos panaudojimo strategijos projektui ir pasiūlė papildomai Energijos efektyvumo programos dalyje išskirti ne mažiau kaip 1 procentą sveikatos įstaigų projektams.

 

            Kaip papildomas Sveikatos reikalų komitetas apsvarstė ir pateikė išvadas bei pasiūlymus dėl šių projektų:

 

1. Seimo nutarimo “Dėl Seimo IV (pavasario) sesijos darbų programos” projekto.

2. Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo projektas, Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo projekto Nr. XP-284, XP-285.

3. Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 67 straipsnio papildymo ir pakeitimo įstatymo projekto  Nr. XP-854.

4. Cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-1107.

5. Alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio papildymo ir 34 straipsnio 3 bei 11 dalies pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-891. 

6. Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10  straipsnių pakeitimo ir papildymo, trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimo bei papildymo 71, 72 straipsniais ir priedo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP- 1166.

7.  Alkoholio kontrolės įstatymo 18 ir 28 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto  Nr. XP- 1078.

8.  Vidaus tarnybos statuto 39 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-1358.

9.  Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimo įstatymo projekto  Nr. XP-1360.

10. Triukšmo valdymo įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-610(2).

11. 2006 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-1440.

12. Seimo nutarimo "Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės  programos" projekto. 

13. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 44(1), 44(2), 224, 259(1), 320 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 44(3), 44(4) ir 44(5) straipsniais įstatymo projekto Nr. XP-1484.

 

            Kita svarbi Komiteto veiklos dalis yra sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinė kontrolė, pasiūlymų ir rekomendacijų dėl jų veiklos pagerinimo teikimas.

 

             Komitetas išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos vadovų informaciją apie aktualius sveikatos apsaugos reformos klausimus. Atstovai iš SAM ir VLK nuolat dalyvauja Komiteto posėdžiuose, informuoja apie priimamus sprendimus, atsako į posėdžių dalyvių klausimus. Komiteto nariai aktyviai dalyvauja sprendžiant sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimo bei sveikatos draudimo sistemos valdymo tobulinimo klausimus.

             Komitetas 2006 m. kovo mėn. dalyvaujant Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, Valstybės kontrolės atstovams apsvarstė Valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaitą “Išlaidos kompensuojamiesiems vaistams”. Buvo priimtas sprendimas Nr.1, kuriame siūloma Sveikatos apsaugos ministerijai apsvarstyti galimybę parengti ir patvirtinti bendras ligų diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodikas, tobulinti Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti, Kompensuojamųjų vaistų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašų keitimo tvarkos aprašą, užtikrinti Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašų tikslinimo komisijos priimamų sprendimų objektyvumą ir pagrįstumą.

             Komitetas 2006 m. kovo mėn. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos, Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos bei Klaipėdos apskrities administracijos atstovų informaciją dėl Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės reorganizavimo.  Buvo priimtas Komiteto sprendimas Nr. 5,  kuriame pasiūlyta Sveikatos apsaugos ministerijai, atsižvelgiant į Valstybinėje tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2003-2006 metų programoje numatytas priemones, įvertinti specializuotų tuberkuliozės ligoninių perspektyvas, jų finansavimo problemas bei  naujų ir modernių gydymo metodų diegimą šiose ligoninėse.

              Komitetas 2006 m. balandžio mėn. išklausė Specialiųjų tyrimų tarnybos informaciją apie sociologinio tyrimo “Lietuvos korupcijos žemėlapis 2005” rezultatus bei korupcijos paplitimą sveikatos apsaugos sistemoje bei įvertino Sveikatos apsaugos ministro įsakymą “Dėl korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos patvirtinimo”. Komitetas priėmė  sprendimą Nr. 6, kuriuo Sveikatos apsaugos ministerija įpareigota  kartą per ketvirtį teikti Komitetui informaciją apie Korupcijos prevencijos Sveikatos sistemoje programos priemonių 2006-2007 metų plane numatytų priemonių vykdymą, pateikiant analizę bei siūlymus dėl Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos tobulinimo.

               Komitetas 2006 m. balandžio, gegužės mėnesiais svarstė trečiojo etapo medikų darbo užmokesčio didinimo klausimą. Posėdžių metu buvo išklausyta Sveikatos apsaugos ministerijos informacija bei Lietuvos ligoninių asociacijos, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos gydytojų sąjungos, Komiteto ekspertų pasiūlymai dėl trečiojo medicinos darbuotojų darbo užmokesčio didinimo etapo prioritetų ir sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų indeksavimo bei taikomos apmokėjimo už stacionarines paslaugas tvarkos. Po svarstymų Komitetas priėmė sprendimą Nr. 7, kuriuo pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai apsvarstyti Komiteto posėdžių metu išsakytas pastabas bei, jas įvertinus,  patobulinti medicinos darbuotojų darbo užmokesčio didinimo tvarką.

                 Komitetas 2006 m. gegužės mėn., reaguodamas į dažnus raštiškus ir žodinius gyventojų nusiskundimus dėl Lietuvos Respublikos Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo spragų, inicijavo klausimo svarstymą dėl Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto parengimo ir sudarė darbo grupę šio projekto rengimui iš Komiteto, Sveikatos apsaugos ministerijos ekspertų bei Vilniaus universiteto atstovų.

                 Komitetas 2006 m. gegužės mėn. išklausė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos bei Ortopedijos ir medicinos pramonės įmonių asociacijos pateiktą informaciją dėl ortopedijos techninių priemonių kompensavimo ir priėmė sprendimą Nr.9, kuriuo siūloma                         Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos peržiūrėti ortopedijos techninių priemonių asortimentą, bazines kainas, kurios šioms priemonėms buvo nustatytos 2000 metų balandžio mėnesį ir galioja iki šiol.

                  Komitetas 2006 m. gegužės mėn. išklausė UAB TEVA/Sicor Biotech” ir jos advokatų bei Valstybinės vaistų kontrolės prie Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl vaistinio preparato “Grasalva” ir  pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai tęsti diskusiją tarp UAB „Sicor Biotech” ir VVKT ekspertų ir galutinai išspręsti vaistinio preparato „Grasalva” registracijos klausimą.

                 Komitetas 2006 m. liepos mėn. išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl Europos Sveikatos paslaugų indekso tyrimo vertinimo.

                                   

 

Tarptautiniai ryšiai

 

                 Komiteto nariai 2006 m. vasario 7 dieną Seime susitiko su Švedijos Parlamento Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariais. Susitikimo metu aptartos aktualios Lietuvos bei Švedijos sveikatos politikos problemos ir galimas tolesnis komitetų bendradarbiavimas.

                 Komiteto narys M.Žymantas 2006 m. balandžio 24-27 dienomis lankėsi Nyderlandų Karalystėje, kur susitiko su   Nyderlandų Karalystės parlamento Visuomenės sveikatos komiteto atstovais, susipažino su šalies visuomenės sveikatos priežiūros organizavimu bei dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje “Pirminės sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos priežiūros sektorių bendradarbiavimas.

           

Kita veikla

 

                 Komiteto nariai pavasario sesijos metu dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos, Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžiuose, visuomeninių organizacijų organizuotuose renginiuose, susitikimuose su medikais, Nacionalinės sveikatos tarybos posėdžiuose.

                 Komiteto nariai  2006 m. vasario mėn. dalyvavo Odontologų rūmų rengiamoje tarptautinėje konferencijoje “Odontologijos aktualijos”.

                 Komitetas 2006 m. gegužės mėn. kartu su Mykolo Romerio universitetu ir Vilniaus universitetu organizavo konferenciją Seime “Socialinė sveikata: dabartis ir perspektyvos”. Konferencijoje buvo aptartos socialinės sveikatos aktualijos, probleminiai aspektai bei kiti klausimai.

                 Komiteto pirmininkė D.Mikutienė 2006 m. birželio mėn. dalyvavo Joniškio ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos  skyriaus  bei konsultacinės poliklinikos atidaryme.

                 Komitetas 2006 m. birželio mėn. kartu su Sveikatos apsaugos ministerija, Valstybine ligonių kasa Seime suorganizavo išplėstinį pasitarimą su Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų vadovais ir aptarė taikomą apmokėjimo už sveikatos paslaugas tvarką bei apsvarstė galimybę šią tvarką tobulinti.

                 Pavasario sesijos laikotarpiu išnagrinėti gauti 445 gyventojų, visuomeninių organizacijų, savivaldybių ir valstybės institucijų laiškai ir raštai. Komitetas išsiuntė 277 paklausimus ir kitus raštus Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei ligonių kasai ir kitoms institucijoms. Gegužės mėn. įvyko Komiteto pirmininkės D. Mikutienės gyventojų priėmimas Seimo priimamajame.

 

 

 

 

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                       D. Mikutienė



 
 © Seimo kanceliarija, 2008