Komisijos posėdyje buvo svarstyta:
1. Dėl LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-2849.
Komisijos pirmininkė Rima Baškienė Komisijos nariams pristatė įstatymo projektą, kurio tikslas, tėvams auginantiems pametinukus iki 2-jų metų mokėti pašalpas už kiekvieną vaiką. R. Baškienė pasiūlė nustatyti šio įstatymo įsigaliojimo datą nuo 2008 m. sausio 1 d., atsižvelgiant į Europos teisės departamento prie LR Teisingumo ministerijos pasiūlymą, o taip pat pristatė Seimo nario Edmundo Pupinio pasiūlymą.
Komisijos nariai bendru sutarimu nusprendė pritarti Komisijos išvadai Nr. 05 Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-2849.
2. Dėl Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti ar išnuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo 1,2,3,4,5,6,8,9,10,11,12,13,14,straipsnių pakeitimo ir papildymo, įstatymo papildymo 11¹ straipsniu įstatymo projekto Nr. XP-2673 taip pat Dėl Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti ar išnuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo įgyvendinimo įstatymo 1,2,2¹ straipsniu įstatymo projekto Nr. XP-2673 taip pat Dėl Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo įgyvendinimo įstatymo 1,2,2¹,3 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XP-2674.
Rima Baškienė, pristatydama įstatymo projektą, Komisijos narius informavo, kad šio projekto tikslas, tai mažas pajamas gaunančioms šeimoms padėti pasirūpinti būstu. Šiuo projektu siūloma iš valstybės lėšų kompensuoti 80 proc. būsto nuomos mokesčio skirtumo (tokių šeimų-15 tūkst.), o taip pat pagerinti neįgaliųjų asmenų galimybę įsigyti būstą.
Irena Degutienė, komentuodama įstatymo projektą, pateikė pavyzdį, kuomet abu tėvai, dirbantys valstybės tarnyboje, negali paimti kredito būstui dėl to, kad jų pajamos neatitinka limito. Tai sąlygojo infliacija ir pasikeitęs gyvenimo lygis, todėl reikia padidinti subsidijų dydį, reikalingą būsto kreditui.
Komisijos nariai bendru sutarimu pritarė Irenos Degutienės ir Juliaus Dautarto pateiktam pasiūlymui bei bendru sutarimu pritarė Komisijos išvadai Nr. 03 Dėl Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti ar išnuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo 1,2,3,4,5,6,8,9,10,11,12,13,14, straipsnių pakeitimo ir papildymo, įstatymo papildymo 11¹ straipsniu įstatymo projekto Nr. XP-2673.
Komisijos nariai bendru sutarimu pritarė Komisijos išvadai Nr. 04 Dėl Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti ar išnuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo įgyvendinimo įstatymo 1,2,2¹ straipsniu įstatymo projekto Nr. XP-2673 taip pat Dėl Lietuvos Respublikos valstybės paramos būstui įsigyti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo įgyvendinimo įstatymo 1,2,2¹,3 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr.XP-2674.
3. Dėl vaikų, kurių tėvai išvykę į užsienį bei emigrantų vaikų užsienio šalyse teisių ir teisėtų interesų užtikrinimo.
R. Baškienė pristatė VKTĮ atliktą tyrimą ir su juo supažindino kitus komisijos narius.
Rimantė Šalaševičiūtė teigė, jog šio klausimo svarstymas buvo atidėtas vėlesniam laikui, ši problema buvo analizuota ir pristatyta Lenkijoje, kadangi panašūs tyrimai buvo pristatyti ir ten. R. Šalaševičiūtė teigė, kad šią problemą sprendė Socialinės apsaugo ir darbo ministerija. Ji pasiūlė vaikams, kurių tėvai išvykę į užsienį, paskirti įstatymo atstovą, kuris rūpintųsi vaiko reikalai ir gydymo įstaigose, ir mokykloje. Policijos departamentas kartu su vaiko teisių apsaugos kontroliere buvo išvykę į mokyklas, kur buvo paprašyta patikslinti vaikų skaičių, kurie yra palikti giminių ar įstatyminių atstovų globai, o jų tėvai dirba užsienyje. Pasak R. Šalaševičiūtės, vaikams, grįžusiems iš užsienio, yra sunku adaptuotis, ypač mokslo srityje.
Rima Baškienė pasiteiravo kaip yra nustatomas įstatyminis atstovas.
R.Šalaševičiūtė paaiškino, jog tėvai turi pateikti prašymą Vaiko teisių apsaugos tarnybai ir pateikti jų norimą kandidatą. Per 30 dienų tarnyba priima sprendimą ar kandidatas gali būti įstatyminiu vaiko atstovu. Globa nustatoma 6 mėnesiams, bet ją galima ir pratęsti. Jeigu tėvai to nepadaro, gali būti nubausti pagal ATPK. Praktikoje jau yra tokių atvejų.
Ona Valiukevičiūtė paklausė kaip Komisija gali padėti vaikams, kurie liko vieni ir kurių tėvai nebijo administracinių nuobaudų ar neatsiliepia.
Rimantė Šalaševičiūtė paaiškino, kad mokyklos pateikia informaciją apie paliktus vaikus Vaiko teisių apsaugos tarnybai, tačiau mokyklų skaičius neprilygsta tarnybos darbuotojų skaičiui. Išsiaiškinti apie paliktus vaikus padeda ir TEO pagalba. Socialiniai darbuotojai stebi ar vaikai iš tiesų yra neprižiūrimi. Buvo išsakyta nuomonė, jog nėra blogai, kad vaikas yra paliktas, nes tuomet jis išmoksta būti savarankiškais. Tokiais atvejais sunku ką nors padaryti.
Dalia Teišerkytė pasiteiravo apie galimybę priteisti alimentus tėvams, kurie išvažiuoja dirbti į užsienį. Tėvai turi atsakyti už tai, kad palieka savo vaikus likimo valiai.
R. Šalaševičiūtė paminėjo Lenkijos patirtį, kad yra įstatymas, kuriuo vadovaujantis Lenkija moka pašalpas lietuviams už tai, kad jų vaikai gyvena Lietuvoje be tėvų priežiūros.
Rima Baškienė pasiūlė pagalvoti, ką daryti, kad palikti vaikai gautų tinkamą ugdymą ir priežiūrą, jeigu patys tėvai nemato problemos, palikdami savo vaikus ir nesirūpina, kad jie būtų tinkamai prižiūrimi.
4. Dėl vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos pateiktos pažymos Dėl viešose vietose organizuojamuose renginiuose vėlyvu paros metu dalyvaujančių vaikų teisių ir teisėtų interesų užtikrinimo.
Rima Baškienė priminė Seimo narės Vidos Marijos Čigriejienės įstatymo projektą, kuriame draudžiama vaikams lankytis viešose vietose nuo 23 iki 5 val. vieniems, kai jie neturi 14 metų. Komisija pasiūlė amžių padidinti iki 16 metų, remdamiesi savivaldybių pasiūlymais. Teisės departamentas pateikė išvadą, kad toks siūlymas prieštarauja LR Konstitucijai.
Rimantė Šalaševičiūtė teigė, jog pažyma tik iš dalies susijusi su pataisa, keliamos ir kitos aktualios problemos. Vaikai dalyvauja koncertuose vėlyvu paros metu. 14 metų vaikai turi ilsėtis, o vaikams iki 14 metų, kurie dalyvauja renginiuose vėlyvu paros metu, teikia rašytinio tėvų sutikimo pagal LR CK. Nėra reglamentavimo, kuris užtikrintų vaikų, koncertuojančių naktimis apsaugą ir tinkamą priežiūrą. Autorinių ir gretutinių teisių įstatyme žodžio nepilnametis nėra, todėl Vaiko teisių apsaugos kontrolierė paprašė paanalizuoti prašymą išsamiau.
5. Dėl labdaros ir paramos fondo Visos Lietuvos vaikai 2008-02-28 skundo.
Rimantė Šalaševičiūtė paaiškino kaip atsirado šis skundas ir teigė, jog apie 70 proc. trūkumų jau yra pašalinta.
.
|