SPRENDIMAS DĖL NACIONALINĖS NARKOTIKŲ KONTROLĖS IR NARKOMANIJOS PREVENCIJOS 2004–2008 METŲ PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO

EN  FR

Projektas

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

NACIONALINIO SAUGUMO IR GYNYBOS KOMITETAS

NARKOMANIJOS PREVENCIJOS KOMISIJA

 

 

 

2007 m. birželio 27  d. Nr. 7/7

Vilnius

 

2007 m. gegužės 2 d. vyko Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ir Narkomanijos prevencijos komisijos bendras posėdis, kuriame apsvarstyta Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004–2008 metų programos įgyvendinimo eiga.

 

Posėdyje dalyvavo: Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius, Komiteto nariai: Rimantas Bašys, Vytautas Bogušis, Rasa Juknevičienė, Romualda Kšanienė, Skirmantas Pabedinskas, Saulius Pečeliūnas, Alvydas Sadeckas, Rimantas Smetona, Komiteto  l.e. vyresniojo patarėjo pareigas Vitalij Dmitrijev,  patarėja Agnė Silickienė, padėjėja Jolita Zabarauskaitė, Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė, Komisijos nariai: Irina Rozova, Jadvyga Zinkevičiūtė, Vidmantas Žiemelis, Ona Valiukevičiūtė, Komisijos patarėja Leonarda Kuodienė, kviesti asmenys: Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Gliaudelis,  Vidaus reikalų ministerijos (toliau VRM) Viešojo saugumo departamento direktorius Alvydas Šakočius, VRM Viešojo saugumo departamento Analizės ir probleminių tyrimų skyriaus vedėja Lina Bartaševičiūtė, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos prie VRM (toliau - FNTT) direktoriaus pavaduotojas Alvydas Packevičius, FNTT Pinigų plovimo prevencijos skyriaus viršininko pavaduotojas Sigitas Šileikis, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie VRM (toliau VSAT) vado pavaduotojas Sigitas Virketis, VSAT Operatyvinės veiklos valdybos vyriausiasis specialistas Saulius Jočys, Policijos departamento prie VRM (toliau - PD) Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo Vyriausios valdybos Trečios valdybos viršininkas Algis Kvainickas, PD Viešosios policijos valdybos Prevencinės veiklos skyriaus viršininkas Edmundas Olisevičius, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamento prokuroras Adas Laurikėnas, Muitinės departamento prie Finansų ministerijos kriminalinės tarnybos direktorius Aidenas Karpus, Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus viršininkas Vitalis Vareikis, Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau - NKD) direktorė Audronė Astrauskienė, NKD direktorės pavaduotojas Povilas Radzevičius ir NKD  l. e. Teisės  ir personalo skyriaus vedėjos pareigas Eglė  Lazauskienė.

 

Išnagrinėjus Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004–2008 metų programos įgyvendinimo rezultatus ir išklausius Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorės Audronės Astrauskienės bei kitų posėdžio dalyvių pasisakymus, konstatuota:

 

Įgyvendinant Nacionalinę narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004–2008 metų programą bei kovojant su neteisėta narkotikų apyvarta Lietuvos teisėsaugos pareigūnai keičiasi turima informacija, rengia bendras operacijas, tobulina savo veikos metodus. Tačiau narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūla ir paklausa toliau auga, daugėja asmenų, vartojančių narkotikus, didėja nuskalstamų veikų, susijusių su neteisėta narkotikų apyvarta skaičius, daugiau nusikaltimų padaro asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Jungtinių Tautų Tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos 2006 m. veiklos ataskaitoje Lietuva įvardijama amfetamino ir metamfetamino kilmės šalimi.

 

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ir Narkomanijos prevencijos komisija pabrėžia, kad Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004–2008 metų programos, kaip ilgalaikės valstybinės nacionalinio saugumo stiprinimo programos, vykdymui skiriamas nepakankamas dėmesys. Už Programos įgyvendinimo priemonių vykdymo koordinavimą atsakingas Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės daugiau dėmesio skiria ne narkomanijos prevencijai, o jos pasekmių šalinimui. Abejotini NKD veiklos prioritetai: pasigendama siūlymų teisinės bazės tobulinimui siekiant veiksmingai kovoti su narkotikų pasiūla ir narkomanijos plitimo priežastimis, nesidomima informacija apie Lietuvos teismų praktiką baudžiamosiose bylose dėl nelegalaus disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. Departamento vadovybė neužtikrina efektyvaus valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų veiklos koordinavimo bei veiksmingo finansinių ir žmogiškųjų išteklių panaudojimo narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityse. Patvirtintas NKD 2007 – 2009-ųjų metų strateginis veiklos planas neatspindi pagrindinio institucijos tikslo - sustabdyti ir sumažinti narkomanijos plitimą bei padidinti narkotikų kontrolės veiksmingumą.

 

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ir Narkomanijos prevencijos komisija atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės 2006 m. gruodžio 21 d. atlikto valstybinio audito “Narkomanijos prevencijos ir pagalbos organizavimas” metu nustatyta, kad Narkotikų kontrolės departamento naudojami duomenys apie asmenis, sergančius priklausomybe nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų, yra nepakankamai išsamūs ir neatspindi bendro šių asmenų skaičiaus šalyje, todėl yra rizika, kad departamentas, neturėdamas išsamios informacijos, negalės pagrįstai vertinti, kaip vykdomi numatyti programos uždaviniai.

 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ir Narkomanijos prevencijos komisija siūlo:

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybei:

Išnagrinėti Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos efektyvumą ir imtis priemonių jam padidinti, užtikrinant, kad narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje Departamentas atliktų strateginio vadovavimo, efektyvaus valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklos koordinavimo bei priežiūros funkcijas.

 

Narkotikų kontrolės departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės:

Bendradarbiaujant su suinteresuotomis institucijomis (Kalėjimų departamentu prie Teisingumo ministerijos, Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos, Policijos departamentu prie VRM, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie VRM, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba prie VRM, Valstybės saugumo departamentu, Nacionaline Teismų administracija, Generaline prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba) atlikti teisinės bazės analizę ir pateikti siūlymus dėl jos tobulinimo ir veiksmingo narkomanijos plitimo priežasčių šalinimo.

 

Parengti Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programos tikslų, uždavinių bei priemonių veiksmingumo vertinimo kriterijus, kuriais vadovaujantis būtų nustatomas priemonių tikslingumas ir poveikis, taip pat lėšų poreikis ir jų panaudojimo efektyvumas.

 

Užtikrinti, kad Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonėse atsispindėtų visos Programoje numatytos neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimo kryptys.

 

Sveikatos apsaugos ministerijai:

Bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos prokuratūra bei ikiteisminio tyrimo įstaigomis peržiūrėti ir patobulinti 2003 m. balandžio 23 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-239 patvirtintas narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijas.

 

Nacionalinei Teismų administracijai:

Išanalizuoti ir apibendrinti teismų statistiką bylose dėl nelegalaus disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, atkreipiant dėmesį į teismo nuosprendžių pakeitimą, perkvalifikuojant nusikalstamą veiką iš Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 260 str. į Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 259 str.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                    Algimantas Matulevičius

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                    Ramunė Visockytė



 
 © Seimo kanceliarija, 2008