Seimo Pirmininko Česlovo Juršėno kalba iškilmingame Seimo posėdyje, skirtame Kovo 11-osios akto signataro Valerijono Šadreikos atminimui Seimo Kovo 11-osios salėje 2008 m. birželio 19 d.

EN  FR

 

 

 

Gerbiamieji,

 

Birželis – Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo akto signataro Valerijono Šadreikos lemties mėnuo: 1938 metais birželio 20 d. jis gimė, 1991 m. birželio 29 d., pakirstas klastingos ligos, iškeliavo Anapilin. Rytoj jam būtų sukakę  70.

Likimo skirtus 53 gyvenimo metus šis gražaus stoto dzūkas, lietuvis, pragyveno dorai, sąžiningai ir oriai, o įgytas teisės mokslų žinias labai kvalifikuotai ir pilietiškai pritaikė naujosios Lietuvos teisinės bei politinės sistemos kūrimui. Vadovaudamiesi nuostata, kad tikras patriotas yra ne tas, kuris Tėvynės meilę garsiai skelbia lipdamas ant sienų, o kuris nesavanaudiškai dirba jos labui, Valerijoną Šadreiką privalome laikyti pačios aukščiausios prabos patriotu ir piliečiu.

Būsimasis politikas augo doroje, turtu nelepinamoje valstiečio šeimoje, todėl nuo mažų dienų išsiugdė savyje pagarbą ir ištikimybę tiesai ir teisybei. Teisės studijų metu įgytos žinios sudarė potencialias galimybes jų siekti įstatymo priemonėmis. Suprantama, šios galimybės buvo ribotos Tarybų Sąjungos realybėje, ypač Brežnevo stagnacijos metu, tačiau šviesos blyksnių atsirado prasidėjus Michailo Gorbačiovo paskelbtai perestrojkai, plečiantis viešumui.

Tuo metu pradėjo skverbtis žinių iš iki tol šlovintos ir Glavlito paslaptyje nuo viešumo laikytos Tarybinė armijos, – apie joje vyraujančius baudžiavinius santykius tarp karininkų ir kareivių, apie vadinamąją diedovščiną, dėl kurios išugdyti orumo dvasia šauktiniai verčiau pasirinkdavo savižudybę, negu nebaudžiamas patyčias. Visuomenės, kareivių motinų spaudžiamas LTSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas 1989 metais įkūrė Respublikos jaunuolių karinės tarnybos reikalų komisiją, o jos pirmininku paskyrė Valerijoną Šadreiką. Patyręs ir doras teisininkas visu savo protu ir siela ėmėsi ginti Lietuvos jaunimą nuo svetimos jam  tarnavimo imperijai pareigos ir nuo gresiančių persekiojimų, jo vadovaujama komisija pateikė Aukščiausiajai Tarybai nutarimo “Dėl Lietuvos TSR piliečių karinės tarnybos” projektą, kuris, tegul ir sušvelnintas, buvo priimtas. Nutarimas reikalavo, kad  Lietuvos jaunimas tarnautų Lietuvos teritorijoje, o jei tokios galimybės nėra - Pabaltijo karinėje apygardoje; kad būtų atkurti nacionaliniai kariniai junginiai; kad kariuomenėje suluošintiems jaunuoliams ar žuvusiųjų tėvams būtų suteikta reali pagalba.

Didelio atgarsio visuomenėje susilaukė V.Šadreikos pranešimas LTSR 1990m. vasario mėnesio sesijoje, kur jis paskelbė, sakyčiau, siaubingus visuomenės tyrimo duomenis apie tarybinę armiją. 89 proc. buvusių karių liudijo, kad tarnaują Lietuvos piliečiai buvo vadinami fašistais; 98 proc. – kad antramečiai kariai pirmamečius mušdavo, versdavo už juos dirbti; 93 proc. – kad seržantai į kareivius kreipdavosi keiksmažodžiais; 89 proc. kareivinių teritorijoje matė girtus kareivius, 90 proc. - seržantus ir jaunesniuosius karininkus, 69 proc. aukštesnio rango karininkus,  27 proc. – aukštojo rango karininkus. Kariuomenėje masiškai buvo grobstomas benzinas, maisto produktai, apranga ir kitas turtas. Daugelis apklaustųjų patvirtino, kad armija yra žiaurumo, nužmogėjimo mokykla, ji skatina dviveidiškumą ir karjerizmą, inteligentišką žmogų ji žlugdo dvasiškai ir fiziškai.

Pranešėjas informavo, kad Respublikos vadovybės derybos paminėto  nutarimo klausimais su TSRS gynybos ministru  Dm. Jazovu buvo bevaisės, o jaunimas bręsta pasiryžti boikotuoti mobilizaciją.

Šioje sesijoje V.Šadreikos rūpesčiu pateiktas svarstyti nutarimo projektas, numatantis, kad “greta privalomos karinės tarnybos Lietuvos TSR piliečiams būtų įvesta alternatyvi (darbo) tarnyba”.

Jau kitą dieną po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, kovo 12-ąją, Aukščiausioj Taryba  priėmė nutarimą, kad Lietuvos piliečiams negalioja TSRS prievolės įstatymas, kovo 14-ąją nutraukta TSRS gynybos ministerijos komisariatų veikla Lietuvoje. Taip buvo padėtas juridinis taškas šioje byloje, kur V.Šadreika buvo labai aktyvus asmuo.

 Valerijonas Šadreika, kaip ir daugelis lietuvių, pragmatiniais sumetimais buvo įstojęs į komunistų partiją, tačiau, Lietuvos komunistams atsiskyrus nuo TSKP, iš jos nepasitraukė, nes nepriklausoma LKP tada buvo rimtas skydas nuo Maskvos atakų. Nežiūrint to, rinkimuose į istorinę Aukščiausiąją Tarybą jis įveikė labai stiprius Sąjūdžio kandidatus Sąjūdžiui labai palankioje Šilalės apygardoje. Tai liudija apie labai aukštas V. Šadreikos to meto politines ir žmogiškąsias akcijas.

V.Šadreika su didžiuliu dvasios pakilimu ir ryžtu balsavo už Kovo 11-osios Aktą ir stojo aktyviausių demokratinės ir teisinės Lietuvos valstybės kūrėjų gretas

Lietuvai tuo metu reikėjo priimti gausybę fundamentalių įstatymų, nuo nulio pradėti daugiapartinę demokratinę sistemą, ugdyti politinę kultūrą. Deja, po Kovo 11-osios greitai buvo pamirštami Sąjūdžio deklaruoti idealai apie tautos vienybę. Radikalūs Aukščiausios Tarybos nariai pripažino tik savo tiesą ir savaip suprantamą Tėvynės meilę, į natūraliai besiformuojančią kairiąją opoziciją žiūrėjo kaip į piktus tautos priešus, įtarimų sėklą pasėjo ir visoje visuomenėje. Daugelis jų neturėjo rimtesnio teisinio pasiruošimo ir jį kompensavo politiniais – populistiniais ir net ekstremistiniais lozungais, grasinimais susideginti, badauti ir pan.

Šioje labai įtemptoje atmosferoje V.Šadreika išlaikė šaltą protą, teisinę logiką, įtikinamus argumentus, kad net patys karščiausi oponentai būdavo priversti sutikti su jo formuluotėmis įstatymų projektams. V.Šadreika vienas pirmųjų oficialiai pasmerkė vadinamąją raganų medžioklę, o kolegų trukdymą oponentui išsakyti savo nuomonę, nutraukti jo mintį laikė “baisiau už vagystę iš kišenės ar buto”. Vargu ar tuo metu Aukščiausiojoje Taryboje buvo kitas asmuo, mokėjęs teisiškiau ir kartu korektiškiau argumentuoti. Laikyčiau jį pirmuoju Seimo džentelmenu.

Iš šiandien politikai dar įvairiai vertina totalinės Maskvos blokados sąlygomis 1990 m. birželį paskelbtą Kovo 11-osios akto moratoriumą derybų su TSR laikotarpiui. V.Šadreika buvo už moratoriumą, užtat labai aktyviai dalyvavo diskusijose ir prisidėjo tobulinant formuluotes, kitaip tariant, padėjo išvengti galimų spąstų nepriklausomybei.

Labai atsakingai jis gilinosi ir į konkrečių gyvenimo ir ekonomikos sričių klausimus.

Blaiviai skambėjo jo balsas labai skubotai, neatsiklausus visuomenės rengiant žemės reformą, jos trijų hektarų “fenomeną”.

V.Šadreika rimtai pasidarbavo konsoliduodamas kairiąją opoziciją, mokydamas ją nuoseklumo, kantrybės ir tvirtumo. Jis mažumos teises iškėlė kaip privalomą demokratijos vertybę ir ryškiai prisidėjo mūsų įstatymų leidžiamąją instituciją artinant prie vakarietiškųjų standartų. Labai jo pasigendame šiandien, kai Seimo, jo komitetų tribūnos vėl virsta nesusikalbėjimu ir asmeniškumais.

Norėčiau pastebėti, kad Valerijonas buvo toks pat autoritetas ir šeimoje, kurią mylėjo, kiek įmanoma jai skyrė savo laisvalaikį.

Didžiuojuosi, kad man su iškiliuoju teko nemažai signataru bendrauti, mokytis. Laikau jį vienu iš mano politinės karjeros mokytojų ir autoritetų. Ypač įsiminė vienas epizodas. Svarstant kažkurį projektą, griaunantį sovietinių laikų tvarką įkalinimo įstaigose, netiesiogiai savo žodį tarė ir kaliniai. Jie pareikalavo susitikimo su  K.Uoka, V.Šadreika ir ... Juršėnu. Nuvykome į Lukiškes, ilgai kalbėjomės su nuteistaisiais, ir aš mačiau, tikrą, nedirbtinį savo kolegos susirūpinimą  gyvenime paklydusių likimais, jų nelaisvės gyvenimo sąlygomis.

Baigdamas norėčiau išreikšti viltį, kad pagarba šviesiam teisininko ir valstybininko Valerijono  Šadreikos atminimui nebūtų kad ir nuoširdi, bet formali. Tegul jo deklaruotosios vertybės pačiame valstybės atgimimo rytmetyje niekada nesensta, o iškilusis signataras visuomet  būna mums pavyzdžiu.

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008