Seimo Pirmininko Česlovo Juršėno kalba Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių Parlamentinės Asamblėjos XVIII sesijoje Varšuvoje ( Lenkijos Respublika) 2008 m. liepos 2 d.

EN  FR

Gerbiamieji konferencijos dalyviai, kolegos Asamblėjos nariai, džiaugiuosi galėdamas būti su  Jumis, džiaugiuosi galėdamas tarti keletą minčių Jums.

Man malonu, kad mes tęsiame Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato narių asamblėjos bei istorikų bendravimą.

Šis bendravimas mūsų asamblėjoje turi senas, jei taip galima pasakyti Asamblėjos atžvilgiu, tradicijas. Prisiminkime prof. J. Kloczowskį, kuris buvo didelis Liublino unijos 430 metinių minėjimo iniciatorius. Tada 1999m. rudenį bene pirmą kartą ryškiai pasireiškė istorikų ir Asamblėjos narių, politikų, bendradarbiavimas. Į istorinėje Liublino pilyje vykstančią konferenciją buvome pakviesti ir mes, grupė Asamblėjos narių. Tada įvairių politinių partijų atstovai galėjome išgirsti nuomonę ir apie teigiamą, o ne vien pražūtingą Lietuvai Liublino unijos reikšmę. Noriu priminti, kad J. Kloczowskis tapo pirmuoju Asamblėjos premijos laureatu, o jo ištarta frazė “nuo Liublino unijos iki Europos Sąjungos “ tapo daugelio mėgiamu ir vartojamu posakiu toli už mūsų Asamblėjos ribų. Prisimenant Liublino uniją, matyt, mums vertėtų pagalvoti kaip politikams, istorikams, visuomenei kartu sekančiais metais tinkamai paminėti jos 440 metines.

Asamblėjos iniciatyva 2001 m. išleista 1791 m. gegužės 3-sios Konstitucija tapo dar vienu impulsu politikų, Asamblėjos narių bendravimui su istorikais.  Išskirčiau lenkų istoriko prof.J.Bardacho indėlį ruošiant tą leidinį. Istorikų išvados, diskusijos Lietuvos Respublikos Seime prisidėjo prie to, kad šiandien  Gegužės 3-ios Konstitucija jau yra Lietuvos atmintinų dienų sąraše.

Istorikai A.Bumblauskas, B.Cywinskis taip pat yra mūsų Asamblėjos premijos laureatai. Tad istorikų ir politikų bendradarbiavimas Asamblėjoje nėra vienadienis, vien proginis.

            Pereidamas prie šios dienos renginio, pirmiausia džiaugiuosi tuo, kad kolegos Lenkijos Seimo parlamentarai ir pirmiausia Asamblėjos pirmininkas Jaroslawas Kalinowskis surengė Asamblėjos XVIII sesiją ir šią konferenciją kaip jos dalį, nors pagal Asamblėjos statutą galėjo neskubėti ir ramiai palaukti, kol Lietuvoje bus išrinktas naujasis Seimas. Ši sesija ir konferencija leidžia pratęsti šių  metų pradžioje užsimezgusį politikų ir istorikų dialogą, kurio pagrindas buvo 1918 vasario 16d. akto 90 metų paminėjimas.

Noriu priminti, kad vasario 16 d, kai Lietuvoje buvo minimos Lietuvos valstybingumo atkūrimas, Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos politikai, istorikai, žurnalistai nuo pačio ryto Seime diskutavo apie istorines  pamokas, iš kurių mes pasimokėme ir nepasimokėme nuo 1918 m., kai Lietuva,  taip pat ir Lenkija atkūrė savo valstybingumą.

Tada Vilniuje dalyvaujant ir Lenkijos Respublikos Seimo delegacijai, vadovaujamai kolegos J.Kalinowskio, turėjome galimybę pasidalinti mintimis, išsakyti požiūrius į palyginus neseną mūsų istorijos praeitį. Tada kalbėjome apie ypač nelengvą istorijos tarpsnį, kai santykių įtampa buvo didžiulė. Prisiminta, kad tuo metu Lenkijoje dominavo federalistinė ir inkorporavimo koncepcijos. Federalistinė kalbėjo apie Abiejų tautų respublikų rekonstrukciją, ir  šios vizijos konstruktorius buvo J.Pilsudskis. R.Dmovskis–inkorporavimo koncepcijos šalininkas. Išgirdome įvairių samprotavimų dėl vienos ar kitos koncepcijos įgyvendinimo galimybių.

Iš Lietuvos istorikų mes tada išgirdome ir nemalonų lietuviams teiginį, kad 1920 m. Lietuva faktiškai veikė kaip Tarybų Rusijos sąjungininkė. Gal todėl Lenkijos politinėje sąmonėje, kariškių mintyje atsirado sumanymas dėl Lietuvos sunaikinimo. Šiai Lietuvos sunaikinimo minčiai, kaip žinoma, pasipriešino J.Pilsudskis, nors jis Lietuvoje iki šiol vertinimas švelniai tariant nevienareikšmiai.

Per tą konferenciją Asamblėjos narys A.Gorsky pareiškė įdomią mintį, kad Lenkijos agresija tuo metu prisidėjo prie Lietuvos nepriklausomybės bylos, nes Pilsudskis kreipėsi į buvusios Didžiosios kunigaikštystės gyventojus su viltimi, kad bus sukurta federacinė valstybė, tačiau lietuviai atmetę tą siūlymą. Gorskis tada mums pateikė versiją, jog tai, kas lietuviams atrodė agresija, lenkų požiūriu buvo natūralūs veiksmai Lenkijos ir lenkų labui.

Žodžiu, tą šventinę dieną mes Vilniuje nebijojome kalbėti vien apie širdžiai malonias tiesas. Bet svarbiausia, kad tas kalbėjimas, kaip pastebėjo diskusiją moderavęs filosofas  Leonidas Donskis, vyko ne tik racionaliai, bet ir šiltai su gera diskusine įtampa. Būtent tada Vilniuje nuskambėjo mintis, kad ateityje tokiose konferencijose turėtų dalyvautų Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos atstovai, kad būtų išgirstas atvirai mąstančių šių valstybių istorikų balsas. Džiaugiuosi, kad  nors iš dalies šis pageidavimas yra įgyvendinamas vakarykštėje ir šios dienos konferencijose.

Galvoju, kad ir šioje konferencijoje bus ne vien lietuviams ar lenkams kaip balzamas veikiančių kalbų. Manyčiau, kad įvairių minčių sukels V.Sirutavičiaus mintys lenkų autonomijos genezės klausimu. Bet galvoju,  mūsų politikų ir istorikų bendravimas yra pasiekęs tokį pasitikėjimo laipsnį, kad galime kalbėti atvirai, mokindamiesi iš ankstesnių klaidų ar bent vildamiesi nekartoti senų klaidų, duodami pagrindo naujiems darbams.

Linkiu įdomios ir prasmingos konferencijos.



 
 © Seimo kanceliarija, 2008