Gerbiami Lietuvos invalidų draugijos įkūrėjai, vadovai, nariai
Mielieji žmonės, susirinkę šioje salėje,
Prieš keletą mėnesių Lietuva minėjo Nepriklausomybės Sąjūdžio 20-ąsias metines. Vyko tarptautinė konferencija Seime, šventiniai renginiai, susitikimai, diskusijos. Jūs visuomet ėjote greta. Ir tuomet, ir dabar. Įsiliejote į Sąjūdį ir kartu pradėjote savo kelią į visavertį gyvenimą ir laisvą visuomenę. SVEIKINU JUS.
Iš toliau pažvelgus tarsi aiškiau ir plačiau matyti. Per 20 veiklos metų daug padaryta. Juk per pirmuosius draugijos veiklos metus buvo įkurti skyriai visuose Lietuvos rajonuose, surastos patalpos, sukurta ir sutvarkyta įstatyminė bazė, tačiau svarbiausia, daugelis žmonių, iki tol matę save tik liūdesy, vienatvėje, depresijose, išėjo iš savųjų kambarių! Juk sunkiau ne atrasti naujus pasaulius, o atverti pasauliui patį save. Pakeisti ne tik aplinkinių santykį, bet ir kiekvieno iš mūsų požiūrį į save. Tik stiprūs pajėgia tai padaryti.
Esate drąsūs juk buvote pirmoji tokia organizacija visoje tuometinėje Tarybų Sąjungoje! Ačiū, kad nepabūgote. Kiekvienas toks žingsnis reiškė ir visos šalies ryžtą ir drąsą.
Nežinau, ar šiandien čia yra Stefanija Fedulaitė, bet norėčiau Jai padėkoti už tokius jos žodžius: Dovanok man, Dangau, žodį, kuriuo galėčiau atrakinti pačią uždariausią širdį, numalšinti pyktį, užkalbėti skausmą. Jausmais einu per žemę. Nevaikštančiam nėra kito kelio. Kaip dažnai mums visiems, ne tik jums, reikia ir surasti tokių žodžių, ir išgirsti! Stengtis suprasti ir įsijausti į šalia esančio rūpesčius.
Siūlyčiau čia prisiminti savo bendravimą su neįgaliaisiais ir iš jų gautas gyvenimo, išminties, stiprybės pamokas.
Mielieji, džiaugiuosi kiekvienu jūsų laimėjimu.Valstybė stengiasi kryptingai plėtoti sąlygas neįgaliems žmonėms mokytis, dirbti ir užsidirbti, tobulinti neįgaliųjų integracijos į darbo rinką būdus ir skatinti verslumą. Labai svarbu, kad savo patirtį besimokantiems perduotumėte jūs patys, geriausiai žinantys savo problemas, perėję visus sunkumus ir pasiekę gerų rezultatų. Būtina daugiau informuoti visuomenę apie sėkmingą neįgaliųjų verslą bei socialinių įmonių veiklą.
Vis dažniau girdime apie neįgaliųjų sėkmingas studijas, sukurtą darnų asmeninį gyvenimą, išvystytą profesinę veiklą. Džiaugiuosi girdėdamas apie kiekvieną negalią turintį studentą, siekiantį savo tikslo. Per dvejus pastaruosius metus jų skaičius aukštosiose mokyklose beveik padvigubėjo, o esama teisinė bazė Užimtumo rėmimo įstatymas, Socialinių įmonių įstatymas formuoja palankias sąlygas darbo rinkoje.
Man ypač džiugu, kad vis daugiau neįgaliųjų įsitraukia į valstybės valdymą. Puikiausias pavyzdys Seimo narys Edvardas Žakaris. Prieš ketverius metus Šiaulių Aušros vienmandatėje apygardoje kandidatu keldami partijos bičiulį, mes neabejojome jo tinkamumu, bet viduje vis dėlto kirbėjo nerimas: ar visuomenė nesuabejos jo gebėjimais? Tikinčių kolegos Žakario padorumu, dalyko išmanymu, atsakingumu buvo dauguma. Jis įveikė visus stereotipus ir abejones. O ketverių metų darbo rezultatai akivaizdūs: Edvardas Žakaris - šeštasis šios kadencijos Seime pagal įstatymų leidybos iniciatyvas. Taigi, negalia nėra neįveikiama kliūtis dirbant didelius ir reikalingus darbus.
Bičiuliai, šiuo metu Lietuva rengiasi ratifikuoti Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją. Jos tikslas apsaugoti ir užtikrinti neįgaliųjų lygiateisį naudojimąsi visomis žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis, skatinti pagarbą ir orumą. Tačiau, mano giliu įsitikinimu, pirmiausiai turime gerbti patys save ir, be abejo, tikėti savo jėgomis. To Jums širdingai linkiu.
Dar kartą sveikinu su gražiu draugijos jubiliejumi. Būkite stiprūs ir aktyvūs, juk daugelio jūsų gyvenimo pamokos, suvokimas ir stiprybė gali būti pamokantys ne vienam sveikam žmogui.
AČIŪ JUMS.