Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

Seimo Pirmininkė I.Degutienė Šiaurės ir Baltijos šalims pasiūlė pradėti konkrečias diskusijas apie ES strateginių rezervų, bendro energetikos fondo, ES dujų pirkimo grupių ar dujų pirkimo agentūros sukūrimą


2010 m. rugpjūčio 19  d. pranešimas VIR

                                                          

Žiniasklaidos atstovų dėmesiui: Seimo Pirmininkės I.Degutienės interviu telefonu apie Lietuvos parlamento vadovės NB8 susitikime Reikjavike pranešimuose išsakytas mintis pageidaujantys žurnalistai turėtų kreiptis į Seimo Pirmininkės patarėją užsienio politikos klausimais Lauryną Kasčiūną telefonu +37069842524. Seimo Pirmininkės pranešimai numatyti (Lietuvos laiku): 13:45-14:30 - pranešimas apie šį pavasarį įvykusio Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų pirmininkų vizito Vašingtone (JAV) rezultatus, 16:30-17:30 – pranešimas dėl Europos energetinės bendrijos įkūrimo idėjos ir kitų naujų bendrų iniciatyvų energetikos srityje.

 

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė šiandien Islandijos sostinėje Reikjavike surengtame Šiaurės ir Baltijos šalių (NB8) parlamentų vadovų susitikime pasiūlė pradėti konkrečias ir išsamias diskusijas apie siūlymus steigti Europos energetikos bendriją ir naujas energetikos politikos iniciatyvas, kurios leistų mažinti Europos Sąjungos (ES) valstybių, taip pat ir Baltijos šalių, energetinę priklausomybę ir spręstų „energetinių salų“ problemą.

 

Seimo Pirmininkė NB8 parlamentų vadovams pasiūlė svarstyti galimybę kurti ES strateginius rezervus, bendrą energetikos fondą ir steigti dujų pirkimo grupes bei ateityje – Europos Sąjungos dujų pirkimo agentūrą.

 

I.Degutienės nuomone, strateginiai rezervai galėtų būti naudojami greitai sprendžiant kilusias problemas, o bendras energetikos fondas finansuotų energetinių tinklų tarp šalių narių kūrimą ir naujų technologijų diegimą atsinaujinančių energijos šaltinių srityje.

 

Lietuvos Parlamento vadovė pažymėjo, kad dujų pirkimo grupės ar agentūra padėtų išvengti trečiųjų šalių galimybes naudotis monopoline padėtimi ir skirtingoms ES valstybėms dujas pardavinėti diskriminacinėmis kainomis.

 

„Tokios grupės vykdytų derybas dėl dujų tiekimo kontraktų su išorės tiekėjais, įgyvendintų bendrus investicinius projektus ir kurtų dujų atsargų saugojimo infrastruktūrą. Akivaizdu, kad tai pagerintų Europos Sąjungos energetinių krizių valdymo pajėgumus, leistų išvengti tiekimo sutrikimų, išplėtotų Europos Sąjungos reagavimo į kritines situacijas mechanizmą, apribotų kai kurių energetinių išteklių tiekėjų galimybes naudotis monopoline padėtimi ir atskirų valstybių narių atžvilgiu vykdyti diskriminacinę dujų kainų politiką“, - pabrėžė I.Degutienė.

 

Lietuvos Parlamento Pirmininkė atkreipė dėmesį, kad ES neturi pilnavertės bendros energetinės politikos, nes iki šiol energetinio saugumo tikslą buvo bandoma pasiekti tik per Europos Sąjungos energetinės rinkos liberalizavimo procesą.

 

„Be abejo, energijos tiekimo ir gamybos atskyrimas nuo tinklų eksploatavimo yra rimtas žingsnis į priekį, tačiau lieka opi problema – iki šiol priimti sprendimai nėra įgyvendinami valstybėse narėse, jiems išjudinti trūksta politinės valios“, - sakė I.Degutienė.

 

Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad ES energetikos politika vis dar neturi išorinio matmens.

 

„Nėra svertų, kurie leistų daryti įtaką energijos importui į Europos Sąjungą, todėl išoriniai energetinių išteklių tiekėjai labai lengvai gali vykdyti „skaldyk ir valdyk“ politiką. Net ir Lisabonos sutartyje abstrakčiai paminėtas „solidarumo“ principas energetikos srityje nereiškia jokių teisinių įsipareigojimų valstybėms narėms teikti viena kitai abipusę pagalbą kilus krizėms“, - sakė I.Degutienė.

 

Lietuvos Parlamento vadovė pabrėžė, kad šios problemos ir tokie siūlymai yra įvardyti ir ES tyrimų instituto „Notre Europe“ šį pavasarį pristatytoje studijoje „Europos energetikos bendrijos link: politikos pasiūlymai“, bei bendroje šio instituto iniciatoriaus, buvusio Europos Komisijos prezidento Žako Deloro (Jacques Delors) ir Europos Parlamento Pirmininko Ježio Buzeko (Jerzy Buzek) paskelbtoje deklaracijoje, kurioje konstatuojama, kad „Europai yra reikalinga stipresnė ir gilesnė bendra energetikos politika“.

 

Seimo Pirmininkė išsakė įsitikinimą, kad Šiaurės ir Baltijos šalių regionas gali tapti novatoriškų idėjų, pilotinių projektų ir tikslingų europinės integracijos gilinimo iniciatyvų atsiradimo vieta.

 

„Todėl siūlau pradėti plačią diskusiją apie Europos energetinę bendriją ar atskiras jos priemones. Galėtume pasiūlyti savo parlamentams kreiptis į vyriausybes, kad jos įvertintų šį bendros energetikos politikos pasiūlymų paketą ir tarp vyriausybių aptartų galimą bendrą poziciją ir jos turinį“, - sakė I.Degutienė, pažymėdama, kad nauja energetikos strategija yra viena iš pagrindinių artėjančio rudens ir 2011 metų pradžios ES darbotvarkės temų.

 

NB8 (angl. santrumpa Nordic Baltic Eight) yra aštuonios Šiaurės ir Baltijos valstybės - Suomija, Švedija, Danija, Norvegija, Islandija, Lietuva, Latvija, Estija, kurios nuo 1992 metų reguliariai bendradarbiauja įvairiose srityse ir politiniuose lygmenyse.

 

Šiomis dienomis Islandijos sostinėje vykstančiame NB8 parlamentų vadovų susitikime taip pat diskutuota apie svarbiausias NB8 valstybių politikos ir parlamentų aktualijas ir galimas tolesnes bendras NB8 iniciatyvas. Parlamentų pirmininkai taip pat išklausė Švedijos Parlamento ataskaitą apie parlamentų tarptautinę veiklą ir Islandijos Parlamento Specialiosios tyrimų komisijos tyrimo dėl Islandijos bankų griūties pristatymą. Šiaurės ir Baltijos palamentų vadovai aptarė ir pagalbos naujoms demokratinėms šalims aktualijas.

 

Seimo Pirmininkė į Vilnių grįš penktadienį vakare.

 

Seimo Pirmininkės sekretoriatas

 

Atstovas spaudai Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ