Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

Seimo Pirmininkė I. Degutienė: Seimo rudens sesijos prioritetai – kova su korupcija, energetika, nedarbo mažinimas ir darbo vietų kūrimas bei kitų metų biudžetas


2010 m. rugsėjo 10  d. pranešimas VIR

 

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pristatė 2008–2012 metų Seimo V (rudens) sesijos darbų programą ir joje įvardytus prioritetus.

 

Seimo Pirmininkės nuomone, svarbiausi šios Seimo sesijos prioritetai yra kova su korupcija, energetika, nedarbo mažinimas ir darbo vietų kūrimas bei kitų metų biudžetas.

 

I. Degutienė pabrėžė, kad kovos su korupcija srityje planuojama įgyvendinti Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) ataskaitoje Lietuvos Respublikai pateiktas rekomendacijas, taip pat rekomendacijas dėl teisės aktų pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos klausimais tobulinimo ir įtvirtinti kompleksą priemonių, kurios leistų plačiau taikyti turto konfiskavimą ir taip sudaryti sąlygas korupcinius, turtinius, ekonominius, finansinius ir kitus savanaudiškus nusikaltimus padaryti ekonomiškai nenaudingus; įtvirtinti platesnes anonimiškumo taikymo asmenims, liudijantiems apie korupcinio pobūdžio nusikaltimus, galimybes. Taip pat numatoma tobulinti vienos iš korupcijos prevencijos priemonių – informacijos apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas valstybės ar savivaldybės įstaigose, pateikimo – teisinį reglamentavimą ir reglamentuoti pareiškėjų, pranešusių korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus, teisinę apsaugą.

 

Sprendžiant energetikos klausimus Seimas planuoja atnaujinti Nacionalinę energetikos strategiją, kartu nustatyti ilgalaikę Lietuvos energetikos politikos viziją ir jos kryptis. Taip pat numatoma atskirti elektros energijos gamybos įmones nuo elektros energijos perdavimo sistemos įmonių, taip pat dujų tiekimo ir skirstymo veiklą ir pasirengti statyti naują atominę elektrinę, įskaitant keičiamas nuostatas, susijusias su Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos ir Radiacinės saugos centro sujungimu.

 

„Nors jau matyti pirmieji ekonomikos atsigavimo ženklai tačiau išliekantis didelis nedarbas šalyje įpareigoja mus imtis ryžtingų ir greitų veiksmų šioje srityje“, – sakė I. Degutienė.

 

Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad mažinant bedarbystę yra numatyta skatinti ūkio atsigavimą, darbo vietų kūrimą bei visuomenės ekonominį aktyvumą, padėti pamatus ilgalaikiam ūkio augimui, tobulinti darbo santykių reglamentavimą, individualių darbo ginčų nagrinėjimo tvarką, keisti pakartotinės nedarbo socialinio draudimo išmokos skyrimo sąlygas, skatinant bedarbius aktyviau ieškotis darbo. Taip pat planuojama įtvirtinti fizinio asmens bankrotą reglamentuojančias teisinės normas.

 

„Akivaizdu, kad ateinančių metų valstybės biudžetas tikrai nebus geresnis, nei šių, tad mūsų laukia tikrai nelengvas darbas spendžiant šios grupės klausimus“, – sakė I. Degutienė.

 

Parlamento vadovė pristatė ir kitus projektus, kurie yra taip pat svarbūs Lietuvos žmonėms ir pasiekė prasidedančią Seimo rudens sesiją iš pavasario sesijos.

 

„Svarbios bus ir struktūrinės SODROS, švietimo, sveikatos apsaugos reformos. Taip pat aktualūs įstatymų projektai, kuriais siekiama perkelti ES direktyvų nuostatas į nacionalinę teisę. Šioje sesijoje taip pat būtina grąžinti senas skolas, tai yra baigti nagrinėti ir priimti įstatymų projektus, dėl kurių nepajėgėme ar nespėjome susitarti praėjusioje Seimo pavasario sesijoje“, – sakė I. Degutienė.

 

Iš praėjusios sesijos į dabartinės sesijos programą yra perkeltos: Švietimo įstatymo pataisos, Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, Pilietybės įstatymo pataisos, Kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą įstatymo projektas, Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas, Turizmo įstatymo projektas ir Teisėkūros pagrindų įstatymo projektas.

 

Parlamento vadovė taip pat atkreipė dėmesį, kad šioje Seimo sesijoje taip pat turės būti paskirta Savivaldybių tarybų rinkimų data, patikslinta laikinai sumažintų socialinių išmokų mokėjimo tvarka, sudaryta palanki teisinė aplinka atsinaujinančių išteklių energetikos plėtrai, reglamentuoti tautinių mažumų teisinę padėtį, tobulinti teisės aktus, reglamentuojančius valstybei priklausančio nekilnojamojo turto valdymą siekiant, kad valstybės turtas būtų valdomas ir naudojamas efektyviai bei racionaliai ir stiprinti biudžeto asignavimų panaudojimo parlamentinę kontrolę.

 

Parlamento vadovė pažymėjo, kad į Seimo rudens sesijos darbų programą įtraukta apie 700 teisės aktų projektų. Vyriausybė į programą pasiūlė įtraukti 105 pagrindinius teisės aktų projektus, Seimo frakcijos ir Seimo nariai – 415, Respublikos Prezidentė – 17 pagrindinių teisės aktų projektų. Nemaža dalis teisės aktų projektų yra perkelta iš pavasario į rudens sesiją.

 

Seimo pavasario sesijos darbų programoje buvo įtraukta 918 registruotų teisės aktų projektų iš kurių 287 projektų net nebuvo spėta pateikti Seimo posėdyje. Iš viso per praėjusią Sesiją buvo priimta apie 380 teisės aktų.

 

„Turint visa tai omenyje, pravartu būtų pasverti ir apsispręsti, kam turėtų būti teikiamas prioritetas. Akivaizdu, kad visi į Seimo rudens sesijos darbotvarkę pasiūlyti klausimai tikrai nebus išnagrinėti, todėl būtų gerai visiems pasistengti įvertinti, ar kiekvienas konkretus projektas tikrai aktualus ir turėtų būti sprendžiamas neatidėliotinai, ar galima palaukti, o vėliau gal ir visai atsisakyti kai kurių klausimų“, – sakė I. Degutienė.

 

Seimo Pirmininkės sekretoriatas

 

Seimo Pirmininkės patarėjas Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ