Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

Seimo Pirmininkė I. Degutienė Demokratijų bendrijos valstybes paragino neužverti galimybių lango Rytų Europoje


2010 m. rugsėjo 16 d. pranešimas VIR

 

Vašingtone (Jungtinėse Amerikos Valstijose) su darbo vizitu viešinti Seimo Pirmininkė Irena Degutienė dalyvavo JAV sostinėje surengtame Demokratijų bendrijos Parlamentinio forumo susitikime.

 

Sveikindama konferencijos dalyvius, Lietuvos parlamento vadovė pakvietė juos aptarti Rytų Europoje šiuo metu esančias demokratijos įtvirtinimo galimybes ir numatyti veiksmus, kurie neleistų šiam galimybių langui užsidaryti. Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad langas visuomet skiria dvi erdves, du skirtingus pasaulius, tačiau gali juos ir sujungti.

 

„Tą skirtumą mato ir jaučia Rytų Europos valstybių piliečiai. Šios valstybės vis dar tebėra tarp dviejų integracinių erdvių – Europos Sąjungos iš vienos pusės ir vis labiau stiprėjančių integracinių procesų posovietinėje erdvėje – iš kitos. Deja, dažnai galime išgirsti teiginius, kad tai – tik formali konkurencija tarp Europos Sąjungos partnerėms siūlomos laisvos prekybos erdvės ir Rusijos-Baltarusijos-Kazachstano muitų sąjungos ar tarp NATO ir Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos. Tikrai neteisinga šį skirtumą suvesti vien į ekonominę ar gynybinę dimensiją, nes pirmiausiai tai – kokybinė konkurencija tarp skirtingų vertybinių ir politinių sistemų, tarp skirtingų demokratijos sampratų. Europos Sąjungos erdvėje saugumą lemia skaidrumas, abipusis pasitikėjimas, atsivėrimas ir glaudūs tarpusavio ryšiai. Tuo tarpu „anapus lango“ likusioje erdvėje politinis režimas yra centralizuotas, o ekonomika yra neatskiriamai „suaugusi“ su politine sistema“, – sakė I. Degutienė.

 

Seimo Pirmininkės nuomone, tai aiškiai parodo, kad integralios Europos saugumo sistemos kūrimas dar nebaigtas ir kad ES bei NATO privalo rasti būdų, leisiančių partnerėms Rytuose ištrūkti iš šių politinių ir geopolitinių spąstų. I.Degutienė perspėjo, kad ES ir NATO neradus tokių būdų, Europos saugumo sistemos statybą užbaigs Rusija, kuri vadovausis vien savo interesais.

 

„Būtent todėl šiame regione reikia stiprinti ir akcentuoti europinio ir transatlantinio socialinio, politinio ir ekonominio modelio privalumus“, – sakė Seimo Pirmininkė.

 

Lietuvos parlamento vadovė pastebėjo, kad šiandien daug kas atvirai pripažįsta, jog ES padarė klaidą, kai 2005 metais po „oranžinės“ revoliucijos nepasiūlė Ukrainai kad ir tolimos narystės Bendrijoje perspektyvos.

 

„Galbūt šis sprendimas būtų pakeitęs šios strategiškai itin svarbios Rytų Europos valstybės politinės ir ekonominės raidos trajektoriją, o mes jau būtume kalbėję apie Ukrainos politinės – ekonominės sistemos funkcionavimą, paremtą europinėmis, o ne oligarchinėmis taisyklėmis. Juk narystės ES perspektyva – labiausiai kaimynines šalis reformuotis skatinanti priemonė, ir Lietuva gali tai patvirtinti, remdamasi sava patirtimi“, – sakė I. Degutienė.

 

Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad Europa turi aiškiai apsispręsti dėl tolesnės savo plėtros politikos.

 

„O kol tarp ES narių šiuo klausimu bendro sutarimo nėra, tikslinga daryti tai, kas įmanoma šiai dienai – susitelkti ties ES laisvos prekybos erdvės plėtra, bevizio režimo tarp ES ir šalių partnerių kūrimu. ES privalo kuo plačiau atverti savo rinką, tačiau kartu šį, dalinį, atsivėrimą suvokti ne kaip alternatyvą narystės ES perspektyvai, o kaip tarpinę stotelę nuosekliame kelyje į visavertę narystę Bendrijoje. Tai – kelias ištrūkti iš uždaro rato, kuriame Europos Sąjunga nesuteikia narystės perspektyvos, o ES narės neturi tikslo reformuotis ir laipsniškai artėti prie ES taisyklių. Šiandien tokių galimybių “langas” yra atsivėręs Moldovoje, ir ES su JAV turi surasti būdą padėti šiai šaliai toliau eiti demokratinių politinių ir ekonominių reformų keliu“, – sakė Lietuvos parlamento vadovė.

 

Seimo Pirmininkės nuomone, viena iš ES užsienio politikos problemų yra bandymas visų pirma atsižvelgti į Rusijos poziciją ir nuomonę.

 

„Deja, Europos Sąjunga per du dešimtmečius nuo Šaltojo karo pabaigos nesugebėjo sukurti priemonių paketo, kuris būtų paskatinęs Rusijos modernizaciją pagal europietiškų taisyklių perėmimo scenarijų, o ne pagal savitą "rusišką" raidos modelį“, – pastebėjo I. Degutienė.

 

Seimo Pirmininkė nuomone, ES yra pernelyg linkusi be ypatingų įpareigojimų siūlyti Rusijai įvairias priemones, kurias Ukrainai ir Gruzijai pristato kaip paskatas imtis reformų.

 

„Ar normalu, kai Pietų Osetijos gyventojas, turintis nelegaliai išduotą Rusijos piliečio pasą. gali lengviau įvažiuoti į ES, nei žmogus iš Gruzijos, kuri dalyvauja ES Rytų partnerystės iniciatyvoje?“, – klausė I. Degutienė. 

 

Lietuvos parlamento vadovė išreiškė įsitikinimą, kad JAV inicijuota santykių su Rusija „perkrovimo“ politika netaps nauja principo „Rusija – pirmiausia“ išraiška, neskatins didžiųjų žaidėjų geopolitinių susitarimų mažųjų Rytų Europos valstybių saugumo sąskaita.

 

„Mes remiame JAV pradėtą „perkrovimo“ politiką kaip Rusijos modernizacijos strategiją ir kartu siekiame, kad Rusijos modernizacija apimtų ne tik ekonomikos sektorių, bet ir teisės viršenybės principą, demokratinę sanklodą bei struktūrines politines reformas, – sakė I.Degutienė. – Tik taip galimybių „langas“ taps ne kaimynus atskiriančiu, o kaimynus suartinančiu simboliu“.

 

Demokratijų bendrijos Parlamentinio forumo diskusijose dalyvavę JAV Atstovų Rūmų Pirmininkė Nensė Pelosi (Nancy Pelosi) ir senatorius Džonas Makeinas (John McCain) prieš prasidedant renginiui pasirašė Demokratijų bendrijos Parlamentinis forumo steigimo deklaraciją, kurią šių metų kovo 12 dieną Vilniuje pirmoji pasirašė Lietuvos Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

 

Kartu su parlamento vadove renginiuose Vašingtone dalyvauja būsimasis Seimo opozicijos lyderis, Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius bei Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

 

Seimo Pirmininkės sekretoriatas

 

Seimo Pirmininkės patarėjas Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ