Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

Seimo Pirmininkė I.Degutienė : Seimo pirmininkas neturi teisės kvestionuoti Seimo priimtų įstatymų ir neperduoti jų pasirašyti Prezidentei


2010 m. spalio 12 d. pranešimas VIR

 

 

Jau ne pirmą kartą pastarosiomis savaitėmis žiniasklaidoje publikuojamuose straipsniuose pasirodo teiginių, kad Seimo Pirmininkė gali nepasirašyti Seimo priimtų įstatymų ir neperduoti jų pasirašyti Lietuvos Respublikos Prezidentei.

 

Atkreipiame dėmesį, kad tokia teisės aktų interpretacija yra klaidinga ir gali klaidinti visuomenę, kad Seimo Pirmininkei yra suteikta teisė kvestionuoti Seimo priimtus sprendimus.

 

Seimo statutas labai aiškiai apibrėžia, kad Seimo Pirmininkas savo parašu tik patvirtina Seimo priimto įstatymo autentiškumą ir per 10 perduoda jį pasirašyti Prezidentui, tačiau jam nėra suteikta teisė abejoti dėl įstatymo turinio.

 

Seimo statuto 29 straipsnio 2 dalis aiškiai apibrėžia Seimo Pirmininko įgaliojimus šioje srityje ir sako, kad Seimo Pirmininkas „per 10 dienų nuo priėmimo patvirtina parašu Seimo priimto įstatymo teksto autentiškumą ir perduoda jį Respublikos Prezidentui pasirašyti, per 10 dienų pasirašo Seimo statutą ir jo pakeitimus, per 3 dienas pasirašo įstatymus, kurių Respublikos Prezidentas per 10 dienų po įteikimo nepasirašo ir negrąžina Seimui pakartotinai svarstyti, bei juos oficialiai paskelbia“.

 

Seimo statutas nustato galimybę sulaikyti Seimo priimto įstatymo perdavimą pasirašyti Prezidentui tik tuo atveju, jei kyla abejonių, ar priimant įstatymą nebuvo pažeistas Seimo statutas. Tokiu atveju turi būti pateikiamas Seimo Pirmininko, komiteto ar 1/5 Seimo narių pasirašytas motyvuotas raštas Seimui dėl galimų pažeidimų ir šį raštą turi išnagrinėti Etikos ir procedūrų komisija.

 

Tai reglamentuoja Seimo statuto 160 straipsnis „Įstatymo pasirašymo sulaikymas“, kuris nustato: „1. Kol priimtas įstatymas neperduotas pasirašyti Respublikos Prezidentui, Seimo Pirmininkas, komitetas ar ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių gali motyvuotu raštu kreiptis į Seimą dėl, jų manymu, priimant tą įstatymą padarytų Seimo statuto pažeidimų. 2. Jeigu yra gautas toks kreipimasis, Etikos ir procedūrų komisija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas turi pateikti Seimui išvadas ir pasiūlymus. 3. Kol Etikos ir procedūrų komisija nepateikė savo išvadų, Seimo Pirmininkas neperduoda įstatymo pasirašyti Respublikos Prezidentui. 4. Jei Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja, jog buvo šiurkščiai pažeista įstatymų leidybos procedūra ar kitos svarbios šio statuto nuostatos ir tai lėmė Seimo sprendimą, arba Etikos ir procedūrų komisija nepateikė savo išvadų šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka, Seimas balsuoja, ar pripažinti netekusiu galios, ar palikti galioti ginčijamą įstatymą. 5. Jeigu Seimas šiuo atveju pripažįsta ginčijamą įstatymą netekusiu galios, jo projekto svarstymas paprastai kartojamas nuo tos stadijos, kai buvo padarytas pažeidimas.“.

 

Seimo Pirmininkės sekretoriatas

Seimo Pirmininkės patarėjas Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ