2011 m. spalio 7 d. pranešimas VIR
Vizitą Japonijoje tęsiantys Seimo Pirmininkė Irena Degutienė ir Seimo vicepirmininkai Algis Čaplikas bei Virginija Baltraitienė apsilankė Japonijos tarptautinių santykių institute ir susitiko su jo prezidentu Yoshijiu Nogamiu (Jošiju Nogamiu).
Susitikime kalbėta apie tarptautinės politikos aktualijas ir pokyčius, Rusijos ir Kinijos stiprėjantį vaidmenį, Europos Sąjungos bendrosios užsienio politikos perspektyvas.
Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad Lietuva jau ne pirmus metus pabrėžia būtinybę Europos Sąjungai kalbėti vienu balsu užsienio politikos ir energetikos srityse, aktyviai dalyvauti geopolitiniuose procesuose atstovaujant ne atskirų valstybių interesus, bet visų ES narių vieningą poziciją.
Aš asmeniškai pastaraisiais metais ne kartą Šiaurės ir Baltijos valstybių, o taip pat ir Europos Sąjungos parlamentų pirmininkams esu sakiusi, kad visi kartu privalome būti vieningi ir pasipriešinti bet kokiems trečiųjų šalių bandymams ekonominiais ir energetinių išteklių kainų svertais daryti įtaką atskiroms valstybėms. Siūliau ir tebesiūlau Europos Sąjungai projektuoti galimybes vieningai pirkti energijos išteklius valstybėms narėms, kad atskiroms jų už politinį nepaklusnumą nebūtų galima taikyti politinių kainų, - sakė I.Degutienė.
J.Nogamis pastebėjo, kad tarptautinėse rinkose brangstantys energijos ištekliai didina Rusijos kategoriškumą ir ambicijas. Jis atkreipė dėmesį ir į neseniai įvykusį A. Medvedevo vizitą į Japonijos vadinamas Šiaurines teritorijas (tarp Rusijos ir Japonijos ginčijamą teritoriją, Kurilų salas) ir pasiūlymus Pietų Korėjai nusitiesti dujotakį iš Rusijos.
Tokie Rusijos veiksmai liudija apie norą ir bandymus įsigalėti tarptautinėje arenoje. Dabar aiškiai matome besiformuojančią naują sąjungą tarp Rusijos ir Kinijos. Taip pat yra pastebimas Vakarų demokratijų silpnėjimas ir jų vietą gali užimti naujosios galybės, kurios dažnai yra gerokai atitolusios nuo demokratijos ir demokratijos principų. Manau, ypač trūksta vieningo Europos Sąjungos balso tarptautiniuose santykiuose, - sakė J.Nogamis.
Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad pastaruoju metu pasiekusios žinios iš Rusijos liudija, jog šioje šalyje jokių reikšmingų pokyčių neįvyko, o Vakarams bandyta įteigti šios šalies modernizacija tebuvo tik dūmų uždanga.
Dar praėjusią savaitę sakiau, kad žinia apie V. Putino sprendimą kandidatuoti Prezidento rinkimuose ir A. Medvedevo atsisakymą juose dalyvauti reiškia, kad rinkimai Rusijoje jau įvyko. Tai taip pat liudija, kad visos Vakarų politikams ir visuomenėms skirtos žinios apie Rusijos modernizaciją tebuvo žinios apie pseudomodernizaciją jokių esminių pokyčių politinėje sistemoje nevyko, buvo vykdoma tik ekonomikos modernizacija, iš išsivysčiusių šalių perkamos technologijos ir inovacijos, - sakė I. Degutienė.
Japonijos tarptautinių santykių instituto vadovas pastebėjo, kad Vakarų valstybės ir kitos išsivysčiusios demokratinės šalys neturėtų atsitraukti ir užleisti pozicijas Rusijos ir Kinijos tandemui įvairiose svarbiose srityse.
Galiu pasakyti, kad Japonijai nustojus skirti deramą dėmesį branduolinės energetikos sektoriui, jame gana greitai įsigalėtų Rusijos ir Kinijos tandemas, arba kitos valstybės, kurios galbūt nesibodėtų pardavinėti branduolinius produktus potencialiai pavojingoms valstybėms. Nejau mes tikrai norėtume, kad branduolinę energetiką valdytų Rusija ir Kinija, kad jos gamintų sudėtingus ir bet kokių klaidų neatleidžiančius įrenginius?, - sakė J. Nogamis.
Japonijos tarptautinių reikalų institutas buvo įsteigtas prieš 50 metų. Tai privati mokslinė organizacija, kuri analizuoja užsienio ir saugumo politikos klausimus. Šis institutas skatina dialogą ir bendras studijas su kitomis šalies ir užsienio institucijomis bei ekspertais, nagrinėja Japonijos politiką, teikia pasiūlymus vyriausybei, platina informaciją apie tarptautinius santykius visuomenei.
Seimo Pirmininko sekretoriatas, tel. 239 6002
Seimo Pirmininkės patarėjas Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073