Seimo Pirmininkė Irena Degutienė šiandien susitiko su Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių atstovais, susirinkusiais į metinį susitikimą Vilniuje, ir pristatė jiems Seimo nuveiktus darbus užsienio politikos srityje: pasiekti Lietuvos parlamentinių partijų susitarimai dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai ir dėl gynybos politikos 20122016 metais, energetiniam saugumui skirtų įstatymų priėmimas, ypatingas dėmesys istorinės atminties politikai.
Seimo Pirmininkė atkreipė dėmesį, kad 2011 m. rudenį pasiektas Lietuvos parlamentinių partijų susitarimas dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai ir po 2012 m. vyksiančių Seimo rinkimų užtikrins visų Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai ir Lietuvos Europos politikos prioritetų tęstinumą. Susitarime pabrėžiama, jog Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai yra nacionalinis uždavinys, kurį politinės valdžios institucijos turi įgyvendinti sklandžiai ir solidariai, nepriklausomai nuo politinių partijų sudarytų frakcijų Seime priklausomybės Seimo daugumai ar opozicijai, kuris negali būti politinės konkurencijos rinkimuose objektas ir neturi sutrikti dėl politinės valdžios pasikeitimų.
I.Degutienė informavo ambasadorius apie aktyvų Lietuvos Respublikos Seimo pasiruošimą parlamentiniam pirmininkavimo ES Tarybai matmeniui pritarta Lietuvos pirmininkavimo prioritetams, numatyti tarpparlamentiniai pirmininkavimo renginiai, taip pat kartu su Airijos ir Graikijos parlamentų pirmininkais pasirašyta deklaracija dėl trijų valstybių parlamentų bendradarbiavimo ruošiantis pirmininkauti Europos Sąjungai Tarybai ir pirmininkavimo metu.
Pirmininkavimas ES tai ne tik Lietuvos administracinių ir organizacinių gebėjimų išbandymas. Tai galimybė įsitvirtinti ES institucijose ir tapti visaverte Bendrijos nare, siekti įgyvendinti Lietuvos Europos politikos prioritetus, apsvarstyti ES tolesnę ateitį, pažymėjo Seimo Pirmininkė.
Kalbėdama apie Lietuvos parlamentinių partijų susitarimą dėl gynybos politikos 20122016 metais, Seimo Pirmininkė pabrėžė, jog be galo svarbu, kad šis susitarimas neliktų tik formalus dokumentas, o būtų siekiama jame išdėstytų nuostatų įgyvendinimo.
Būtent todėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų pirmininkų paprašiau, įvertinus geriausią NATO valstybių narių praktiką, sukurti šio susitarimo įgyvendinimo priežiūros gaires, kuriose galėtų dalyvauti ne tik politikai, diplomatai, gynybos ekspertai, bet ir akademinio pasaulio atstovai, politikos apžvalgininkai, visuomeninių asociacijų nariai, pažymėjo Seimo Pirmininkė.
Kalbėdama apie energetiniam saugumui skirtų įstatymų priėmimą, parlamento vadovė sakė, kad tai buvo pagrindinė nesenai pasibaigusios Seimo pavasario sesijos tema. Seimo sprendimai paklojo pamatus Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijai, pažymėjo I. Degutienė.
Pasak Seimo Pirmininkės, visą šią Seimo kadenciją ypatingas dėmesys buvo skiriamas istorinės atminties politikai. Seime yra parengtas ir registruotas Tautos istorinės atminties įstatymo projektas, kurį parengti paskatino siekiai puoselėti istorinę sąmonę ir atmintį kaip žmogaus vertybių ir Tautos valstybės egzistencijos pamatą. Bendras istorijos praeities suvokimas yra kiekvienos tautos egzistavimo ir gyvybingumo sąlyga.
Istorinės atminties politika yra neatsiejama Lietuvos užsienio politikos dalis. Kviečiu Lietuvos diplomatines atstovybes aktyviau dalyvauti minint Lietuvai svarbias datas, asmenybes bei procesus. Jeigu siekiame, kad Lietuvos istorinė atmintis rastų savo vietą Europos istorinės atminties kloduose, turime vykdyti labai koordinuotą politiką, ragino I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės sekretoriatas
Seimo Pirmininkės patarėjas Laurynas Kasčiūnas, tel. 239 6004, 8 698 42524