2012 m. spalio 26 d. pranešimas VIR
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pasveikino Lietuvos Respublikos Konstitucijos 20-mečiui paminėti skirtos konferencijos Lietuvos konstitucingumo raida dalyvius ir svečius.
Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad prieš dvidešimt metų priimdami Konstituciją, Lietuvos piliečiai prisiėmė atsakomybę gyventi laikydamiesi bendrų, visuotinai priimtinų politikos, teisės ir moralės standartų.
Konstitucija tada buvo ir dabar išlieka tam tikras visuomenės gyvenimo fenomenas. Ji veikia čia ir dabar, reglamentuoja kitus teisės aktus, realiai veikia visas gyvenimo sritis. Ir kartu ji yra tam tikras idealas ir siekinys, tam tikras politinio, teisinio ir moralinio gyvenimo etalonas, vienodai privalomas kiekvienam Lietuvos piliečiui. Tai nelengvas iššūkis bet kuriai sąžiningai pagal Konstituciją gyvenančiai visuomenei, bet kartu ir tvirtas pagrindas, į kurį remiamės, ieškodami atsakymų į labai nelengvus politinės tikrovės klausimus. Juolab nelengva, kai tokius iššūkius priimti tenka pirmiesiems Europoje, sukurti precedentą viso pasaulio teisei, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės nuomone, Lietuvos konstitucinė tradicija jau gilioje praeityje buvo neabejotinai aukšto lygio, o kai kurie mūsų šalies pasiekimai lieka išskirtiniai ne tik Vidurio Europos regione ir visoje Europoje, bet ir visame pasaulyje.
Jau XVI amžiuje Lietuva turėjo tris statutus ir šie teisynai liudijo pažangią mūsų valstybės savitvarką, pažangią teisinę mintį. Maža to, jie tapo precedentu Lenkijos ir Livonijos teismams, jų pagrindu buvo redaguojamas 1649 m. Rusijos teisynas. Daug vėliau, nei kitos šalys tapusi krikščioniška erdve Lietuva sparčiai civilizavosi, sparčiai tvarkė visas gyvenimo sritis pagal europinius standartus, ir konstitucinė kultūra ne išimtis, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad be konstitucinės tradicijos ir konstitucinės dvasios neįmanoma įsivaizduoti ir moderniųjų laikų Lietuvą.
Konstitucija, kaip visuomenės savitvarkos ir savisaugos veiksnys, kaip politinis, teisinis ir moralinis pamatas anksčiau ar vėliau turėjo rastis mūsų realiame gyvenime. Ir ji radosi 1992-aisiais, bendra tiesiogine piliečių valia, išreikšta referendumu ir žymėdama naują mūsų istorijos etapą, naujus pasirinktus gyvenimo ir veiklos standartus, naujus valstybingumo įtvirtinimo orientyrus, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės nuomone, tos istorinės datos primena vieną tiesą.
Valstybės istorija tęsiasi ir tęsiasi jos darbai, poelgiai, bet ne tik dokumentai. O patys viltingiausi, patys teisingiausi aktai tampa gyvi tik tada, kai jų laikomasi, kai pagal juos gyvenama. Konstitucijai tai galioja kaip niekam kitam. Todėl nenuvertinkime, nesuterškime ir nepamirškime to. Ne tik minėdami iškilias istorines Lietuvos valstybės sukaktis, bet ir kiekvieną dieną, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės sekretoriatas
Seimo Pirmininkės patarėjas Juozas Ruzgys, tel.: 2396023, 8 698 42073