Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

“Dėkoju visiems, kurie ir šiandien mąsto ir gyvena vedami tų pačių laisvės ir tiesos idealų”, - sveikindama Signatarus sakė Seimo Pirmininkė Irena Degutienė


 

2010 m. kovo 10 d. pranešimas VIR.

 

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė dalyvavo iškilmingame Seimo vadovybės ir užsienio svečių susitikime su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarais, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės, Sąjūdžio Seimo Tarybos nariais.

 

Sveikindama signatarus ir iškilmingo renginio svečius, Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad tautinis atgimimas ir jo dėsninga atomazga – Kovo 11-oji – buvo viena ryškiausių ir šviesiausių mūsų istorijos akimirkų ir viena jautriausių patirčių visiems Lietuvos piliečiams.

 

“Tačiau noriu išskirti dar vieną momentą, kuris man ir, tikriausiai, ne tik man – ne mažiau svarbus. Kalbu apie solidarumo ir bendrystės jausmą. Tai, kad buvo susitelkusi laisvės siekianti tauta – lyg ir savaime suprantamas dalykas. Tačiau itin džiugino ir stiprino viltį faktas, kad nebuvome palikti vieni savo kovoje, kad mus suprato, palaikė ir morališkai gynė demokratinės jėgos visame pasaulyje. Jeigu abejojo ar lūkuriavo valstybių vadovai, karštai palaikė paprasti tų valstybių piliečiai”, - sakė I.Degutienė.

 

Seimo Pirmininkės nuomone, Kovo 11-osios Aktas buvo išbandymas visam pasauliui, kuris turėjo apsispręsti, ar demokratija, laisvė, tautų lygybė, teisingumas, žmogiškasis orumas yra tik skambūs žodžiai, o tikroji politika grindžiama vien interesais, išskaičiavimais ir materialia nauda?

 

“Pasaulio reakcija į mūsų Laisvės deklaraciją tokią nuostatą paneigė ir paliudijo: tebėra gyvi tiesos ir laisvės idealai, tebėra gyva ir veikianti tautų apsisprendimo teisė. Šiandien, šventės išvakarėse, noriu nuoširdžiai padėkoti visiems, kurių darbai ir žodžiai nesiskyrė tada – prieš dvidešimt metų – nežinios ir grėsmės akivaizdoje”, - sakė I.Degutienė..

 

Parlamento vadovė pažymėjo, kad tautos gyvenimo, jos istorijos iškilios datos ir išskirtiniai įvykiai turi savo tąsą ir savo šaknis.

 

Tai, kas Lietuvoje įvyko 1990–91-ais metais, turi tiesioginį ryšį su visa tautos praeitimi. Su 1918-ųjų Vasario 16-ąja, su 19-ojo amžiaus knygnešiais, išsaugojusiais lietuvių kalbą – seniausią indoeuropiečių prokalbę, su 19-ojo amžiaus sukilimu, skelbiančiu šūkį „Už Jūsų ir mūsų laisvę!“, su 17-ojo amžiaus Abiejų Tautų Respublikos laisvės kovomis, su 16-ojo amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės I-uoju Statutu – to meto Europos feodalinėje teisėje unikalia Konstitucija ir visa teisine sistema, su Vytauto Didžiojo diplomatijos ir politikos pergalėmis, su 1410-ųjų Žalgiriu, su Karaliumi Mindaugu, sutelkusiu mūsų gentis, mūsų tautą į valstybę. Visus šiuos įvykius, visus šiuos istorinius slenksčius vienija bendras momentas: ne kartą atsidūrusi ties išnykimo riba, tauta tarsi naujai suvokdavo save, savo paskirtį, ir naujoji karta pakildavo lemtingiems žygiams”.

 

Seimo Pirmininkė padėkojo ir užsienio valstybių atstovams, kurie ir šiandien atvyko į Lietuvą paminėti svarbaus valstybės Jubiliejaus.

 

“Už tai su nuoširdžia pagarba jau 20 metų minime Islandiją – valstybę, kuri pirmoji, dar prieš sovietinės imperijos subyrėjimą, pripažino mūsų nepriklausomybę. Itin politiškai bei morališkai svarbi buvo Rusijos demokratų parama. Gera šiomis dienomis čia matyti žmonių ir tautų teisių gynėją Sergejų Kovaliovą, kuris mūsų nepriklausomybę pasveikino iš karto po Kovo 11-osios Akto priėmimo mūsų pačių Seime. Atskirą padėkos žodį noriu tarti svečiams iš Moldovos, kuri pirmoji iš visos buvusios Sovietų Sąjungos pripažino laisvą Lietuvą. Prisimenu, su kokia pagarba minėjome Švediją – pirmąją valstybę, Vilniuje atidariusią savo atstovybę. Sunku žodžiais nusakyti dėkingumą mus palaikiusioms Vengrijai, Čekijai, Lenkijai – šalims, kurios iš savo patirties žino, kaip greitai ir skausmingai laisvės proveržiai gali būti sutraiškyti po tankų vikšrais. Bendras likimas, tos pačios vertybės į vieną procesą telkė mūsų tautinį atgimimą, „Solidarumo“ akcijas, Vaclavo Havelo kūrybą, didvyriškai tragišką Imrės Nagio pasirinkimą – iki pat bendro Lenkijos, Čekijos ir Vengrijos sprendimo išstoti iš Varšuvos pakto. Iki pat Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvai itin svarbi buvo Jungtinių Amerikos Valstijų politika nepripažinti Baltijos šalių okupacijos”, - sakė I.Degutienė.

 

Seimo Pirmininkė padėkojo visiems, kurių žodžiai į tą datą mus atvedė – Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Tarybos nariams bei daugybei Sąjūdžio eilinių, kantriai ir dorai dirbusių savo darbą. Signatarams, kurių dėka Laisvės deklaracija tapo tikrove.

 

“Dėkoju visiems, kurie ir šiandien mąsto ir gyvena vedami tų pačių laisvės ir tiesos idealų. Šių idealų šviesoje nuoširdžiai sveikinu visus mūsų valstybės piliečius, visus šventės svečius su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiu”, - sakė I.Degutienė.

 

 

Seimo Pirmininkės sekretoriatas

 

Atstovas spaudai Juozas Ruzgys, tel.: 2396023, 8 698 42073

 

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ