Pranešimai žiniasklaidai 

EN  FR

Seimo Pirmininkė I. Degutienė: Holokaustas – tai ir Lietuvos skausmas, nes per jį netekome piliečių, su kuriais kartu kūrėme teisingesnę ir gražesnę valstybę


2010 m. balandžio 12 d. pranešimas VIR

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė dalyvavo Gyvųjų maršo dalyvių rengiamoje Holokausto aukų pagerbimo ceremonijoje Aukštųjų Panerių memoriale. 

„Nėra žodžių, kurie galėtų perteikti Holokausto skausmą ir netektį. Bet kokie bandymai paaiškinti tai, kas įvyko, ar sumenkinti tragediją teigiant, jog juodų puslapių žmonijos istorijoje būta ir daugiau, – būtų amoralūs. Kartu su Jumis, didžiausią žydų tragediją išgyvenusiais žmonėmis, lenkiu galvą Holokausto aukų atminimui“, – sakė I. Degutienė. 

Parlamento vadovė pažymėjo, kad šiandien taip pat lenkiame galvas ir kitos, šiomis dienomis įvykusios tragedijos aukų atminimui. 

„Lenkijos Prezidento Lecho Kačynskio, jo žmonos Marijos, dešimčių politikų, valstybės pareigūnų ir iškilių visuomenės veikėjų žūtis – tai didžiulė netektis ne tik Lenkijai, bet ir visiems mums. Prisiminkime Juos ir pagerbkime Jų atminimą tyla, malda ir susikaupimu“, – sakė Seimo Pirmininkė. 

I. Degutienė pabrėžė, kad Holokaustas yra ne kažkur toli vykusi tragedija bei nusikaltimas žmogiškumui, bet ir Lietuvos skausmas, nes per jį netekome absoliučios daugumos žydų tautybės Lietuvos sūnų ir dukrų, su kuriais šimtmečiais gyvenome kartu, su kuriais kartu patyrėme mūsų žemę niokojusių okupantų skriaudas, su kuriais kartu kūrėme teisingesnę ir gražesnę savo valstybę.  

„Deja, šis bendras darbas liko nebaigtas: jį sustabdė nekaltųjų žudynės, šį gražų Panerių šilą išniekinęs brutalus išpuolis prieš žmogiškumą“, – sakė I. Degutienė. 

Parlamento vadovės nuomone, tiesą apie šią tragediją gali atskleisti tik žmonės, o ne negyvi paminklai. 

„Todėl šiandien mes ir stovime čia, Paneriuose. Kad prisimintume ir susimąstytume, kad papasakotumėme tiesą ir neleistume tokioms tragedijoms kartotis, – sakė Seimo Pirmininkė. – Tik tiesa padarys mus laisvus. Tik tokie pasakojimai, kaip ir šios dienos minėjimas, yra ir nepakartojamos tiesos akistatos ir galimybės ieškoti atsakymo į klausimą, ar mūsų dienų pasaulis pasimokė iš pusės amžiaus senumo praeities, iš Holokausto tragedijos?“. 

I. Degutienė pažymėjo, kad dar ir šiandien regime kartais kylančią neapykantą kitų tautų žmonėms ir atskiroms visuomenės grupėms. Tačiau, Seimo Pirmininkės nuomone, stabtelėdami ir atsisukdami atgal, suvokdami įvykusią tragediją tinkamai įvertinsime ir tokius naujus išpuolius prieš šalia mūsų gyvenančius piliečius.  

„Linkiu, kad Pasaulio Teisuolių žygdarbiai būtų tvirtu kelrodžiu ženklu ir mūsų dabarties darbams. Nes jų istorijos, tikrojo žmoniškumo ir tikrojo gailestingumo istorijos įžiebia viltį, kad visi kartu sugebėsime kurti geresnį ir teisingesnį pasaulį“, – sakė I. Degutienė. 

Seimo Pirmininkės sekretoriatas 

Atstovas spaudai Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ