2010 m. balandžio 14 d. pranešimas VIR
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė priėmė Valstybės saugumo departamento generalinį direktorių Gediminą Griną, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorių Žimantą Pacevičių, laikinai einantį generalinio prokuroro pareigas Raimondą Petrauską ir Policijos generalinį komisarą Vizgirdą Telyčėną.
Susitikime buvo kalbama apie problemas, kylančias dėl teisės aktų netobulumo ir ar jų stokos kovojant su korupcija ir kontrabanda. Taip pat buvo aptarti trukdžiai, iki šiol neleidžiantys įgyvendinti Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) rekomendacijų Lietuvai, kalbėta apie Korupcijos prevencijos įstatymo veikimo ir operatyvinių priemonių panaudojimo teisėtumo problemas.
Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad vakar Seime buvo pradėtas svarstyti Vyriausybės pateiktas antikorupcinių įstatymų paketas, bet jame dar nėra visų rekomendacijų, kurias Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupė siūlė įgyvendinti Lietuvai.
Tokios svarbios nuostatos, kaip išplėstinis turto konfiskavimas, kaip įpareigojimas korupcinio pobūdžio veikomis įtariamus asmenis pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, kaip prievolės pareigūnui iš savo asmeninių lėšų kompensuoti už valstybei padarytą žalą yra dar iki galo neapsvarstytos ir nėra bendro sutarimo dėl jų tarp įvairių teisėsaugos institucijų, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad šios dienos susitikime buvo ieškoma tokio sutarimo ir kylančių problemų sprendimo būdų.
Diskusijos apie rekomendacijų įgyvendinimą užsitęsė per ilgai ir reikia galų gale nustatyti aiškius terminus, iki kada atsakingos institucijos privalo atlikti joms pavestus darbus. Tik taip galėsime tikėtis konkrečių rezultatų gerinant padėtį šioje srityje, sakė I. Degutienė.
Pokalbio su specialiųjų tarnybų vadovais metu buvo kalbama ir apie galiojančio Korupcijos prevencijos įstatymo veikimą. Seimo Pirmininkei buvo pristatytos problemos, su kuriomis susiduria teisėtvarkos institucijos ir specialiosios tarnybos, vykdydamos korupcijos prevenciją ir užkirsdamos kelią galimiems nusikaltimams.
Seimo Pirmininkė domėjosi, kaip reikėtų keisti įstatymus ar kitus teisės aktus, kad į Valstybės tarnybą ir kitus atsakingus postus būtų skiriami tik nepriekaištingos reputacijos asmenys.
Susitikime buvo tartasi, kaip būtų galima stiprinti operatyvinių priemonių naudojimo kontrolę ir užtikrinti, kad vykdant šią veiklą būtų laikomasi galiojančių teisės aktų. Pasitarimo dalyviai pažymėjo, kad tam tikrų problemų šioje srityje esama ir pasiūlė visų pirma atlikti kompleksinį operatyvinės veiklos kontrolės auditą, kuris leistų apibendrinti ir išryškinti egzistuojančias problemas.
Seimo Pirmininkės sekretoriatas
Atstovas spaudai Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073